Sultan papağanım hakkında gözlemlediğim sorunlar için destek...

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar hepinize sağlıklı günler diliyorum. Yeni bebemle hepinizi selamlıyoruz :D Daha önce makale okumaktan başka bir bilgim olmayan sultan papağanım hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Cana yakın, biraz tırsak -daha önce kafesini paylaştığı kuştan kalma-, sessiz sakin bi candır kendisi.

1. Öncelikle cinsiyeti ve yaşı hakkında yardımcı olabilir misiniz? Eğer fotoğraflar yetersiz gelirse, nasıl çekeceğimi söyleyin ekleme yaparım :)
2. Gagasında soyulmalar mevcut, forumda badem yağı ve susam yağının işe yaradığını okudum, alternatif olarak ne yapabilirim? Bu konu halledilmezse daha büyük problemler çıkacağını biliyorum :/
3. Kanadının birisinde hem kırık tüy, hem de sanırım kanlı tüy var. Evde çekmek çok mu riskli? Ankara-Mamak'ta sıkıntısız çeker diyebileceğiniz bir veteriner var mı? -kobay olarak kullandırmak istemiyorum, en ufak şeyden etkilenen canlılar çünkü.-
4. Bugün hem koltuğun üzerinde hemde az önce omzumda kanatlarını açtı ve çırpmaya başladı. Anlamı nedir?
5. Fotoğraf ve videolardan sağlık durumu hakkında söyleyebilecek şeyleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ekstradan yapmam gereken ne varsa yaparım.
6. Yıkanmayı bilmeyen bir pasaklı kendisi. Duşa götürüp az akan bir suyun altında yıkadığımda öylece durdu. Tam anlamıyla bir banyo yapmasını nasıl sağlayabilirim.
7.Islıklı müzikler dinliyoruz bir sorun olmaz değil mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim...

Ekli dosyayı görüntüle 18606Ekli dosyayı görüntüle 18607Ekli dosyayı görüntüle 18610Ekli dosyayı görüntüle 18614Ekli dosyayı görüntüle 18615Ekli dosyayı görüntüle 18618Ekli dosyayı görüntüle 18619Ekli dosyayı görüntüle 18621

Moderatörün son düzenlenenleri:

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Herkese iyi hafta sonları. Bugün veterinere gittik. Batikon ve içine kanama durdurması için bir ilaç koyup verdiler enjektör içerisinde. Tüy köklerine kanat altlarına sürün yumuşatsın sonrasında çekin dediler. Çekme işini elle yapmak biraz sıkıntılı gibi, normal pense ile çekilse sıkıntı olur mu? Bir de papağanımı nasıl sakinleştirebilirim. Veteriner muayene ederken bile gerildi ?

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Herkese iyi hafta sonları. Bugün veterinere gittik. Batikon ve içine kanama durdurması için bir ilaç koyup verdiler enjektör içerisinde. Tüy köklerine kanat altlarına sürün yumuşatsın sonrasında çekin dediler. Çekme işini elle yapmak biraz sıkıntılı gibi, normal pense ile çekilse sıkıntı olur mu? Bir de papağanımı nasıl sakinleştirebilirim. Veteriner muayene ederken bile gerildi ?
Veteriner neden çekmedi?

Oyla 0

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Veteriner neden çekmedi?
Bende bilmiyorum bunu sürün yumuşatsın önce dedi, kanadını bir yere mi sıkıştırdı kanat altlarında yara var dedi. Bende 2 haftadır bende gözümün önünden ayırmıyorum dedim. Bundan verelim hem oralara sürün mikrop kapmaısm hemde o tüyü yumuşatsın dediler ??‍♀️ kanlı tüy olması korkuttu gözlerini sanırım

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
İç hastalıkları konusunda ben veteriner hekim konusunu kapattım şahsen, iç hastalıkları meselesinde veterinerleri çok yetersiz ve ilgisiz görüyorum.. Allah düşürmesin diyorum.(Yakında evime mikroskop alıp dışkıları kendim incelemeyi bile düşünüyorum)
Ama en azından böyle basit operasyonları yapabilecek el melekeleri olmalı bir hekimin, en azından bir tane yapıp size göstermesi gerekirdi diye düşünüyorum..
İnternette yabancıların yaptıkları kanlı tüy çekme videoları var (ingilizce aratın )
(forum kuralları gereği başka bir sitenin videosunun linkini atmak istemiyorum)
Oradan bakıp uygulayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Oyla 0

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
İç hastalıkları konusunda ben veteriner hekim konusunu kapattım şahsen, iç hastalıkları meselesinde veterinerleri çok yetersiz ve ilgisiz görüyorum.. Allah düşürmesin diyorum.(Yakında evime mikroskop alıp dışkıları kendim incelemeyi bile düşünüyorum)
Ama en azından böyle basit operasyonları yapabilecek el melekeleri olmalı bir hekimin, en azından bir tane yapıp size göstermesi gerekirdi diye düşünüyorum..
İnternette yabancıların yaptıkları kanlı tüy çekme videoları var (ingilizce aratın )
(forum kuralları gereği başka bir sitenin videosunun linkini atmak istemiyorum)
Oradan bakıp uygulayabilirsiniz.

Batikon sürüp bir kaç gün sonra muhabbet kuşumu götürdüğüm bir veteriner vardı ona da götürmeyi düşünüyorum. Muhabbet kuşumum kırık tüyleri konusunda yardımcı olmuşlardı. Eğer onlarda yapmazlarsa iş başa düşecek gibi :) teşekkür ederim video izlemeden başlamam zaten normal bir tüy değil sonuçta ☺️

Oyla 0