Sultan papağanım kanadının altını kanatıyor

OguzhanXo

Yeni Üye
İyi akşamlar.
Sultan papağanım bir süredir kanadının altını sürekli kaşıyordu. Bakmak istiyorduk ama göstermiyordu. Bugün bakma fırsatım oldu ve kanadının altının yara olduğunu gördüm. Kış boyunca hasta olur diye banyo yaptırmamıştık. Zaten pek kendi banyo yapmak istemiyor. Bir kaba su koyuyorum veya fısfıs ile yıkamaya çalışıyorum fakat hiç yıkanmak istemiyor. Biz de mecburen kendimiz yatay bir kapta 1 2 dakika yıkıyorduk. Ondan mıdır bilmem şu anda sürekli yarasını kaşıyor ve sanırım orayı yiyor. İnternetten biraz araştırma yaptığımda kafasına kafalık geçirin ve her gün batikon sürün diyorlar ama kuşum çok hırçın ve korkak. Yabancı bir şey görünce hemen korkuyor. Burada da sizin fikirlerinizi almak istedim. Ne yapamam lazım?

Ekli dosyalar

Videoda ur gibi birşey gördüm sanki. Eğer ur varsa cerrahi müdahaleyle temizlenmesi gerekiyor. Kuşlarla ilgilenen bir veterinere götürebilirseniz iyi olur.. Sadece yara varsa dediğiniz gibi batikon ve teramisin merhem uygulayabilirsiniz..

Videoda ur gibi birşey gördüm sanki. Eğer ur varsa cerrahi müdahaleyle temizlenmesi gerekiyor. Kuşlarla ilgilenen bir veterinere götürebilirseniz iyi olur.. Sadece yara varsa dediğiniz gibi batikon ve teramisin merhem uygulayabilirsiniz..
Batikonun temizlenmesi nasıl olmalı ve ne sıklıklar sürmem lazım? Bilgi verebilir misin

Merhaba, baticon sonrası antibiyotikli bir krem ile müdahale edilmeli. Teramycin pomadları olabilir. Böyle bir durumda ilk iş bölgeyi temizleyip boyunluk takmak. Veterinerlerden temin edebilirsiniz.