Sultan papağanımı ele alıştırmaya çalışıyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Apollo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Apollo

Yeni Üye
İlk kez çıkartmaya çalıştım kafesin dışına. Perde yöntemi varmış onu deneyecektim. Çok fazla çığlık atıyor ve elimin her yerini ısırdı dayanamayıp kafesine geri koydum. Ele nasıl alışacak daha 3 aylık. Ama çok korkuyor ve yabani. Çok kötü ısırıyor. Uzattığım yiyeceklere de gelmiyor.

İlk kez çıkartmaya çalıştım kafesin dışına. Perde yöntemi varmış onu deneyecektim. Çok fazla çığlık atıyor ve elimin her yerini ısırdı dayanamayıp kafesine geri koydum. Ele nasıl alışacak daha 3 aylık. Ama çok korkuyor ve yabani. Çok kötü ısırıyor. Uzattığım yiyeceklere de gelmiyor.
Kuş eve yeni geldiyse ve tek kuşsa 1 hafta hiç elinizi sürmeyin kafesten çıkarmayın sizin oturduğunuz odada dursun fazla alçakta tutmayın sizin göz hizanıza yakın dursun. Ve onunla hiç ilgilenmeyin. Ara sıra hareketlerini gözlemleyin ama kafese falan fazla yaklaşmayın sadece suyu ve yemi tazelemek için yaklaşın. 1 hafta sonunda elinizi kafes teline dışarıdan hafif sürtün eğer sizden elinizden fazla kaçmıyorsa elinizi kafesin içine sokun. Elinizi bir süre kıpırdatmadan içerde bekletin. Issırma kaçma gibi tepkiler vermiyorsa dal darı uzatın ve sakin ses tonuyla bağırmadan konuşmaya çalışın. Gün içerisinde 2-3 defa tekrarlayın elinizi tanıyıp sizden zarar gelmeyeceğini anlasın zamanla alışıp elinizden yem yemeye başlayacaktır. Güven meselesini çözdükten sonra kafes dışında buna benzer egzersizleri tekrarlayın. Elle besleme olsa daha rahat olurdu. 3 aylık kuşta çok büyük değil ama yavaş yavaş alışacaktır. Biraz sabır gerektiren bir çalışma olduğunu unutmayın.

Kuş eve yeni geldiyse ve tek kuşsa 1 hafta hiç elinizi sürmeyin kafesten çıkarmayın sizin oturduğunuz odada dursun fazla alçakta tutmayın sizin göz hizanıza yakın dursun. Ve onunla hiç ilgilenmeyin. Ara sıra hareketlerini gözlemleyin ama kafese falan fazla yaklaşmayın sadece suyu ve yemi tazelemek için yaklaşın. 1 hafta sonunda elinizi kafes teline dışarıdan hafif sürtün eğer sizden elinizden fazla kaçmıyorsa elinizi kafesin içine sokun. Elinizi bir süre kıpırdatmadan içerde bekletin. Issırma kaçma gibi tepkiler vermiyorsa dal darı uzatın ve sakin ses tonuyla bağırmadan konuşmaya çalışın. Gün içerisinde 2-3 defa tekrarlayın elinizi tanıyıp sizden zarar gelmeyeceğini anlasın zamanla alışıp elinizden yem yemeye başlayacaktır. Güven meselesini çözdükten sonra kafes dışında buna benzer egzersizleri tekrarlayın. Elle besleme olsa daha rahat olurdu. 3 aylık kuşta çok büyük değil ama yavaş yavaş alışacaktır. Biraz sabır gerektiren bir çalışma olduğunu unutmayın
Doğru sabır işi tek kuş ve 1 hafta oldu geleli bugün işte çıkarttım ama elimi mahvetti 1 hafta daha hiç dokunmayayım o zaman yem ve suyu haricinde yavaş yavaş dediğiniz gibi elimi uzatayım. Bugün olan durum yüzünden bana alışmamazlık yapmaz dimi çünkü bugün o da çok korktu bence

Doğru sabır işi tek kuş ve 1 hafta oldu geleli bugün işte çıkarttım ama elimi mahvetti 1 hafta daha hiç dokunmayayım o zaman yem ve suyu haricinde yavaş yavaş dediğiniz gibi elimi uzatayım. Bugün olan durum yüzünden bana alışmamazlık yapmaz dimi çünkü bugün o da çok korktu bence
Çok üzerine gidip ele almaya çalışmazsanız alışacağını düşünüyorum. Tabi her kuşun karakteri de farklıdır. Bu daha uzun zamanlarda alabilir. 1 hafta içerisinde hiç dışarı çıkarmadınız değil mi ? O zaman yavaş yavaş kafes dışından önce elinizin tersiyle telleri sevip konuşmaya çalışın. Daha sonra dediğim gibi elinizi yavaş yavaş kafese sokup beklemelisiniz

Çok üzerine gidip ele almaya çalışmazsanız alışacağını düşünüyorum. Tabi her kuşun karakteri de farklıdır. Bu daha uzun zamanlarda alabilir. 1 hafta içerisinde hiç dışarı çıkarmadınız değil mi ? O zaman yavaş yavaş kafes dışından önce elinizin tersiyle telleri sevip konuşmaya çalışın. Daha sonra dediğim gibi elinizi yavaş yavaş kafese sokup beklemelisiniz
Daha önce hiç çıkartmamıştım. Bugün dediğim gibi çıkarttım ama pişman oldum. O zaman dediğiniz gibi yapayım. Zamanla alışır herhalde. Teşekkür ederim

Geri