Sultan papağanı

Öncelikle beni bu ailenin bir parçası olarak kabul ettiğiniz için size şükranlarımı sunuyorum..Soruma gelecek olursak yaklaşık 2 senedir bir çift sultan papağanı bakıyorum bu süre zarfında bir iki yavru alabildim vede büyüdüler .Onun dışında erkekle dişi gene çifleştiler devamlı bu süre zarfında dişi kuluçkaya yatıp yumurtladığı andan itibaren erkeği ayırıp başka bir kafese aldım. 15 gün evde yoktum iki günde bir babam gelip sularını değişiyordu görüntülü görüşüyorduk dişi hep kuluçkada yumurtalara düzenli bir şekilde yatıyordu.Taki ben 15 gün sonra eve döndüğümde kafes tabanın iyice pislendiğini ve değişmesi gerektiğini düşünüp kafes tabanını değiştikten kafes içi temizliği yaptıktan bir gün sonra dişi folluğa girmemeye ve yumurtaların üzerine yatmamaya başladı bu gün ikinci gün ve halenda folluk dışında tünekte duruyor bu süre zarfında 4 yumurtada bozulmuşmudur.neden yatmıyor acaba

Öncelikle beni bu ailenin bir parçası olarak kabul ettiğiniz için size şükranlarımı sunuyorum..Soruma gelecek olursak yaklaşık 2 senedir bir çift sultan papağanı bakıyorum bu süre zarfında bir iki yavru alabildim vede büyüdüler .Onun dışında erkekle dişi gene çifleştiler devamlı bu süre zarfında dişi kuluçkaya yatıp yumurtladığı andan itibaren erkeği ayırıp başka bir kafese aldım. 15 gün evde yoktum iki günde bir babam gelip sularını değişiyordu görüntülü görüşüyorduk dişi hep kuluçkada yumurtalara düzenli bir şekilde yatıyordu.Taki ben 15 gün sonra eve döndüğümde kafes tabanın iyice pislendiğini ve değişmesi gerektiğini düşünüp kafes tabanını değiştikten kafes içi temizliği yaptıktan bir gün sonra dişi folluğa girmemeye ve yumurtaların üzerine yatmamaya başladı bu gün ikinci gün ve halenda folluk dışında tünekte duruyor bu süre zarfında 4 yumurtada bozulmuşmudur.neden yatmıyor acaba
Öncelikle hoşgeldiniz.Sorunuz için farklı bir konu açmanız daha doğru olur.Forum kuralları gereği.Sorunuza gelecek olursak.Kuşlar kuluçka da iken bırakın kafes altı temizliğini yerlerini bile değiştirmemeniz gerekiyor.Kuş muhtemelen ürktüğü için yumurtaya yatmadı.2 gün uzun bir süre muhtemelen bozulmuştur.Ama siz garanti etmek için bir kaç gün daha bekletebilirsiniz.Bildiğim kadarı ile 2-3 saat e kadar sorun olmuyor sonrası sıkıntı sıcak günlerde bu biraz daha uzayabilir.

Bide yumurtaları nezaman kontrol etmeliyim etmekte istemiyorum belki yatar diye ama az önce gene baktım dışarıda duruyor dişi
Yapıp yapmamak tercihinize kalmış.Yaparsanız sessiz sakin yumurtaları alıp çok hızlı bakmalısınız eğer ki yumurta yaşıyorsa içindeki damarlanma da hareketlilik görebilirsiniz belki atma gibi.

Anladım ozaman 4 yumurtanın 4 düde bozulacak muhtemelen belki sabaha doğru kafes içine girer diye düşünüyorum ama olmadı ışıkla kontrol edeceğim peki kırmızı damarlanma varsa yumurta kendi kendine gelişim gösterirmi oda sıcaklığında

Anladım ozaman 4 yumurtanın 4 düde bozulacak muhtemelen belki sabaha doğru kafes içine girer diye düşünüyorum ama olmadı ışıkla kontrol edeceğim peki kırmızı damarlanma varsa yumurta kendi kendine gelişim gösterirmi oda sıcaklığında
Yani sorunuzdan anladığım kadarı ile 15.gün kalkmışlar 17.gün de bir yumurtanın canlanıdığını düşünürsek bence hala bi şans var çünkü en azından 1.yumurta büyük oranda gelişmiştir.Çünkü 17 günü doldurmuş.Zaten 17 günlük yumurtadan iyi dinlerseniz eğer canlı ise cikleme sesleri gelir.Denemekten zarar gelmez en azından.Bi kalorifer peteğine koyup pamuk gibi bişi ile bi deneyebilirsiniz.

Son düzenleme: