Tanı koyamadığım sorun

Melih

iyikus.com Üyesi
Evet daha öncede ayağına kusuyor diye konu açmıştım o konu çok uzun olduğu için ve üzerinden 1 ay geçtiği için yeni konu açtım düzenli olması için
İlk başlarda salıncağa ayağına kusup kustuklarini geri yiyordu bazı zamanlarda ayağını kusup geri yemeden kafes tabanına düşüyordu(bugünlerde salıncağı taktığımda hala kusuyor) ama salıncağı çıkardığım zamanda kusma durumu olmuyor lakin gün içinde böyle bir hareketi var sürekli:Streamable Video
bu hareketi uzun zamandır yapıyor ama bunun yanında dikkatli baktığım zaman arada kanatlarını açıp titreyiyor bu şekilde(altta fotoğrafını ekledim)

gözlemlediklerim kadarıyla son günlerde biraz daha halsizlik var gibi

Ekli dosyalar

• VideoCapture_20220629-211812.jpg
    VideoCapture_20220629-211812.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 15

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Yansımalı yüzeylere erişimini tamamen engelleyerek bir süre gözlemleyin.Eğer bizde ki gibiyse sorun düzeleceğini düşünüyorum.Bu kur yapmaya çalışmalar baya problem olabiliyor maalesef,tecrübe ettik.

Melih

iyikus.com Üyesi
Yansımalı yüzeylere erişimini tamamen engelleyerek bir süre gözlemleyin.Eğer bizde ki gibiyse sorun düzeleceğini düşünüyorum.Bu kur yapmaya çalışmalar baya problem olabiliyor maalesef,tecrübe ettik.
Evet özellikle ayna ve yansımalı yüzeyler görünce çıldırıyor:D
Ama salıncağı falan aldığımızda özellikle yem yedikten sonra videodaki gibi kafasını öyle yapıyor sindirim sorunu olduğunu düşündüm ilk başta o yüzden yemini değiştirdim lakin hala yapmaya devam ediyor yemler sanki ağzına geliyor ama çıkarmıyor

Melih

iyikus.com Üyesi
Sinirsel bir tutukluğu var gibi. Güncel bir dışkı atabilir misiniz?
Dışkısını şuan da çekme imkanım yok ama yarın güncel dışkı yaptı mı tekrar yüklerim
Ama en son yaptığı dışkılar koyu yeşilden biraz daha açık renkte siyah noktalar var dışkıda(bu durum normal mi bilmiyorum ama) birde bazen aynı yeşil dışkı formunu sulu şekilde de yapıyor, bilmem açıklayabildim ama şimdi uyuduğu için rahatsız etmeyeyim dedim :)

Melih

iyikus.com Üyesi
Dışkı tahlili içinde 3 hafta sonra başka bir ile gideceğim oranın veterinerlik fakültesinde bakabilirse iyi olur ama o zamana kadar da bir sorun varsa daha kötü olup ilerlemesini istemiyorum

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Evet özellikle ayna ve yansımalı yüzeyler görünce çıldırıyor:D
Ama salıncağı falan aldığımızda özellikle yem yedikten sonra videodaki gibi kafasını öyle yapıyor sindirim sorunu olduğunu düşündüm ilk başta o yüzden yemini değiştirdim lakin hala yapmaya devam ediyor yemler sanki ağzına geliyor ama çıkarmıyor
Salıncağa kur yapıp yem getiriyorsa iptal edin bence.Bulut en sevdiği oyuncağına ve bütün kendini gördüğü nesnelere yapıyordu.Artık hepsini engelledim.Buna benzer hareketle başlayıp başka yere evrilen sorunumuzda böyle çözüldü.Sizin ki çok farklı bir durumda olabilir tabi.Sadece bu ihtimalde aklınızda bulunsun istedim.Umarım geçici,basit bir sorundur.Geçmiş olsun.

Melih

iyikus.com Üyesi
Salıncağa kur yapıp yem getiriyorsa iptal edin bence.Bulut en sevdiği oyuncağına ve bütün kendini gördüğü nesnelere yapıyordu.Artık hepsini engelledim.Buna benzer hareketle başlayıp başka yere evrilen sorunumuzda böyle çözüldü.Sizin ki çok farklı bir durumda olabilir tabi.Sadece bu ihtimalde aklınızda bulunsun istedim.Umarım geçici,basit bir sorundur.Geçmiş olsun.
Teşekkürler umarım ciddi bir şeyi yoktur gerçekten diğer eski kuşum gibi birden aramızdan ayrılmasını hiç istemiyorum😔,
O gün kafes tabanına kustuğu yemleride yiyordu hemen görünce engelledim tabi ama onu yemesi bile çok zararlıydı aslında bu şekilde yapınca salıncağı direk çıkardım ama salıncağı çıkardıktan sonrada sürekli uyuyor çok garip oluyor gece de özelikle salıncakta uyuduğu için takıyorum

Melih

iyikus.com Üyesi
Beslenme sorunlari var gibi 😔
@Doğanay Y. Valla ne yapacağımı şaşırdım her gün suyunu değişiyorum hafta bir gün multi vit. Probiyotik ekliyorum, yemide değiştim ama dışkı formu çok değişiyor kuşuda rahatsız eden belli bir şey kendisi de belli ediyor bunu aslında
Bunları da şimdi yaptı

Ekli dosyalar

• IMG-20220630-WA0005.jpg
    IMG-20220630-WA0005.jpg
    88.4 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG-20220630-WA0004.jpg
    IMG-20220630-WA0004.jpg
    71.5 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG-20220630-WA0009.jpg
    IMG-20220630-WA0009.jpg
    31.8 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG-20220630-WA0010.jpg
    IMG-20220630-WA0010.jpg
    84.6 KB · Görüntüleme: 9

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu tip durumlarda ilaç olmayan ancak düzenli kullanimda faydalı doğal antibiyotik etkisi yaratan ürünler kullanilabilir. Örneğin quiko med gibi

Melih

iyikus.com Üyesi
8 Temmuz güncelleme
İshali arada tekrarlamaya devam ediyor artık rastgele deneme yanılma yaparak ilaç kullanmam gerekiyor çünkü dışkı analizi vb. tahlilleri yapacak bir imkanda yok şimdi veterinerden sulphamezathine yada sulfaklor almayı düşünüyorum bugünlerde hal ve hareketleri de uzun zamandır yaptığı gibi yem yedikten sonra boğazına bir şey takılmış gibi hareket yapıyor, kusmayı sadece salıncağı takılı olduğu zaman yapıyor onun dışında yem tüketiminde sadece aspur ve darıları tüketiyor diğer tohumlara dokunmuyor(yulaf,kenevir,keten)

İlaç tedavisi yapmak istiyorum ama başlangıç olarak bu iki ilaçtan biriyle mi başlamalıyım yada sizin önerdiğiniz bir ilaç varsa fikirlerinizi almak isterim