iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Taban-Yuvalık Malzemeleri İçin Kullanılan En İyi Ürünler

taha.aktaas

Veteran
Siyah çam talaşı ve Mısır granülü kullandım. Talaşın bit yaptığını herkes söyler ancak siyah çam talaşı bit yapmadığı için kullanmıştım bir zamanlar, iyiydi, memnun kalmıştım, şuan mısır granülü kullanıyorum. Mısır granülü ile devam etmeyi düşünüyorum.
Tabana bir şey koyuyor musun hocam?

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Senin kullandığın kedi kumunun markasının söyleyebilir misin hocam?
Bonacibo kedi kumu kullanıyordum. Herşeye rağmen tozlarından arındırmak için ince elek kullanıyordum. Ciddi derece de memnundum, koku, bakteri oluşumu vb. durumlarda çok etkili... Lakin iş gücüm zaten yüksek bu konularda, ele falan uğraşmadım sonrasında... Direkt mısır granülü kullanıyorum şimdi, değişebilir durunlar tabi yine de. Granülden de memnunum şimdilik...

taha.aktaas

Veteran
Bonacibo kedi kumu kullanıyordum. Herşeye rağmen tozlarından arındırmak için ince elek kullanıyordum. Ciddi derece de memnundum, koku, bakteri oluşumu vb. durumlarda çok etkili... Lakin iş gücüm zaten yüksek bu konularda, ele falan uğraşmadım sonrasında... Direkt mısır granülü kullanıyorum şimdi, değişebilir durunlar tabi yine de. Granülden de memnunum şimdilik...
Çok teşekkür ederim hocam.

taha.aktaas

Veteran
Bu arada bende sana BioNatura yı önerebilirim.4 senedir kullanıyorum gayet memnunum

VBZE433

Uzman Yetiştirici
Dikkatimi çekti son zamanlarda bazı üreticiler alttaki ürünü tercih ediyorlar yuvalıklarda. Bana biraz kıymıklı gibi geldi ama doğal olması bir avantaj olabilir.

taha.aktaas

Veteran
Dikkatimi çekti son zamanlarda bazı üreticiler alttaki ürünü tercih ediyorlar yuvalıklarda. Bana biraz kıymıklı gibi geldi ama doğal olması bir avantaj olabilir.

Evet hocam bende yazımda belirtmiştim.Gerçekten ilginç bir ürün.

ÇirkinGr

iyikus.com Üyesi
Chipsi elma aromalı kullanmıştım zamanında. İnanılmaz keyifli, rahatsız etmeyen ve iyi bir talaşı var. Yalnız fiyatı çok arttığından bırakıp, quik kemirgen talaşı kullanmaya başladım. Yapısı biraz kuru ama iş görüyor. Zaten talaşı kullanım süreniz 2 gün oluyor ve emilim sonrası atıyorsunuz. Yuvalarda mutlaka kullanırım okaliptus yaprağı. Bunu internetten değil de aktarlardan alınız. Paketi 5-7 tl arasında (güncel). Diğer taban malzemelerinin kullanılmasını ben pek önermediğim için yorum yapmayacağım.
Merhaba peki okaliptüs yaprağı dış parazitlere iyi geliyorsa okaliptüs yağını kuşumuzun ensesinden bir damla damlatsak iyi gelir mi ?

VBZE433

Uzman Yetiştirici
Parazitleri rahatsız eden pek çok bitki esansı dolayısı ile uzaklaştırma etkisi yaratıyor. Çay ağacı yağı dahil. Ancak enseden yapılan ilaç kuşun kanına etki ettiği için parazitler kuşun kanındaki maddeden ötürü musallat olmuyor. Diğer yağlar sadece lokal etki yapar (ama alerji vs yapar mı bilmiyorum) parazit başka yerden kan emmeye veya durmaya devam eder. Yağ bir kaç gün içinde uçar etkisi de kaybolur. Bu sebeplerden dolayı etkili olmaz. Ortamdan uzaklaştırmak, ortamda yok etmek ve kuşa musallat olmasına mani olmak adına her bir durum için farklı farklı ürünler kullanma mecburiyeti hasıl oluyor. Tek bir ürün sadece belli alanda veya amaçta koruma / önlem sağlamış oluyor.

mk.hobihanem

iyikus.com Üyesi
ben yazın ince bentonıt kedi kullandım şuanda da kedi kumu var yuvada talaşta var bende hamster talası ama master cips yanı talaş cips oda guzel bana talaş kotu dedıler

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Doğada bu kuşlar buldukları ağaç kovuklarına yumurtlarlar. Kimse altlarına talaş, kedi kumu, mısır granülü koymaz:) Dışkılarını düzenli temizleyende olmaz:)

Üreyip giderler...

Bizler, kuşların dengesini bozuyoruz sadece. Onları belirlediğimiz yaşam biçimlerine adapte etmeye çalışıyoruz.

Köyde serbest yetişen bir çocuğun bağışıklı ile, şehirde el bebek gül bebek büyütülen çocuğun bağışıklığı aynı olmayabiliyor:)

Biraz bu duruma benzetiyorum. İyi yetiştirilmeye çalışılan kuşlarda neden problem olur? En iyi yem, vitamin, mineral, mama, türlü türlü ek besinler...üstelik programlarla...günlük temizlik, dezenfekte vsvsvs...

Buna rağmen hasta olurlar... Bazı şeylere çok karışmamak gerekli aslında.

"Tozu alınmış" hafif bir mısır granülü ya da talaş kafi gelecektir, şahsi düşüncem.

ÇirkinGr

iyikus.com Üyesi
Doğada bu kuşlar buldukları ağaç kovuklarına yumurtlarlar. Kimse altlarına talaş, kedi kumu, mısır granülü koymaz:) Dışkılarını düzenli temizleyende olmaz:)

Üreyip giderler...

Bizler, kuşların dengesini bozuyoruz sadece. Onları belirlediğimiz yaşam biçimlerine adapte etmeye çalışıyoruz.

Köyde serbest yetişen bir çocuğun bağışıklı ile, şehirde el bebek gül bebek büyütülen çocuğun bağışıklığı aynı olmayabiliyor:)

Biraz bu duruma benzetiyorum. İyi yetiştirilmeye çalışılan kuşlarda neden problem olur? En iyi yem, vitamin, mineral, mama, türlü türlü ek besinler...üstelik programlarla...günlük temizlik, dezenfekte vsvsvs...

Buna rağmen hasta olurlar... Bazı şeylere çok karışmamak gerekli aslında.

"Tozu alınmış" hafif bir mısır granülü ya da talaş kafi gelecektir, şahsi düşüncem.
Çok doğru bende aynı düşüncedeyim ☺️

Hosmanoglu

Kuş Üreticisi
Bu ara granül ve kekik kombinesi yaptım. Kuşlarım kekiği çok sevdi sanırım çünkü aradan seçip yiyorlar. Koku konusunda evet bastırıyor ama baya yoğun. Temizlik konusunda da gayet başarılı.

Ponpon

iyikus.com Üyesi
ben quik siyah çam talaşın kullanıyorum, internette 9tl civarı. kokuları engelliyor, yavrulara batabilecek kıymık ya da büyük parçalar yok. tek olumsuz yanı kötü kokuları tamamen engellemesi , yavruluğun kokusunu duyabilmek gerekir
Merhaba , ben de yeni eşleşen kuşlarım için bu talaşı aldım. Nasıl bir değişim oluyor acaba yavruların kokularında? Bu arada teşekkürler Taha çok faydalı bir paylaşım.

taha.aktaas

Veteran
Konuyu hortlatayım..:)

Malum yeni konular açıldıkça eskileri kaybolup gidiyor,foruma yeni katılan arkadaşlarımız da haliyle yararlanamıyorlar.Ara sıra konu hortlatmakta fayda var...(y)

Üst Alt