Sulu dışkı ve topallama (tek ayak biraz felç gibi)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kevserak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kevserak

iyikus.com Üyesi
herkese merhabalar, benim minik kuş'un geçmeyen bir ishal var ama kanlı değil. bazen tamamen sulu, bazen normal. haşlama pirinç, patates falan yaramayınca 5 gün 4 damla mikostatin ekledim suluğuna, iyi gelmişti. sonra da 2 gün probiyotik verdim ama 8. gün, yani bugün en başa sardı. sol ayağını yukarıya çekiyor, ayak felç gibi.

durum böyle olunca biteral 250'ye başladım. 1/4'ünü ezip suluğuna ekledim, çalkaladım. kafeste yakın mesafeye koydum. arkadaşım 8 yaşında, ishale eşlik eden felci ilk defa görüyorum. arada yumurta beyazı veriyorum, onun dışında sadece dal darı yiyor. iştahta sorun yok zaten ama ayağındaki durumu anlamadım. bağırsağı ağrıdığı için kendine çekiyor sanıyorduk başta ama artık üzerine de basamıyor.

tavsiyesi olan varsa sevinirim, polivit'i nasıl vermeliyim mesela?
şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• e516a978-db98-4576-910f-03585144fa10.JPG
    e516a978-db98-4576-910f-03585144fa10.JPG
    158.4 KB · Görüntüleme: 17
  • fb19baca-34ce-4f83-a1ca-bd77fa9d70e4.JPG
    fb19baca-34ce-4f83-a1ca-bd77fa9d70e4.JPG
    181.5 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2022-06-27 at 19.26.21.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-27 at 19.26.21.jpeg
    318.3 KB · Görüntüleme: 15
  • WhatsApp Image 2022-06-27 at 19.32.37.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-27 at 19.32.37.jpeg
    253.4 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Video 2022-06-27 at 19.27.53.mp4
    WhatsApp Video 2022-06-27 at 19.27.53.mp4
    3 MB
üstteki linki inceler misiniz?

Kuşun ağırlığı nasıl? Genel olarak epey zayıf bir kuş izlenimi veriyor. İshal eğer ilaçla tedavi isteyen türdense felçten tutun ani ölümlere yol açabilir. İlaçları veteriner mi önerdi?
Hayır, yaşadığım şehirde kanatlı ile ilgilenen kimse yok maalesef. Saçma sapan tavırlarla karşılaştığım için en son ölmek üzereyken artık kendim araştırıp tedavi etmiştim. Dolayısıyla evet ishalin tehlikesini biliyorum ancak felç ilginç. Aslında evet biraz zayıfladı ama çok zayıf değil, cremio cinsi genel olarak jumbo'ların yarısı kadar zaten. Küçük bir kuş yani.

Anladım. Biteral ishali için olumlu olabilir ancak ağır gelebilir. Daha hafif diyebileceğimiz sulphamazethine gibi bir ürün ishalini kesme konusunda faydalı olabilir.
Bu sürede elektrolit verilebilir. Kuş hem enerji toplamış olacaktır hem de su kaybını biraz daha azaltacaktır. Arkadaşlar da bir baksın tabi duruma
@neanderthalensis @Malkoçoğlu

@Doğanay Y. teşekkür ederim, hem antibiyotikli suyunu bolca içtiği için hem de şekeri sağlıklı bulmadığım için elektrolit hazırlamadım, mineral yoksunluğunun felce götüreceğini tahmin edemedim tabii. acaba maden suyunun gazının çıkmasını bekleyip, normal suyla örn. 1/4 oranında seyreltip 2-3 damla limon sıkıp vermek daha etkili olmaz mı? çünkü başka mineraller de var içeriğinde. Beypazarı'nın sodyum oranı çok yüksek değil.

Bir miktar riskli bir ürün soda ancak dediğiniz şekilde verilebilir. Bazı durumlarda -özellikle son zamanlarda- dal darı tüketen kuşlarda hep benzer problemler gözlemliyorum. Genelde bir ishal ve kabarma durumuyla devam ediyor. Eğer normal yemden tüketiyorsa dal darıyı bir süre kullanmayınız. Tam olarak ne şekilde yetiştiğini bilmediğimiz, güven sorunu doğurabilecek bir yerden geliyorsa almamaya özen göstermek lazım. Eğer varsa aspur, yulaf, keten tohumu iyi ishal toplayıcıdır. Aynı şekilde sevdikleri tohumlardandır.
Eğer beslenme kaynaklı bir ishal durumu söz konusuysa papatya çayı da oldukça işlevsel olabiliyor.

soda değil, maden suyunu dediğim şekliyle verdim bile. çünkü şekeri kendim tüketmezken kuşa vermek istemiyorum. hatta içti bir kaç kez. muz yedirdim, kabak çekirdeği yedirdim. dışkı yine etrafında suyla ama normalleşmeye döndü ama bacak aynı.

jungle marka dal darı, yeni paket açmıştık... gerçekten doğru olabilir. aspur, keten tohumu ya da yulaf sevmiyor. yine denerim tabii. normalde vitaktaft alırız, buzdolabında bekletip veriyorduk ama ısı değişiminden dolayı bayatlıyor, dışarıda da kurtlanıyor diye sadece darı vermeye başlamıştık. aslında versele laga snack bile var ama yemiyor.

ben içme suyundan şüpheleniyordum. bir süredir hazır su almıyoruz, sapanca'da kendimiz şişeleyip içiyoruz. sirke ekliyordum arada suyuna ama asıl sebep ne bilmiyorum tabii. @Doğanay Y.

Ağız alışkanlığı maden suyu yerine soda yazmam :D
Çok etken olabilir. Mutlaka iyi arıtılan bir su ya da şişelenmiş sular kullanmak lazım. Bölgeden bölgeye değişse de uzun süreli musluk suyu kullanımı riskli olabiliyor. Durumu nasıl?
Eczanelerde çocuklar için satılan kalsiyum şurupları var. Temin edebilirseniz iyi gelecektir ya da doğrudan nekton msa gibi kalsiyum + d vit takviyesi alınabilir.

@Doğanay Y. daha ilk gün hemen onun için erikli su almıştım tabii :) bugün daha iyiydi, hafif kullanıyordu ayağını da. Dal darıların hepsini almıştım dün akşam, aspur, yeni paket vitakraft yem alıp karıştırdım, onu yiyor şimdi sadece. Aslında diğer yemi de vitakraft. Kavanozla dolaptaydı ama beğenmiyordu, darıyı tercih ediyor diye artık onu veriyorduk. Hatta buzdolabındaki yemi dışarı çıkarınca hızlı bayatlayıp, nem yapıp bakteri oluşması da bir ihtimal.

Bugün kabak çekirdeği, muz yedirdim yine. Yeni bir kum aldım, onu denedi, beğendi. Buzdolabında Versele Laga prestige yem var, Versele Laga snacks var, beyefendi zamanında beğenip yemedi hiçbirini, Çin menşeili Jungle darılara abandı. :)

Nekton msa baktım ben de, bulamadım bugün. Yumurta yediriyorum, kabuğunu yese keşke... Onu da yemiyor. Kumunda da var envai çeşit kabuk ama seçiyor. İki gündür taze hazırladığım maden suyunu sevdi, içiyor Allah'tan. Bir suluk daha aldım, onda duruyor. Biteral de zaten ağır olduğu için başka bir kimyasal yüklenmek istemedim. Yarından sonra Biteral'in dozajını düşürüp vitamin takviyesi yapmayı düşünüyorum ama evet haklısınız, ayak için acil b + d vit + kalsiyum'a başlamam lazım artık.

Evde pek sevmediğim avisol plus multivitamin var, polivit mi daha kötü yoksa avisol mü bilemedim? :/ Vitamin konusunda kararsızım.

arkadaşlar, rica ediyorum, hasta kuşlar icin lütfen şeker karşıtlığı yapmayalım. bu hic bilimsel birşey değil ama maalesef böyle bir algı var

elektrolit (serum) hayati önem taşır. böyle durumlarda şeker hayati önem taşır

Son düzenleme:
Maden suyuna damlattığım limon da aynı görevi görmez mi? Nitekim o da şeker. Tarifi yabancı bir forumda gördüm, gayet mantıklı gelmişti. @neanderthalensis

polivit vitamin yuksek şeker icerir

biteral "göreceli olarak" ağır bir ilaçtır

yani bunların yaninda elektrolitteki şeker hiç birşey değil.

konunuzu okudum gecmiş olsun. biteral 3 gün (3 × 24 saat) sonunda fayda etmezse kesebilirsiniz

ardindan "kuşun durumuna göre" sulphamezathine veya bactrim şurup gibi sulpha grubu bir antibiyotik kullanılabilir. @Doğanay Y. hoca yazmış özetlemiş

bu kumlu tünekler kuşun ayakları için zararlı değil mi, zımpara gibi. Tahta tünek kullansanız, pürüzsüz, kuşunuzun ayağı için daha iyi

@UngaBunga Sadece bir tanesinde var, pek zımpara gibi değil aslında. Kuşu sıkıştırıp tırnak kesmeyi sevmiyoruz. Kumlu tünek kirlendikçe yenisini takıyoruz. Eğer rahatsız olsaydı zaten diğer tüneklerde takılırdı. Daha çok bu tüneği tercih ediyor. Ayaklarında da bugüne kadar hiç sorun olmadı.

Miniş'in durumu dünle aynı maalesef. Darıyı yediği kadar vitakraft ve aspuru yemiyor. Şekerli suyu hazırladım. Onu içtikten sonra yaptığı kakasının fotoğrafını ekledim.

Muzuna 1 damla D vit damlattım, tek ısırık aldı o kısımdan. Birazdan yine pirinç ve patates haşlayıp vereceğim.

Ekli dosyalar

• 60135909-9C7B-418B-B3E3-7BB17C69E479.jpeg
    60135909-9C7B-418B-B3E3-7BB17C69E479.jpeg
    88.2 KB · Görüntüleme: 8
  • 22468B94-B50B-4CDF-8A85-24ED29D06189.jpeg
    22468B94-B50B-4CDF-8A85-24ED29D06189.jpeg
    117.4 KB · Görüntüleme: 10
  • 442EC6FF-5BC0-4FC6-A515-B00A47EDE5E1.jpeg
    442EC6FF-5BC0-4FC6-A515-B00A47EDE5E1.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 11
  • 64367055-4C0E-4150-B349-0A0AC3EC50DA.jpeg
    64367055-4C0E-4150-B349-0A0AC3EC50DA.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Miniş'in durumu dünle aynı maalesef. Darıyı yediği kadar vitakraft ve aspuru yemiyor. Şekerli suyu hazırladım. Onu içtikten sonra yaptığı kakasının fotoğrafını ekledim.

Muzuna 1 damla D vit damlattım, tek ısırık aldı o kısımdan. Birazdan yine pirinç ve patates haşlayıp vereceğim.

merhaba

ben tam anlayamadım. hem biteral, hem şekerli suyu nasıl veriyorsunuz, yani tek suluk yok mu?

@neanderthalensis Merhaba,
Tabii ki ayrı suluk mevcut. Sanırım 30 ml'lik, bir tane küçük suluk var, onu da sirkede bekletip şekerli suyu yeniliyorum. Gün içerisinde ikisinden de içiyor. Antibiyotiğin dozajı düşmüş oldu bu durumda.

Ben bir şeyler yerken çıldırıyor, yemeye çalışıyor eskisi gibi. Yani daha canlı aslında ama ayak aynı, tam iyileşmiş değil.