Tahta Tünekler

Yiğit Fırat

Forum Sakini
Merhaba yine ben. Ben tahta tüneklerin faydasını bildiğim için kuşlarıma tahta tünekler aldım ancak sürekli olarak tahtayı kemirdiler bu yüzden kaldırdım hatta yerine ağaç kepçe koydum ancak gine kemirdiler. Gagaları uzun olduğu için kırmaya çalışıyorlar dedim veterinere götürüp kestirdim. Ama devam ettiler. Belki gagaları kesildi düzenlemeye çalışıyorlar dedim gaga taşı taktım. Ancak 1 ay oldu hala devam ediyorlar. Sebebi ne olabilir?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kemirebileceği ahşap parçası koyabilirsin kafese. Onla uğraşırsa tüneği unutabilir. Kötü bir alışkanlık

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşları anlamak zor biraz ama böyle anormal durumlar kötü davranış olarak gözlemleyebiliriz. Onun için kötü değildir muhakkak. Kemirme ihtiyacının karşılaman lazım. Avi-vit kullanılabilir ama tek yeterli olmaz. Olur olmaz şeyleri kemirme sebebinin bir diğer sebebi de aminoasit eksikliği olduğunu okumuştum. Nasıl bir ahşap tünekten bahsediyoruz? Kendiniz mi yaptınız yok sa petshoplarda satılanlardan mı?

Oyla 0

Yiğit Fırat

Forum Sakini
Kuşları anlamak zor biraz ama böyle anormal durumlar kötü davranış olarak gözlemleyebiliriz. Onun için kötü değildir muhakkak. Kemirme ihtiyacının karşılaman lazım. Avi-vit kullanılabilir ama tek yeterli olmaz. Olur olmaz şeyleri kemirme sebebinin bir diğer sebebi de aminoasit eksikliği olduğunu okumuştum. Nasıl bir ahşap tünekten bahsediyoruz? Kendiniz mi yaptınız yok sa petshoplarda satılanlardan mı?
Dediğim gibi hem pets shop'tan aldım hemde tahta kaşık kodum ikisinide kemiriyor. Ayrıca tek tahtayı değil kafesin demirlerinin boya kısmınıda kemirip kavlatıyor.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hmm boyalı kafesler tercih edilmemeli. Onların sağlığını bozabilir. Yuvalık takman gerek eğer yoksa. Kemirmenin bir diğer sebebi de kızgınlıktan olabiliyor.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Kemirme kötü bir alışkanlık muhabbetlerde.Genelde 3 ay civarı keşfetmeye başladıklarını sık yapıyırlar o aşama da engelledin engelledin sonra pek engelleyemiyorsun.Tabi eksik bir şeyi var da onu karşılmaya çalışmıyorsa.Sadece alışkanlıksa.

Oyla 0