Sultan Papağanları Sultan Papağanına Eş, Üretim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sultan Papağanına Eş, Üretim
Her ne kadar yalnız beslediğimiz sultan papağanımızla aramızdaki ilişki çoğul beslediğimizdekinden daha samimi olsa da, evimizde bir aile daha kurulmasının hevesi çoğu sultan papağanı sahibini kuşuna eş almaya yönlendiriyor. Eş alınmasıyla birlikte de üretim süreci başlıyor.
15825730_782819968551871_2848686555447264068_n.jpg
Sultan papağanlarınızın çiftleşmesini ve sağlıklı yavrular dünyaya getirmesini istiyorsanız öncelikle onlara uygun koşulları sağlamalısınız. Bunun için sultan papağanınız için uygun kafes özelliklerini öğrenebilirsiniz.
Elinizdeki sultan papağanınızın da cinsiyetinden kesinlikle emin olmanızsa hayalkırıklıklarını önleyecektir. Ayrıca alacağınız papağanı seçerken cinsiyetini belirleyebilmek için de cinsiyet ayırt etmeyle ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sultan papağanınızın eş istediğini, eğer papağanınız erkek ise kafes tellerine gaga vurması ve çeşitli ötüşler yapmasından, dişi ise kuyruğunu kaldırıp öne doğru eğilerek kısık sesli ötüşler yapmasından anlayabilirsiniz. Bu durumda en iyisi kuşunuza en kısa sürede bir eş almaktır.

Papağanınıza eş adayınızı aldığınızda, hemen onları aynı kafese koymamakta yarar vardır. Öncelikle, eğer eş adayınızın sahibini tanımıyor ve önceki durumunu haber alamıyorsanız, papağanınızı 2-3 hafta gözlem altında tutup sağlık durumunu kontrol etmeniz iyi olur. Eğer yeni sultan papağanınızın sağlıklı olduğuna hükmederseniz, iki papağanınızı aynı odada ancak uzak bir mesafede bulundurun. Bir hafta boyunca bu mesafeyi azaltacak şekilde kafesin yerini değiştirin. Bu sırada kuşlarınız birbirleriyle ilgilenmeye başlamış olacaklardır normal koşullarda. Bu bir haftanın sonunda kafeslerini yan yana koyun ve hareketlerini gözlemleyin. Eğer diğer kafese geçmek istemişçesine hareket ediyorlarsa artık onları aynı kafese koyabilirsiniz.

Aynı kafeste yaşamaya başlayan kuşlarınızı yine de bir süre kavgalara karşı göz önünde tutun. Küçük yemlik veya yer kavgaları için endişelenmenize ise gerek yok. Eğer anlaşacak bir çiftse, zaten birbirlerini kaşımaya başlayacaklardır kısa sürede. Ne zaman çiftleşeceklerinin ise bir formülü yok. Bu birkaç gün olabileceği gibi aylar da alabilir..
es.jpg
Sizin yapabileceğiniz, gerekli ısı ve ışık değerlerini ayarlamak. Oda sıcaklığını 25-30 derece arası, gün ışığı alma süresini de -gerekirse kullanacağınız bir günışığı veren ampül yardımıyla- 12 saatten biraz fazla tutmaya dikkat ediniz. Sultan papağanlarına uygun boyutlarda ve içinde 2 cm kadar hamster talaşı konulmuş olan yuvalığı ve banyoluğu da kafeslerine takabilirsiniz. Dişi kuşun yumurtlama güdüsünü tetiklemek için,en az 10 dk kaynatılmış 1 yumurtayla karıştırılmış bir miktar çimlendirilmiş tohumla yapılan yumurta mamasını kafeste bulundurabilirsiniz.

Kuşlarınız çiftleşmeye başlarlarsa,normal şartlarda günde 2-5 kere çiftleşirler. Bu sırada erkek kuşun yuvalıkla ilgilenmesi lazımdır. Çiftleşmeyi takip eden 15 gün sonra dişi kuş ilk yumurtayı, takip eden günlerde de diğerlerini birer birer yumurtlar. Genelde ortalama 3-4 yumurta elde edilir.
Sultan Papağanı Kaç günde Yumurtadan çıkar? Kuluçka Süresi Nedir?
Kuluçka süresi 17-20 gün sürer.17. günde canlanan bir sultan papağanı yavrusunun iki gün içinde yumurtadan çıkması gerekir. Eğer çıkmazsa ve canlılık işareti yoksa bir hafta kadar sonra yuvalıktan yumurtayı alınız. Yumurta çatlar, sesler gelir, buna rağmen çıkmazsa bu annenin bolca kalsiyum aldığı için yumurta kabuklarının sert olduğu anlamına gelir. Bu durumda, 20. günden sonra kabuğu yavruya zarar vermemeye azami dikkat göstererek siz çıkarmalısınız. Bir seferde tüm kabuğu çıkarabilirsiniz.
Bunun öncesinde kesinlikle yumurtalara dokunmayınız.

Yumurtadan çıkan yavrular anne-baba tarafından beslenir.İlk hafta sonunda yavruların gözleri açılır, ikinci haftanın bitmesiyle tüyleri hızla çıkmaya başlar. 4. hafta sonunda yuvalıktan çıkmaya hazır hale gelirler. Yuvalıktan çıkan yavrular önceleri kafes altında gezinir ve anne-baba tarafından beslenir. 5. haftada kendileri beslenmeye başlayabilmeleri gerekir. 6. haftadan itibarense ebeveynlerinden ayrılabilir duruma gelirler.

Bu süreçte beslenmelerinde ilaç kullanılmamalarıdır.

Başarılı bir üretim için, hayvanlarımıza çiftleşme döneminde ve sonrasında her konuda elimizden gelen en iyi olanakları sunmalıyız. Banyolukları kafese her zaman takılı olup suları günaşırı tazelenebilir örneğin. Sevdikleri sebze meyveleri de kafeste hazır bulundurabiliriz. En önemlisi de bu dönemde kuşlarımızı sakin tutmalı, evcil olmamaları durumunda belki eğitimlerine bir süre ara vermeliyiz.
maxresdefault.jpg

Paramedic

Forum Sakini
Sonraki hedefim sultan papagani yada cennet papagani üretmek. Sultanlarin kotu koku (tavuk gibi) yaydiklariyla ilgili bazi bilgilere ulastim internette. Bu yüzden de cennet papaganlarini araştırmaya başladım. Ama hangisine yonelecegimi üretim konusunda kolaylik es tutmada kolaylik ve nazli narin olmamalari belirleyecek.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşa bağlı bunlar biraz. Cennet üretmek sanırım biraz daha kolay sultana göre. Dışkı içinde düzenli temizlendiği sürece sorun yok bence

Merve B.

Veteran
Sonraki hedefim sultan papagani yada cennet papagani üretmek. Sultanlarin kotu koku (tavuk gibi) yaydiklariyla ilgili bazi bilgilere ulastim internette. Bu yüzden de cennet papaganlarini araştırmaya başladım. Ama hangisine yonelecegimi üretim konusunda kolaylik es tutmada kolaylik ve nazli narin olmamalari belirleyecek.
Koku temiz bakıldığında olacağınız sanmıyorum.Ama dışkıları muhabbetlere göre daha cıvık ve daha fazla kirletiyor bu konu da hak veriyorum.Ve dışkıladıkları yerler biraz zor temizleniyor.Rengi çıkmıyor nasıl birşeyse :) Ama çok sevimliler özellikle alıştıklarında.Bizim akraba 300 liraya aldığı sultanı 70 liraya vermiş çok üzüldüm.

Merve B.

Veteran
Kuşa bağlı bunlar biraz. Cennet üretmek sanırım biraz daha kolay sultana göre. Dışkı içinde düzenli temizlendiği sürece sorun yok bence
Bir de birşey sorucam 400 liraya yavrulu bir çift almış ırkı nedir bilmiyorum açıkçası.Ama bana çok vasıflı gelmediler.Sizce hangi ırklar bu kadar yapar ? 4 mü 5 mi yumurtası varmış.Biri ölmüş.İkisi de dün bana resim attı orada ben farkettim ölmüşler.Bir yumurta bir yavru mu ne kaldı yani.Ve kafesle yuvalık pislik içinde adam 1 ay dokunmayın demiş.İnanamadım :eek:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Onları alarak hata etmiş. Yumurtalı çift alınır mı? Yer değiştirdiklerinde kuşlar kuluçkaya yatmaz ya da yumurtaları bozarlar. Yani erkek ve dişi kuş almış oldu. 400 olabilir çift için ama görmek gerekiyor. Kuşlardan fotoğraf atabilirsen söylemeye çalışırım mutasyonunu

Merve B.

Veteran
Valla bende aynısını düşünüyorum ama söylemedim açıkçası.Yavruların ikisi üçü büyüktü baya.Ama büyüğün biriyle en son çıkan ölmüş işte atıyım çok net değil ama

Merve B.

Veteran
Bir ay dokunmayın dedi diyince şok oldum.Nasıl birinden almış acaba dedim ben.Kuşlar pislikten ölür o sürede.Ki zaten yavrular da pislikten ölmüş gibi çünkü gayet kursakları vs dolu geldi bana

Ekli dosyalar

• IMG-20180307-WA0006.jpg
    IMG-20180307-WA0006.jpg
    157.9 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20180307-WA0007.jpg
    IMG-20180307-WA0007.jpg
    229.9 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20180307-WA0009.jpg
    IMG-20180307-WA0009.jpg
    144.5 KB · Görüntüleme: 16

Merve B.

Veteran
Ana baba güzel kuşlar ama ırk olarak yerli veya çek hollanda veya kırması gibi geldi.Onlarda o kadar eder mi bilmiyorum.Yavrularını 75 ten alırım geri demiş aldığı yer

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben yanlış anlamışım. Sultan bir çifte 400 anladım. Çekler büyük ihtimal 150 TL civarı çiftler.
Yavrular birçok sebepten ölmüş olabilir. :( Yuva çok küçük, çok bakımsız. Büyük yavruda çarpık bacaklık var. Ölme sebeplerinden bir tanesi kursak mantarı diğeri ise kara benek olabilir. Tabi epey olmuş ölmelerinden kurumaya başlamışlar. Başka bir sebebi olabilir. Yuvalığı büyütmelerini ve plastik folluk almalarını öner Merve. Yazık olmasın. 15 TL civarı birşey

Merve B.

Veteran
Ana baba güzel kuşlar ama ırk olarak yerli veya çek hollanda veya kırması gibi geldi.Onlarda o kadar eder mi bilmiyorum.Yavrularını 75 ten alırım geri demiş aldığı yer
Ben yanlış anlamışım. Sultan bir çifte 400 anladım. Çekler büyük ihtimal 150 TL civarı çiftler.
Yavrular birçok sebepten ölmüş olabilir. :( Yuva çok küçük, çok bakımsız. Büyük yavruda çarpık bacaklık var. Ölme sebeplerinden bir tanesi kursak mantarı diğeri ise kara benek olabilir. Tabi epey olmuş ölmelerinden kurumaya başlamışlar. Başka bir sebebi olabilir. Yuvalığı büyütmelerini ve plastik folluk almalarını öner Merve. Yazık olmasın. 15 TL civarı birşey[/
Aynen söyledim hatta adama bakmayın bir hafta on güne temzileyin.Yatmazsa yumurtaya yapcak bisey yok zaten pislikten ölürler bir ay dokunmamak neymiş dedim.Yuvalığı da söyledim.Ama ben yavrular hepsi çıkınca ya da yeme düşünce değiştir dedim.Şimdi anne bakmaz falan benden bilirler.Söylemem gerekenleri söyledim gerisi kendilerine kalmış.Çekler 150 civarı ise yine 400 çok o zaman.Çünkü bakımsız ayriyetten yavrular muhtemel bunlara gelmeden ölmüş.Çünkü aldıkları gün attı bu resmi.Yavrular bu haldeydi.Yani adam ya bilmiyodu ya baktı çok hevesliler bunlara kitledi bunları.Günah da almak istemem ama bi üretici de bunu yapıyorsa aklıma her türlü kurnazlık yaptığı gelir yani

Merve B.

Veteran
Büyük o nedenle olabilir belki.Ama küçük çürümeye başlamaış bir günlük iş değildi.Acemiler de anlamıyorlar da ben sormasam bakıp öldüklerini görmeyecekler.30gün bakmayın temizleyin vs demiş işte.Ölenleri alın dedim adam nasıl korkuttuysa alsak diğerlerine bişi olur mu modundalar.Dedim almazsanız da kurtlanacak yiyecekeler vs hiç alamıcan başını.Son durum ne bilmiyorum.Bir kaç gün oldu konuşmayalı hayırlısı bakalım.

Paramedic

Forum Sakini
Yazik olmuş yavrulara bende yuvalik taktim ama kuşlar iyice birbirlerinden sogudular dişi iyice baskinlasti erkek artik neredeyse hic kur yapmiyor geldiği gunle alakasi yok vallahi tüm umudum herşeyim kirildi tek istediğim bebekten yavruları kendime alistirmak ama yapamicaz galiba

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
sabır gerekiyor. Yerlerine alışmaları lazım ve kafesini benimsemeli.