iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,790
Çözümler
33
Tepki puanı
10,432
Yaş
29
Konum
Ankara
Sultan Papağanı Yemi / Parakeet Yemi
Evde beslediğimiz sultan papağanları bizim onlara sunduğumuz besinlerle yetinmek durumundalar. Bu yüzden, onları elimizden geldiğince sağlıklı yaşatmak için, doğadaki çeşitliliği beslenmelerine mümkün olduğunca yansıtmalıyız.
sultanyemyerken.jpg
İyi bir sultan papağanı diyeti için piyasadan satın alabileceğimiz besinler:
Parakeet Yemi:
Tüm orta boy papağanlar için sevdikleri, cezbedici tat ve kokuda, temel ihtiyaçlarını karşılayacak tüm besin maddelerini içeren karışık ana yemdir. Orta boy papağanlar için vitamin, mineral, amino asidler ve istridye kabuklarından oluşan, kullanıma hazır yem karışımlarıdır.
Genelde karışık ayçekirdekleri, kanarya yemi, sarı darı, buğday, karabuğday, kenevir tohumu, yalancı safran tohumu, beyaz darı, kırmızı darı, sorghum, istiridye kabukları, tahıllar, yumurta ve yumurta ürünleri, şeker, mineraller, hayvansal ve bitkisel yağlar ihtiva ederler.
Sultan Papağanlarınız çok hareketsiz yada şişman ise çekirdek vermemelisiniz. Onun yerine muhabbet kuşu yemi ya da buğday veya sarı darı ağırlıklı yemlerden vermelisiniz.
İdeal Yem Oran ve Karışımıyla ilgili bir konu;
pareket yemi.jpeg
Paraketler uyanık kaldıkları süre boyunca yem yerler bu nedenle temiz bir yemlik içinde sürekli olarak yeme ulaşmaları gerekir. Boş yem kabukları her gün yemlikten atılmalı ve paraketinizin daima taze suya ulaşması sağlanmalıdır.

Yemin kuru ve serin bir yerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmesi tavsiye edilir.
Dal Darı:
Kuş yemleri içinde bulunan darının işlenmemiş halidir. Petshoplarda bulmak zordur, internet üzerinden de alabilirsiniz. Bir defa aldıktan sonra suda bekletip çimlendirdikten sonra saksıda ekerek evde kendiniz de elde etmeyi deneyebilirsiniz.

Sultan papağanlarımızın çok sevdikleri, bu yüzden de eğitimde büyük bir yardımcımızdır dal darı.
daldari.jpg

Sultan Papağanları için Meyve ve Sebzeler:
Armut(çekirdeksiz), bezelye, brokoli, çilek, domates, dutgiller, elma(çekirdeksiz), greyfurt(çekirdeksiz), havuç, ıspanak, karnabahar, karpuz(çekirdekleriyle), kavun(çekirdekleriyle), kiraz(çekirdeksiz), kuşkonmaz, limon(çekirdeksiz), muz(kabuksuz) , patates, portakal(çekirdeksiz), salatalık, sarımsak, şeftali(çekirdeksiz), üzüm(çekirdekleriyle), vişne(çekirdeksiz), yeşil fasülye, yeşil ve kırmızı biber papağanlarımıza verebileceğimiz faydalı sebze-meyvelerdir.
sebzelerr.jpg

Tahıl Ürünleri Ve Bakliyat:
Ay çekirdeği(tussuz,az kavrulmuş), badem, bulgur, ceviz, fındık(tussuz,az kavrulmuş), kabak çekirdeği, kepek ekmeği, kepekli-sebzeli makarna, kepekli pirinç, mısır(koçanı az olmak kaydıyla), mısır ekmeği, pişmiş pirinç ve yer fıstığı(tussuz,az kavrulmuş) onların yiyebilecekleri besinler arasındadır. Özellikle kepekli ürünler sultan papağanlarımıza çok faydalıdır. Çekirdeğin fazlasından kaçınmak gerekir.

Alkollü içecekler(alkol),cips, çikolata, dondurma, elma çekirdeği (siyanür içerir), gazlı içecekler, kek ve kurabiyeler, konserve yiyecek ve çorbalar, kahve(kafein), kuru meyveler (sülfat ve/veya sülfür içerirler), mantar, patates kızartması, süt(hazım için gerekli enzimler kuşlarda yoktur), soğan (pişmiş /çiğ-aşırısı kandaki hemoglobini bozar), sosis, tereyağı ve margarin verilmemelidir.Turunçgiller günde 4-5 dilimden fazla verilmemelidir.

Sebze meyveleri vermeden iyice yıkamaya ve kurulamaya dikkat etmek gerekir. Islak verilen marul gibi yiyecekler hayvanlarımızın damaklarına takılarak boğulma tehlikesine neden olabilirler.

Sultan Papağanı Kuş Kumu:
Kuşlarımızın beslenmesinde ihmal edilmemesi gereken bir ürün de kuş kumudur. Kuş kumu, sindirimi kolaylaştırır, papağanlarımızın yediklerini eritmelerini sağlar. Yemlerine kuş kumu katılmayan sultancıklarda sindirim problemleri görülür. Bu yüzden ihmal etmeden hem yem tazelediğimizde yarım çay kaşığı kadar kuş kumunu da yemlerine serpmeyi unutmayınız.
kus-kumu.jpg
 
Üst Alt