Sultan papağanımda agresiflik sorunu

Rosantex

iyikus.com Üyesi
Yaklaşık 1 senedir beraber aynı kafeste yaşayan iki erkek sultanım var. Bir tanesi çok pasif ötmeyen varlığıyla yokluğu bir. Diğeriyse tam bir baskın erkek. Çok hareketli ve bol gürültülü :) 1 senedir mama kabı başında vs kavga ettikleri olmuyordu ancak genelde iki erkek ne kadar iyi anlaşabilirse o kadar iyi anlaşabiliyorlardı. Sorunları yoktu yani. Zaten genelde kafes dışında olduklarından hiç sıkıntı olmuyordu. Bu aralar çok yolculuk yaptık. Beraber küçük taşıma kafesinde uzun süre kaldılar fakat normalde böyle seyahat etmeye alışkınlar. Lafın özü son 1 haftadır baskın olan pasif erkeğe yapmadığını bırakmadı. Oda içinde uçup kovalamalar, burnunu kafasını ısırıp kanatmalar... Yakınında değilken bile saldırmak için uçup saldırmaya başladı. Ben de bu durumda pasif olan erkeği koruyunca bana da düşman kesildi. Dudağımı gözümü elimi kanattı. Ve inanın daha öncesinde tamamen evcildi. Her sabah beni şarkı söyleyerek uyandırır battaniyenin altına bile girerdi. Avuçlamak dışında her şeye izin verirdi. Ne yapacağımı şaşırdım. Diğer kuş da yazık korkar oldu yemek yiyemiyor su içemiyor korkusundan elimle yem su taşımak zorunda kalıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz. Şu an kafeslerini ayırdım fakat yine de aynı odada olunca ikisi de mutlu değiller ve işim sebebiyle benimle aynı kafes içinde seyahat etmeleri gerekiyor.

Merhaba, bir süre ayri kafeslerde belki ayrı odalarda tutulabilirler. Erkek kuş stres ve kızışma kaynaklı saldirgan tutumlarını kuvvetlendiriyor olabilir.

Merhaba, bir süre ayri kafeslerde belki ayrı odalarda tutulabilirler. Erkek kuş stres ve kızışma kaynaklı saldirgan tutumlarını kuvvetlendiriyor olabilir.
teşekkür ederim yorumunuz için, baskın erkeğin durumu düzeldikten sonra uzlaşmaları için ne yapabilirim peki? Diğer pasif olan o kadar korkmuş ki bir daha yakınına yaklaşacağını sanmıyorum.

Stres, kızgınlık, kıskançlık durumlarında azalma olursa kendiliğinden davranışı sönecektir. Bazen ayırmak en uygun yöntem bu durumlarda. Zamana yaymak lazım. Doğrudan düzelmeleri zor oluyor :(