Sultan papağanımın kanadı kanıyor

Adil Furkan Aydın

Yeni Üye
Merhaba 6 aylık dişi sultan papağanımın bugün akşam üstü eve geldiğimde kanadının kanadığını duvara kan sıçradığını gördüm kanadının altındaki yara pek açık büyük gibi gözükmüyor fakat biraz kanamıştı normalde kendi kopardığı kemikli tüylerinden bir tane ucunda çok az tüy çıkmış içi kanla dolu kemik kopartmış muhtemelen onu koparttığı yer kanıyordu kanaması çok fazla değildi dediğim gibi şimdi de neredeyse durdu sayılır ama kafasını kanadının altına sokup onunla uğraşıyor bu ona daha fazla zarar verir mi ve bu neden olmuş olabilir normal bir şey mi yoksa anormal mi uçabiliyor ama sanki eskisine göre biraz daha alçaktan ve çok daha dengesiz uçuyor ve sanki yaralı kanadı diğer kanadına nazaran her zaman değil bazı zamanlarda daha alçakta duruyor belki psikolojikmen öyle hissettim ben emin değilim bazı yerlerde bunun normal olduğunu okudum bilen birilerinden acilen yardıma ihtiyacım var lütfen bilgilendirebilir misiniz kuşlar hakkında pek bilgim yok ilk papağan deneyimim 3 aydır bende bunun hakkında bilgiye ihtiyacım var

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kanlı, kırılan tüylerin yavaş ve dikkatlice çekilmesi daha uygun olacaktır. Eğer oynama durumu söz konusu ise rahatsız oluyor belli ki. Genelde zarar vermez ama yinede kontrol altına almak gerekebilir. Bu tarz ufak yaralanmalarda kanat düşüklüğü normal gözlemlenen bir durum. Birde hava sıcaklıklarıda etken tabi. Uçma durumu ise zaman zaman kuşun kondisyon durumuna göre değişiyor. Devamlı salınan bir kuş ise uçma sorunu olmuyor pek ama ara ara uçurulan, düzensiz beslenen ya da çok zayıf kuşlarda, tüy eksiği olan kuşlarda uçarken yalpalamalar olabiliyor.

Oyla 0

Adil Furkan Aydın

Yeni Üye
Merhaba, kanlı, kırılan tüylerin yavaş ve dikkatlice çekilmesi daha uygun olacaktır. Eğer oynama durumu söz konusu ise rahatsız oluyor belli ki. Genelde zarar vermez ama yinede kontrol altına almak gerekebilir. Bu tarz ufak yaralanmalarda kanat düşüklüğü normal gözlemlenen bir durum. Birde hava sıcaklıklarıda etken tabi. Uçma durumu ise zaman zaman kuşun kondisyon durumuna göre değişiyor. Devamlı salınan bir kuş ise uçma sorunu olmuyor pek ama ara ara uçurulan, düzensiz beslenen ya da çok zayıf kuşlarda, tüy eksiği olan kuşlarda uçarken yalpalamalar olabiliyor.
zaten kendisi kanlı bi tüyünü çekip kopartmış şu an kanadının altındaki kan durdu gibi bir de başlığı açtığımda sürekli ağzıyla deşip duruyordu kafeste değil yaklaşık 2.5-3 saattir sanki kafası dağıldı gibi onunla ilgilenmiyor normalde yaptığı gibi kafama gelip kafamda durup etrafı izliyor uçuyor geziyor şu anlık inşallah bir şeyi yok gibi fakat bi sıkıntısı varsa belirtileri ne olabilir hiçbir fikrim yok belirtiler hakkında bilgi verebilir misiniz bana lütfen bu arada sitenizi yeni keşfettim , keşfettiğimde de biraz gezindim gerçekten çok yararlı keşke çok önceden keşfetseydim bundan sonra aktif üyeniz olmaya çalışacağım inşallah çok yararlı ve güzel bir site olmuş emeklerinize sağlık harikasınız.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kan akışı durmuşsa sorun yok demektir. Mısır nişastası ile kanamaları kolayca durdurabilirsiniz. En ters ihtimal halsiz, uyku modunda bir görüntü verebilir. Bu durum uzun süre devam ederse veterinere danışmak gerekir.

Teşekkür ederim sitemizi beğenmenize sevindim.

Oyla 0