iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Sultan Papağanları Cinsiyet Ayrımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
9,167
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanları Cinsiyet Ayrımı

Sultanların cinsiyetine tanı koyma yöntemi türlere göre farklılık gösterir. Bazı türlerin dış görünüşünden cinsiyet tahmini yapılabilmektedir. Ancak bu tahmini doğru yapabilmek için kuşun görüntüsündeki değişimin cinsiyeti tam olarak belli edecek hale gelmesini yani 6 ayı beklemek gereklidir. Bu süre içinde ilk tüy değişimi olacak ve kuşlar cinsiyetlerini belli eder hale gelecektir. Cinsiyeti görüntüsünden tahmin edilebilen türler:

Cinnamon
Erkek cinnamonların yüzlerindeki tüyler ilk tüy dökümüyle birlikte sarıya dönerken, dişi cinnamonların yüzleri gri kalır.
cin_cins.jpg
Normal Grey
Normal grey türünde de cinnamonda olduğu gibi cinsiyet tahmini için yüze bakılır. 6 ayı geçmiş bir normal greyin yüzü sarıysa erkek olduğuna, yüzü griyse dişi olduğuna hükmedilebilir.
grey_cins.jpg
Pearl
Pearl sultan papağanlarının ayırıcı özellikleri olan çok renkli tüyleri erkeklerde belirginliğini yitirir, öyle ki erkek bir pearl normal greyle karıştırılabilir. Dikkatlice bakılırsa ense ve kuyruktaki tüylerden pearl olduğu anlaşılabilir. Dişi pearller ise tüylerindeki deseni muhafaze ederler.
pearl_cins.jpg
White Face
Erkeklerin yüzleri tüyler beyaza dönerken,dişilerinki gri kalır.
white_cins.jpg

Albino, Lutino ve Pied türü sultan papağanlarının cinsiyetlerini tanımlayabilmek içinse ötüşlerini takip etmek gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, yeni alınmış sultan papağanlarının alışma dönemlerinde cinsiyetlerini belli eden ötüşlerini yapmayabildikleridir.Bu yüzden, ötüşe dayalı cinsiyet tahmini kesin bir yöntem olsa da, karar vermek için acele etmemek gerekir. Erkek papağanlar dişiler gibi de ötebildikleri ve alışma sürecinde genelde böyle öttükleri için yanlış kararlar verilebilir.

Erkek olan sultan papağanlarının melodik,inişli çıkışlı,ıslık benzeri ötüşleri vardır.Ayrıca konuşmayı da öğrenebilirler. Tabi bu konuşma birkaç kelimenin ses tekrarından ibarettir. Konuşurken ve konuşmayı öğrenirken gırtlaktan kalınca sesler çıkarırlar. Dışarda duydukları kuşların seslerini taklit edebilirler.
 
Üst Alt