Sultan papağanımın ayağı

Sefaykacc

iyikus.com Üyesi
İyi akşamlar. Papağanımın ayağına evvelsi gün bir şey oldu üstüne basamıyordu dengesini kaybediyordu. Veterineri aradım buz koymamı söyledi. Buz koyduktan sonra daha iyi oldu. Dün veterinere götürdüm ve çok fazla bilgisinin olmadığını forum sitelerinin üretici ve yetiştiricilerin daha iyi bileceğini söyledi. Vitamin verdi ayağı iyileşinceye kadar devam edicek. Bugün de buz koydum biraz daha iyi basabiliyor fakat zorlanıyor. Uyurken ayağını tam içine alamıyor. Bacağı biraz mor. Veteriner zamanla geçexeğini söyledi. Yardım ederseniz sevinirim.
Bir de papağanımla çok ilgilenemedim malesef okulumdan dolayı. Dolayısıyla kafesinden pek çıkaramadım ve hantallaştı. Dengesiz uçuyor ve yere düzgün inemiyor çarpıyor. Eskisi gibi uçması için ne yapmam gerek?
Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 14
Öncelikle neden olduğunu bulmak gerekiyor bir daha bu sorunu yaşamamanız için,Kafesiniz de tül var mı yemlerin yere dökülmemesi için?Yüksek olasılıkla ayağı kırık olabilir veteriner nasıl bulamadı bu sorunu morarma genelde kırıklar'da oluşur,Bir ihtimal de incinmiş olabilir ve uçmada sorun yaşaması'da ayağından.Kuşunuzu elinize alıp ayağını hafif oynatın Eğer kuşunuz bağırıyor ise mutlaka kırık ağrıdan bağırıyordur zorlamayın ve acilen veteriner bulmanız gerekmekte.Eğer ayağını ellediğiniz de bağırmıyor sa incinmiştir bunun için de,Teramcyn krem alıp kulak çöpünün pamuklu bölgesi ile hergün incitmeyecek şekilde sürün.Eğer kırık ise fazla beklemeyin allah korusun kangren olabilir.Bir kaç gün kafesten alıp etrafı kapalı bir kutuya tünek koyun ve orada kalsın telli herhangi bir kafeste tutmayın.

Oyla 0
Morluklar arkadaşımızın dediği gibi ciddi problemleri gösterir. Kuşunuzda ki görülen morlukta ciddi görünüyor. Yeni bir veterinere danışmanızı öneririm.

Oyla 0
Elime alıp o mor kısmı acıtmadan ovaladığımda hiç sesini çıkarmıypr sakin bir şekilde kalıyor ne bağırıyor ne ısırıyor. Buz tutunca da rahat duruyor. Kafesin yarısına kadar tül var fakat o tül 3 senedir duruyor hiçbir sırun olmadı. Uçmaması ayağından değildir sanmıyorum çünkü ayağı böyle olmadan önce de uçmaları garipti uçtuktan sonra yere düzgün konamıyordu. Çarpıyordu sağa sola

Oyla 0
Elime alıp o mor kısmı acıtmadan ovaladığımda hiç sesini çıkarmıypr sakin bir şekilde kalıyor ne bağırıyor ne ısırıyor. Buz tutunca da rahat duruyor. Kafesin yarısına kadar tül var fakat o tül 3 senedir duruyor hiçbir sırun olmadı. Uçmaması ayağından değildir sanmıyorum çünkü ayağı böyle olmadan önce de uçmaları garipti uçtuktan sonra yere düzgün konamıyordu. Çarpıyordu sağa sola
Tul uzun zamandır vardır lakin tırnakları uzadığın da tüle takılıp incitebiliyor,kurabiliyor.Buz koyduğunuz da rahatliyor sa büyük ihtimal kirik olabilir kuşlarla ilgili bir veteriner bulmanizi tavsiye ediyorum.Uçmasın daki sorun ayağından diye düşünüyorum konmaktada da zorlanıyor diyorsunuz bunun için de veteriner daha net bilgi verecektir inşallah en kısa zamanda düzelir.

Oyla 0
Ayağında önceden hiçbir sorun yoktu. Ona rağmen uötuktan sonra düzgün konamıyordu yere
Uzun süre kafeste kapalı kaldıklarında bu uçma problemleri görülebiliyor.Uçamıyor konarken sorun yaşıyor diyorsunuz.Belki de konarken incitti farketmediniz.Arkadaşların dediği gibi anlayan bir veteriner bulsanız iyi olur.Eğer bulamazsanız kırık olduğundan emin olduktan sonra ayağını sabitlemelisiniz.Ancak zor bir işlem.Bir de Baran arkadaşın dediği gibi tünekleri va çıkarıp kafes tabanı veya kutuya yere yem ve su koyup iyi olana kadar bu şekilde bakmalısınız.

Oyla 0
Anladım. Teşekkürler. Peki ayağı iyüleştikten sonra uçma sorununu düzeltmek için ne yapmam lazım

Oyla 0
Anladım. Teşekkürler. Peki ayağı iyüleştikten sonra uçma sorununu düzeltmek için ne yapmam lazım
Bol bol uçurmak lazım.Ama biraz zor oluyor bu aşamaya gelen kuşların tamamen başa dönmesi.Ama imkansız diye birşey yok.Denemekte fayda var.Bol bol uçurun iyileştkten sonra.Tam bir resim atar mısınız yağlanma vs var mı ya da başka sorunu bir bakalım

Oyla 0
Bol bol uçurmak lazım.Ama biraz zor oluyor bu aşamaya gelen kuşların tamamen başa dönmesi.Ama imkansız diye birşey yok.Denemekte fayda var.Bol bol uçurun iyileştkten sonra.Tam bir resim atar mısınız yağlanma vs var mı ya da başka sorunu bir bakalım
Ayağındaki morarma bayağı geçti şimdi üstüne daha rahat basabiliyor dengede kalıyor. Yağlanmadan kastınız nedir?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 9
Oyla 0
Ayağındaki morarma bayağı geçti şimdi üstüne daha rahat basabiliyor dengede kalıyor. Yağlanmadan kastınız nedir?
Maşallah çok güzel sevimli.Sağlıklı önrü olsun.Yağlanmadan kastım uzun süre uçmayıpta fazla yağlı besinlerle beslenen kuşlarda görülen bir nevi fazla kilo diyebilirim.Genelde uçamamasında o da etkili olabiliyor.Ama sizin minnoş da öyle bir sorun yok.İnşallah ayağı iyileşince uçması düzelir.Umalım ki ayağından kaynaklı olsun.Gelişmeler hakkında bizi de bilgilendirirseniz sevinir.Son durumunu bilmek isterim.İyileştiğini duymak sevindirir

Oyla 0
Teşekkğr ederim yorumlarınız için. Güzel çekemedim ışıktan dolayı kusura bakmayın. Ayağında iyileşme var fakat denge kurmakta biraz zorlanıyor ayağını tam içine alamıyor. Ya benden küatü ya da korkuyor. Eakiden parmağımı kafesin içine soktuğum anda hemen gelip başını eğerdi sevdirirdi şimdi de kaçıyor hemen benden. Birde titriyor. Bu neyden kaynaklanıyordur. Bu fotoğrafta 3 hafta önce çekildi

Ekli dosyalar

• 57792D10-27F5-48D5-85F4-A09BBA3E63AD.jpeg
    57792D10-27F5-48D5-85F4-A09BBA3E63AD.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
Oyla 0
Titreme sebebi stres korkudan dolayı. Bir süre iyileşme tanıyın. Panik yapıp sağa sola atmasın kendini.
Yakında eski haline gelecektir ama unutması için onu huysuz edecek durumlardan uzak durmak lazım.

Oyla 0
Anladım. Böyle olunca korkuyorum üzülüyorum. Allah korusun acaba ölecek mi diyorum. Bazen tırmanmaya çalışıyor kayıyor. Ya da düşüyor ama ayaklarının üstüne düşüyor. Sol ayağını sağa gör tam kapatamıyor içine çekemiyor uyuyunca. Umarım kalıcı bir şey yoktur en kısa zamanda eski haline geri döner

Oyla 0
Teşekkğr ederim yorumlarınız için. Güzel çekemedim ışıktan dolayı kusura bakmayın. Ayağında iyileşme var fakat denge kurmakta biraz zorlanıyor ayağını tam içine alamıyor. Ya benden küatü ya da korkuyor. Eakiden parmağımı kafesin içine soktuğum anda hemen gelip başını eğerdi sevdirirdi şimdi de kaçıyor hemen benden. Birde titriyor. Bu neyden kaynaklanıyordur. Bu fotoğrafta 3 hafta önce çekildi
Tedavi sürecinde elinize çok aldığınız için ister istemez bir korku oluşuyor üstlerinde.Zamanla geçecektir.Bundan kaynaklı titremesi

Oyla 0
Anlıdm çok teşekkğr ederim. Papağanım hakkında yardım alabileceğim kimse yoktu. Bu siteyi keşfettim iyi ki sizin gibi insanlar var çok yardımcı oldunuz bana. Tekrar teşekkür ederim

Oyla 0
Az önce dışarı çıkardım yere bıraktım. Yine eskisi gibi paytak paytak yürümeye devam ediyor çok mutlu oldum. Tabi biraz daha süreye ihtiyacı var tam iyileşmesi için. Ev içinde keşif yapıyor odaları dolaşıyor. Veterinerin verdiği vitamini tamamen iyileşince vermicem. Veteriner her gün suyuna elma ya da üzüm sirkesi 2-3 damla damlat iyi gelir dedi tüyleri daha düzgün olur dedi. Vitamini kestiğimde sirkeli su vericem. Elma ya da üzüm sirkesi fark eder mi? Ya da yapmam gereken başka bir şey var mı?

Oyla 0
Az önce dışarı çıkardım yere bıraktım. Yine eskisi gibi paytak paytak yürümeye devam ediyor çok mutlu oldum. Tabi biraz daha süreye ihtiyacı var tam iyileşmesi için. Ev içinde keşif yapıyor odaları dolaşıyor. Veterinerin verdiği vitamini tamamen iyileşince vermicem. Veteriner her gün suyuna elma ya da üzüm sirkesi 2-3 damla damlat iyi gelir dedi tüyleri daha düzgün olur dedi. Vitamini kestiğimde sirkeli su vericem. Elma ya da üzüm sirkesi fark eder mi? Ya da yapmam gereken başka bir şey var mı?
Maşallah sevindirici haberler.Ayağına bir merhem kullanıyor musunız?Elma sirkesi olursa daha iyi olur.Beyaz sirke de öneriliyor bulabilirseniz.Bunun dışında b vitamini de verebilirsiniz.Şimdi bir yandan da tekrar güvenini kazanma zamanı minnağın :D

Oyla 0