Sultan papağan'ı yumurta

ogulcanincekara

Yeni Üye
Merhabalar ;

Kuşlarım yumurta yaptı 6-7 tane fakat bazılarını yuvadan dışarı attılar kırılanda oldu kırılmayanıda ben tekrardan içeriye koydum ama son zamanlarda yumurtaya oturmamaya başladırlar erkek olan girerse günde 1-2 kere girip oturuyor o kadar dişinin hiç umrunda değil :) bu normal bi süreçmidir ?

Yumurta kaç gün sonra çıkacak veya çıkmaması durumunda ne yapmam gerekiyor. ?

Teşekkürler.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba atma durumlarının çok sebebi var. Stres, kızgınlık yumurtası, boş yumurta, erkek kuşun ya da dişinin kıskançlıkları vb gibi bir çok sebep sayılabilir. Dişi yatmıyorsa eğer yumurtalar çıkmayacaktır çünkü maksimum 1-2 saat içirisinde (yaz aylarında) yumurtayı ısıtması gerekir ki embriyo ölmesin. Büyük olasılık yumurtalardan yavru çıkmayacaktır ama flash ya da el feneri yardımıyla yumurtaların doluluk durumlarına bakabilirsiniz. Eğer sarı ya da çamurumsu soğuk bir sarı ise yumurta boş ya da bozulmuş, kırmızı, içi siyah ama kırmızı gibi olursada gelişen ve yaşayan bir embriyo demektir.

Oyla 0

ogulcanincekara

Yeni Üye
Peki yavruluğu çıkartmalımıyım (doluluk kontrolü yaptıktan sonra boş ise) dişinin dinlenme süresi varmıdır ? Ne kadar sonra yumurta yapması normaldir. Sürekli yumurta yaparsa dişi için iyi değil ölür diye okumuştum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Boş ise yumurtaları alıp yuvalığın içini temizlemeniz gerekiyor. Zamanı geldiğinde tekrar eşleşeceklerdir. Devamlı yumurtlaması elbette sağlıklı değil fakat bu bahsedilen art arda 3-5 belki daha fazla kuluçka geçiren kuşlar için geçerli bir durum.

Oyla 0