Sultan papağanı zekası?

Tunahan A.

iyikus.com Üyesi
Merhabalar Sultan papağanları sahiplerini diğer insanlardan ayırt edip.
Onunla basit diyaloglar kurabilcek kadar zeki bir kuş türü müdür?
Jako Amozon vs gibi
Renk,sayı eğitimi verilebilir mi?

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Papağanların her türü müthiş zekâya sahip bana göre
Sevda papağanlarınin renk ve sayı eğitimini izlemiştim
Bütün renkleri tek tek doğru kutulara atıyordu
Basit diyaloglar muhabbet kuşları bile kurabilir
Sabır ve özverili bir çaba ile bence olabilir
Jakolar papağanların en üstünde bana göre zekâ olarak
Ama sevginin aşamayacagi hiç bir sorun yoktur.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar Sultan papağanları sahiplerini diğer insanlardan ayırt edip.
Onunla basit diyaloglar kurabilcek kadar zeki bir kuş türü müdür?
Jako Amozon vs gibi
Renk,sayı eğitimi verilebilir mi?
Sultan papağanı besliyorum ve sahiplerini diğer insanlardan kesinlikle ayırt edebiliyorlar. Mesela benim elime direk gelirken yabancı birinin elini ısırmayı tercih ediyor.
Fakat bir sultan papağanı ile bir jako papağanını bir tutamayız. İkisinde farklı karakterleri farklı yetenekleri var.
Geçenlerde bir video izlemiştim bir macaw papağanıyla sahibinin konuşmasıydı. Sahibi ona sessiz ol diye fısıldıyordu, papağanda ona fısıldayarak neden diye soruyordu. Bir macaw yada bir jakoyla böyle diyaloglar kurabilirken sultan papağanıyla böyle diyaloglar kurmamız zordur. Fakat birkaç komutu öğretebilirsiniz tabi. Mesela benimki Hayır’ı çok iyi biliyor. Hayır dediğim anda elimi ısırıyorsa ısırmayı bırakıyor yada sevmediğim bir şey yapıyorsa onu yapmayı kesiyor. Bazı kelimeleri anladıklarını düşünüyorum. Sabırla eğitim verirseniz bence öğretmek istediğiniz çoğu şeyi öğretebilirsiniz. Bence jako papağanı kadar olmasada bir o kadar eğitebilirsiniz sultan papağanıda.Hatta bildiğim kadarıyla sultan papağanları kakadu ailesinin en küçük üyesi. Deneyimlerimle söyleyebilirim ki sevecen ve çok cana yakın bir tür.