Sultan papağanım sık sık uyuyor

Sarı tüy

iyikus.com Üyesi
Merhaba, kızım virvir dün kendini temizlesin diye ona su hazırladım girdi oynadı ama içime sinmediği için ben kafası hariç kendisini suya daldırmış bulundum. Sanırım soğuk aldı. Şimdi gün içinde sık sık uyuyor ki böyle sık uyumak hiç huyu değil. Öneride bulunabilecek olan var mı ne yapabilirim?
zaten yıkamış olduğum için bana küsmüş durumda. Normalde Kafa kaşıtma delisi olan kız şimdi elimi uzatınca bana saldırıyor. Dünden bu yana sadece birkaç kere izin verdi kafasını kaşımama. Dışkısının fotoğrafını da uyur haldeki fotoğraflarını da ekliyorum.
dün yıkadıktan sonra çok sinirlendi hiçbir şey yiyip içmediğini görünce rüşvet olarak dal darı verdim ona asla hayır diyemez biliyorum. Yedi onu güzelce çok şükür. Şimdi üstünü örttüm üşüyorsa ve uyuyacaksa rahat rahat uyusun diye.
Yanımda sadece ekte fotoğrafını görebileceğiniz vitamin var. Yarın sabah suyuna 2 fıs koyacağım. Umarım iyileşir. 🥺
Kendini sevdirdiğinde videosunu çektim burnu veya halinden anlayacak birileri varsa onu da atabilirim. Derisini de çektim anlayan varsa yağlanması geçmiş mi belki yorum belirtir diye. Ama videoyu nasıl yükleyeceğim bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
  • 4F7BD91A-8467-45E1-B90B-C142F4741C2F.jpeg
    4F7BD91A-8467-45E1-B90B-C142F4741C2F.jpeg
    970.1 KB · Görüntüleme: 6
  • E3136B3E-029F-4C9E-91CC-105E7C92034E.jpeg
    E3136B3E-029F-4C9E-91CC-105E7C92034E.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
  • 6A6E90DB-2F16-4C46-A2B3-404483543595.jpeg
    6A6E90DB-2F16-4C46-A2B3-404483543595.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 6
  • 3A064138-E975-4365-A071-A2ADE30DDBF2.jpeg
    3A064138-E975-4365-A071-A2ADE30DDBF2.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Merhaba, kızım virvir dün kendini temizlesin diye ona su hazırladım girdi oynadı ama içime sinmediği için ben kafası hariç kendisini suya daldırmış bulundum. Sanırım soğuk aldı. Şimdi gün içinde sık sık uyuyor ki böyle sık uyumak hiç huyu değil. Öneride bulunabilecek olan var mı ne yapabilirim?
zaten yıkamış olduğum için bana küsmüş durumda. Normalde Kafa kaşıtma delisi olan kız şimdi elimi uzatınca bana saldırıyor. Dünden bu yana sadece birkaç kere izin verdi kafasını kaşımama. Dışkısının fotoğrafını da uyur haldeki fotoğraflarını da ekliyorum.
dün yıkadıktan sonra çok sinirlendi hiçbir şey yiyip içmediğini görünce rüşvet olarak dal darı verdim ona asla hayır diyemez biliyorum. Yedi onu güzelce çok şükür. Şimdi üstünü örttüm üşüyorsa ve uyuyacaksa rahat rahat uyusun diye.
Yanımda sadece ekte fotoğrafını görebileceğiniz vitamin var. Yarın sabah suyuna 2 fıs koyacağım. Umarım iyileşir. 🥺
Kendini sevdirdiğinde videosunu çektim burnu veya halinden anlayacak birileri varsa onu da atabilirim. Derisini de çektim anlayan varsa yağlanması geçmiş mi belki yorum belirtir diye. Ama videoyu nasıl yükleyeceğim bilmiyorum.

Merhaba, ben de muhabbet kuslarimi yikayan biriyim, hatta ben de kuslarimi dun yikadim :) Dikkatli olunursa aslinda banyonun kuslara bir zarari olmuyor. Dikkat edilmesi gereken en onemli seyler ise 1) Suyun sicakligi (ben dirsegime suyu akitip kontrol ediyorum) 2) Banyo sonrasi kuruma esnasinda ve sonraki 2 gun icinde kusa isi destegi saglanmasi. Ben ic anadoludayim simdilik, o yuzden yaz da olsa sicaklik geceleri yuksek olmayabiliyor. Kuslari yikadiktan sonra cok hafif bir sekilde fazla suyunu alirim ince bir havluyla. Sonra duruma gore, ya iyi yanan bir kalorifer yaninda kururlar ya da 5-6 siseye sicak su koyup kafeslerinin yanina dizerim ve kafesin uzerini ince polar battaniye ile orterim (15-20cm aciklik kalacak sekilde). Gece de bu sekilde uyurlar. Boylece kafes ici sicakligi uzun sure dusmuyor (4 saat sonra uyanip yenilerim sicak sularini). Banyoyu takip eden 2 gece boyle uyuyorlar. Gun icinde de sicak odalarda birakirim. Simdiye kadar hicbir kusumda problem yasamadim bu duzende.

Sanirim kusun kendi banyo yapmasiyla disardan mudahale edilmesi arasindaki en buyuk farklardan biri ic tuylerinin islanip islanmamasi. Genelde dis tuyler bir miktar yag ile kapli oldugu icin kendileri banyo yaparken su dis tuylerinden kayip gidiyor cogu zaman. Tam islanmiyorlar. Biz mudahale edip de yuksek hacimlerde ve/veya uzun sure suya maruz biraktigimizde genelde ic tuylerini islatmis oluyoruz ve bu banyo sonrasi savunmasiz birakiyor kuslari, usuyorlar. Benim banyo sonrasi 2 gun sicakta tutmamin sebebi de kuslarin dis tuyleri kurusa bile ic tuyler nemli kalabiliyor. Bu da oda sicakligi 25 dereceyken bile hayvani usur durumda birakabilir cunku surekli su buharlasiyor uzerinden. Kisaca benim tavsiyem 1-2 gun, geceler dahil kusu sicak tutmaya calismaniz. Sicak tutulursa hareketlenecegini dusunuyorum :)

Son düzenleme:
Geri bildirimleriniz için çok çok teşekkür ederim. Hava sıcak diye normal su ile yıkadım ama üşüdüğünü yıkadıktan sonra titrediğinde anladım. Dediğiniz gibi kağıt havlu ile kaba suyunu aldım sonra Güneşe bıraktım kuruması için. Kendi zaten tüylerini sirkeleye sirkeleye kuruttu kendini. Hastalanmıştır kuruma evresinde muhtemelen. Ben de uyurken ince polar örtüyorum üstüne hava alacak açıklık bırakacak şekilde. Ben de normalde urfada yaşıyorum yıkayınca bir saat içinde kupkuru oluyor ama şu anda elazığdayım. Burada akşamları hava serin oluyor ona dikkat etmedim açıkçası.
normalde yağlandığı için çekirdek vermiyordum ama hastalanınca rüşvetin dozunu artırdım. 5 6 çekirdek verdim gayet güzelce yedi. Bizim kız bize vicdan yaptırmayı da seviyor. Bakınca halsiz gibi görünüyor. Bakmadığımda yada çekirdek falan görünce yerinde duramıyor. Yine bugün de soğuktan koruyayım hanımefendiyi. Yarın da vitamin vereyim düzelir inşallah 🙏🏻