Sultanım hasta

Zeynep Sayılgan

Yeni Üye
Sultan papağanım çok hasta:((
15 gün önce eve geldi bir gün sonra ishal başladı,Aldığım yer strestedir dedi ve bir damla verdi.Ama daha kötüleşerek devam etti.Veterinere götürdüm,kuşlarda görülen çok salgın bir bakteri dedi antibiyotik ve vitamin verdi.Üç gündür kullanıyoruz ama bugün daha kötü bir köşede sürekli uyuyor yem de yemiyor.İnternette şırıngayla besleme gördüm öyle mi yapsam? Ümitsiz gibi görünüyor ailece çok üzüldük ve pişman olduk.Yapacak başka bir şey önerirmisiniz?

Halil Yildiz

iyikus.com Üyesi
Geçmiş olsun. Bazı enfeksiyonlar ne yazık ki geç gozlemlendiginde ölümcül olabiliyor.
İlaç işe yaramış olsaydı toparliyor olmasi gerekirdi diye düşünüyorum. Yem yemiyorsa siz elle besleyin derim. Hangi ilaçları verdi ve nasıl kullanıyorsunuz?

Oyla 0

Baran

iyikus.com Üyesi
Merhaba.Öncelikle geçmiş olsun.
İshale sebep olacak bir çok unsur var öncelikle bunu bulmak önemli.Stresten olabilir,Kuşunuz ceyran alabilecek bir ortam'da,Kafesiniz'de ızgaralık olmayabilir,Zorla kuşu yakalamaya çalısarak korkuttuğunuz için de olmuş olabilir.Stresten uzak tutmak için sessiz bir ortama alın kuşunuzu,Kafesinizi temizleyin,ceyran almayacak bir ortam olusturun,Patates haslaması ve pirinç haslaması soğutup verin yine yemiyor ise haslanmıs pirinç suyunu soğuttuktan sonra suyuna 4 5 damla damlatın,İshal dönemi bitene kadar kuşunuza çekirdek,Dal darı,Tatlı krakerler vermeyin.Büyük bir ihtimal ile atlatacaktır.
Tekrar geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hoş geldiniz. Geçmiş olsun kuşunuzun şu anki durumu için üzüldüm. İlk yapmanız gereken sıcaklık sabitlemek olmalıdır. Ardından yapmanız gereken sevdiği tohumları ona sunmanız. Örneğin dal darıya çoğu kuş hayır demiyor. Eğer elinizde mevcutsa kullanın mutlaka. Elle besleme konusuna gelecek olursak eğer hiç yemiyorsa beslemeniz gerekir. Bu sayede yorgun vücudu biraz toplayacaktır. Size verilen ilaçla nelerdir? Birde her hangi bir isim söyledi mi bakteriyle ilgili?

Oyla 0

Zeynep Sayılgan

Yeni Üye
Merhaba.Öncelikle geçmiş olsun.
İshale sebep olacak bir çok unsur var öncelikle bunu bulmak önemli.Stresten olabilir,Kuşunuz ceyran alabilecek bir ortam'da,Kafesiniz'de ızgaralık olmayabilir,Zorla kuşu yakalamaya çalısarak korkuttuğunuz için de olmuş olabilir.Stresten uzak tutmak için sessiz bir ortama alın kuşunuzu,Kafesinizi temizleyin,ceyran almayacak bir ortam olusturun,Patates haslaması ve pirinç haslaması soğutup verin yine yemiyor ise haslanmıs pirinç suyunu soğuttuktan sonra suyuna 4 5 damla damlatın,İshal dönemi bitene kadar kuşunuza çekirdek,Dal darı,Tatlı krakerler vermeyin.Büyük bir ihtimal ile atlatacaktır.
Tekrar geçmiş olsun.
Teşekkür ederim ama geç kalmışız kuruma hastalığı varmış.Tabi benim suçum değil hasta kuş satmışlar.

Oyla 0

Zeynep Sayılgan

Yeni Üye
Geçmiş olsun. Bazı enfeksiyonlar ne yazık ki geç gozlemlendiginde ölümcül olabiliyor.
İlaç işe yaramış olsaydı toparliyor olmasi gerekirdi diye düşünüyorum. Yem yemiyorsa siz elle besleyin derim. Hangi ilaçları verdi ve nasıl kullanıyorsunuz?
Evet,bu konuda bilgisiz olduğum için hasta kuş satın almışım.Kuş veterinerine götürdüm,şu anda orada.Kuruma hastalığı varmış ve çok geç kalınmış zaten pek tedavisi de olmuyormuş.Toplu kuş üretilen yerlerde salgın bir hastalıkmış.Malesef canlı olarak değil satılacak meta diye düşünüldüğünden dikkat etmek gerekiyor.Aldığım petshop u uyaracağım ama işe yarayacağını zannetmiyorum.
İlginize teşekkür ederim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kurtarılamaz değiller fakat çok zor bir tedavisi var. Genelde ileri aşamalara kuşlar cevap vermiyor :( Bünyeleri çok zayıfladığında ilaç da bir o kadar yoruyor. Kurumaya sebep olan bakteri aslında kuşlarda olan bir bakteri fakat onun artmasını tetikleyen koşullar var. Stres, kötü bakım koşulları ve ya başka bir hastalığın desteği. Tek başına çoğalmayan bu bakteri, her hangi birinden destek alarak ilerliyor. Kimi zaman 1 hafta da kimi zamansa 1 yıl süre içinde bu süreç olabiliyor. Eve alırken iyi bir kürle başlamak gerekiyor. Bunlar için özel ürünler var. Maliyetli odluğu için birazcık pek özen göstermiyorlar ne yazık ki kuş sahipleri. :( Üzüldüm durum için. Umarım kısa sürede eski sağlığına kavuşur.

Oyla 0