SULTAN PAPAĞANIMIN GÖZÜ KIZARIK SULU

sadvader

iyikus.com Üyesi
Birkaç aylık sultan papağanı aldım. Eve geleli 1 hafta oldu. Çok neşeli, Yam yemesinde ve dışkısında herhangi bir problem yok. Ancak dünden beri gözü bu şekilde. Çok korktum ne yapmalıyım?

Genta gut ve teramisin aldım. Sadece mikroplu gözüme mi265cfad9-1a40-4343-af62-6b3c72f31762.jpeg uygulamam gerekiyor?

Gentaguttan hasta gözüne damlattım. Akşam da teramisin sürcem. Daha birkaç aylık olduğu için göğüs kemiği ele geliyor. Ancak dışkısında, yemesinde içmesinde ve neşesinde hiçbir problem yok. Tavsiye edeceğiniz bir şey var mı?

Merhaba, iki gözüne de uygulamanız gerekiyor. Ayrıca aksesuarları, tünekleri dezenfekte ediniz. 3-4 gün kullanımı yeterli olur. Krem göz içine değdirmeden göz kapağı ve çevresine uygulayınız.

Merhaba, iki gözüne de uygulamanız gerekiyor. Ayrıca aksesuarları, tünekleri dezenfekte ediniz. 3-4 gün kullanımı yeterli olur. Krem göz içine değdirmeden göz kapağı ve çevresine uygulayınız.
Çok teşekkür ederim. Damlayı damlattım sabah. Son durumu şuan bu şekilde. Bir gözü sağlıklı diğer gözü o şekilde. Dışkı yem yeme isteği neşesi yerinde. Ama çok endişeleniyorum. İlaç kullanımına devam edeceğim ama veterinere götürmem gerekiyor mu şuan için?

Ekli dosyalar

• 38da59c7-0aca-48d2-b526-b10752339f93.mp4
    38da59c7-0aca-48d2-b526-b10752339f93.mp4
    1.1 MB
  • 8027bef6-2fba-486d-a9e5-b491f48628cf.jpeg
    8027bef6-2fba-486d-a9e5-b491f48628cf.jpeg
    105.6 KB · Görüntüleme: 3
  • b49d1294-a0e5-45d0-aad2-8dc183f214e4.jpeg
    b49d1294-a0e5-45d0-aad2-8dc183f214e4.jpeg
    90.4 KB · Görüntüleme: 3
  • ea130d2c-a6ff-4049-b09b-a17b811e83c1.jpeg
    ea130d2c-a6ff-4049-b09b-a17b811e83c1.jpeg
    111.5 KB · Görüntüleme: 5
lütfen bakar mısınız :( kuşum çok iştahlı hala yem yiyor ama gözünü açamıyor. damlayı damlattıktan sonra daha kötü oldu damlanın yan etkisi mi böyle acaba?

bir iki gün öyle olabilir, telaş etmeye gerek yok ama yine de bir veteriner kontrolü iyi olacaktr

bir iki gün öyle olabilir, telaş etmeye gerek yok ama yine de bir veteriner kontrolü iyi olacaktr
Tekrar merhaba. Kuşumu veterinere götürdüm geçen hafta çarşamba günü. gözü inanılmaz kötü olmuştu. cyristalin sprey verdi makyaj pamuğu ile gözü temziledim kuş rahatsız oldukça. grip olduğunu söyledi kuşumun. antibiyotik verdi. gerçekten de o günden sonra aksırma, tıksırma, nefeste zorluk çekti. ağzından nefes aldı. Su içerken nefes alamadı. 4 gün antibiyotik kullandım. iyi oldu. gözü açıldı. ama bugün yine tekrarladı. burun hafif akıntıya başladı ve bu sefer iyi olan diğer göz de kızardı. veterineri aradım, sıcak tut beslenmesine dikkat etsin gerekirse 1 hafta sonra tekrar antibiyotik başlarız dedi. sizce ne yapmam gerekiyor

kuşumun neşesi yerinde. cıvıl cıvıl. yemini güzel tüketiyor. suyuna vitamin koydum bugün, içti. vitamin olarak petşoptan almıştım ne kadar etkili bilmiyorum. aminosol önerdiler. sizce ağır gelir mi antibiyotik bırakalı bugünle beraber 2 gün oldu. ve mama olarak ne önerirsiniz? versele laga yem kullanıyorum. geçen hafta yumurta maması yaptım brokoli haşladım kırmızı biber haşladım karıştırdım, bayılarak yedi. bir de geçen haftası sonu brokoli ve havuç haşlayıp yem ile karıştırmıştım onu da çok severek yedi. ver iyi gelir kuşun gribine dediğiniz bir şey var mı? iki göz de kızarık burunda hafif akıntı var. tam iyileşti derken 1 gün sonra diğer gözde kızarıklık oluştu ve burun akıntısı başladı.

Şimdi, öncelikle kullanılan ilacı bilmem lazım. Üşütme durumlarında mutlaka burun deliklerini kontrol ediniz. Vitaminlerle de destekleyerek süreci atlatır atlatmasına ancak göz kızarması farklı bir durum tamamen. Gentagut ve teramycin kremi iki göze de uygulayın demiştim. Sadece hasta göze mi uygulama yaptınız ve kaç gün gittiniz?

Şimdi, öncelikle kullanılan ilacı bilmem lazım. Üşütme durumlarında mutlaka burun deliklerini kontrol ediniz. Vitaminlerle de destekleyerek süreci atlatır atlatmasına ancak göz kızarması farklı bir durum tamamen. Gentagut ve teramycin kremi iki göze de uygulayın demiştim. Sadece hasta göze mi uygulama yaptınız ve kaç gün gittiniz?
kullanılan antibiyotiği bilmiyorum. şırınga ile bana vermişti. genta ve teramisini 3 gün kullandım. iki göze de. gözlerde kapanma yok artık. normal ama kızarık ve sulu. aşırı kızarık değil ama sulu ve kızarık yani. grip de geçti sayılır. ancak bugün onu severken bir şey fark ettim. boyunu ben seveyim diye aşağı eğdi. iki yanında balon gibi şişme var kafasını eğince ve içi mor. ama sıvı falan yok yani. hava dolu gibi. hava kesesi mi orası? çünkü benim 7 yaşında da sultan papağanım vardı ama onda hiç böyle bir durumla karşılaşmadım.

sürekli gözleri cyristalin solüsyon ile de temizliyorum. iyi geliyor veteriner vermişti. ama bu baloncuk işi canımı sıktı. normal derisinden daha mor şiş içi hava dolu. sıvı yok

evet hava kesesi, kursak bölgesi. Yoğun yem tüketimi sonrası görmüş olma ihtimaliniz daha yüksek oluyor. Bazen d hava kesesi akarları, kursak enfeksiyonlarında şişme yapabiliyor. Bu tarz durumlarda ilaç kullanımı gerekiyor. Biraz daha gözlem yapınız. Anormal bir durum fark ederseniz tedavi gerekebilir. Görsel yakalama şansınız varsa bir bakayım hocam. Mor demenizden dolayı farklı bir durum olabilir mi acaba tereddüt ettim.