Sultan Papağanlarımın Kuluçkası Paşam ile boncuğum

Baran

iyikus.com Üyesi
Arkadaslar sık sık bu tarz video attığım için kusura bakmayın ama bu dönem çok heycanlı bir dönem kuşlarından yavru alanlar beni anlayacaktır,Hayırlısı ile bir de yumurtalar gelse çok daha güzel olacak ve bu süreci sizlerle gün,gün burada paylaşacağım,Yavrularımız'da sağlıklı bir şekilde oluşur ise isteyenlere buradan sahiplendireceğim insallah.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Konunuzu kuluçka günlüğüne taşıyorum. Sanırım orası için daha uygun olacaktır. Kuluçkanın başlangıcı olarak görebiliriz bu videoları. Maşallah mutlulukları hiç bozulmasın. Konu başlığınızı da kuluçka günlüğüne uygun şekilde sizin için güncelleyeceğim.
Bu konu üzerinden gün gün paylaşımlarınızı bekliyoruz. Çok heyecanlıyım sizin gibi bende. İlk kuluçkaları değil mi?

Halil Yildiz

iyikus.com Üyesi
Sağlıklı yavrular alabilirsek verebilirim isterseniz.Petshoplardan aldığınızdan daha sağlıklı ve daha eğitimli olacaktır.
Teşekkür ederim şimdilik sadece 1 muhabbet kuşu besliyebiliyorum. Nasip olurda yavru alirsaniz bence sahiplendirmek zor olacaktır. Kendi yavrunmus gibi oluyor. Garip bir durum

Baran

iyikus.com Üyesi
Kuşların çiftleşme dönemin'de sessiz ortama alın diye bir çok yerde konular okudum,Videolar izledim ama benim kuşlarım tam tersi sessiz ortamda uzak duruyorlar ses olmaz ise ne çiftleşiyorlar nede yuvaya giriyorlar.
İkinci bir konu ise bende bulunan dişi whte face için cinssiyet ayrımın'da yine bir çok video ve konuda erkek olduğu yönün'de yorumlanıyor ama tam tersi bendekinin cinsiyeti dişi.

Baran

iyikus.com Üyesi
Teşekkür ederim şimdilik sadece 1 muhabbet kuşu besliyebiliyorum. Nasip olurda yavru alirsaniz bence sahiplendirmek zor olacaktır. Kendi yavrunmus gibi oluyor. Garip bir durum
Evet Doğru söylüyorsunuz.Birgün yolda bir kediye araba çarpmıstı veterinere götürdüm hayvancağız hamile imiş o halde doğum yaptı ve öldü,Gözü açılmamış 4 yavru kedi ile kaldık ve onları biberon,kedi süt tozu ile büyükttük ikitanesini sahiplendirdik ama 2 tanesini veremedim beimle beraberler.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kaynaklar genelde eski oluyor kuşlar için. Mutasyonlar çapraz eşlemelerden dolayı hep karışık neredeyse. Belli başlı mutasyonlar harici mutasyonları anlamak baya zorlaşıyor.

Kuşlarınızı en iyi siz tanırsınız. Nerede mutlular, nerede zaman geçirmeyi seviyor, ne yiyor ne sevmiyor sizin gözlemlerinize göre hareket etmelisiniz.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kısır kuşlar genelde eşleşmeye de yönlenmiyorlar. Bu nedenle o şekilde düşünmüyorum. Yumurtalarını yiyor olabilirler mi?
Çiftleşmeleri devam ediyor mu hala?

Baran

iyikus.com Üyesi
Yumurtalarını yemiyorlar bundan eminim çünü hergün kontrol ediyorum.Evet halen çiftleşiyorlar.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yumurtalarını yemiyorlar bundan eminim çünü hergün kontrol ediyorum.Evet halen çiftleşiyorlar.
O zaman tavsiyem kafeste bir değişiklik yapmayın. Çok hareketli bir bölgedeyse daha sakin bir alanda kafesi sabitleyin. Kalsiyum ihtiyacını giderip, mümkünse bir müddet (haftada 2) e+s vitamini verin. Doğal yöntemlerde taze nane (1-2 dal), taze kekik, kafes teline sıkıştırılmış havuç. Süreci çok daha ateşli hale getirecektir :D

Kuş kısır olsa bile yumurtlar fakat dolu olmaz. Sizin sorun çiftleşip yumurtalamaması. Sizin yorumdan sonra biraz daha araştırma yaptım. 4-5 ay sonrası yumurta alanlar olmuş. :D

Her türlü sabır gerekiyor belli ki. Dişinin yumurta oluşturmamasının bir sebebi var sanırım. Bunu çözmeniz gerekir. Buda genelde çok rahatsız edilme ve yetersiz ışık alma saati olabilir. Tabi birde kuşları çiftleşmek için yönlendiren 20 derece sabit sıcaklıkta ufakta olsa etkisi olabilir.

Merve B.

Veteran
Kuşların çiftleşme dönemin'de sessiz ortama alın diye bir çok yerde konular okudum,Videolar izledim ama benim kuşlarım tam tersi sessiz ortamda uzak duruyorlar ses olmaz ise ne çiftleşiyorlar nede yuvaya giriyorlar.
İkinci bir konu ise bende bulunan dişi whte face için cinssiyet ayrımın'da yine bir çok video ve konuda erkek olduğu yönün'de yorumlanıyor ama tam tersi bendekinin cinsiyeti dişi.
Evet çoğu öyle söylüyor ama insana ve sese alışmaları bence daha iyi hatta çok iyi.Eğer rahatsız olmuyor ve yavrularına zarar vermiyorsalar sizin bir arada durmalılar.Çünkü sorun olduğunda va kontrol gerekebiliyor.Kursak kontrolü gerekiyor.Alışmadıklarında hemen ufacık seste problem oluyor.