tek yumurtalı çift hakkında soru

samet ince

Yeni Üye
doğanay bey başka forum sitesinde sormuştum cevap vermiştiniz.yumurta sıkışması olabilir demiştiniz.nasıl anlarım yumurta sıkışıklığını.fotoları yükledim bi bakabilirmisiniz?

diğer forum sitesine açtığım konuda şunları yazmıştım.
(
pazar akşamı üretici bi abimden 2 çift kuş alıp kutu içerisinde 2 saatlik yol gidip evime getirdim.üretim kafesi ve yuvalıkları takıp kuşları içine attım.çiftlerden bir tanesinin 1 yumurtası vardı follukta.follukla beraber aldım kendi yuvalığıma koydum.pazar günü yumurtlamış kuş bugün tekrar yumurtlaması gerekiyor ancak yuvalığa girdiğini görmedim.dışkısı büyük yumurta var gibi.

sormak istediğim bu çiftim ikinci yumurtayı içinde eritip yumurtlamaktan vazgeçebilir mi? veya yumurtlamaya devam ederse yuva dışına mı yumurtlar? yuvalığa yumurtlarsa yumurtları kırma ihtimali var mı?

yardımcı olursanız çok sevinirim.herkese iyi üretimler.! )

https://i.hizliresim.com/GD5AVv.jpg

https://i.hizliresim.com/zMYkXg.jpg

https://i.hizliresim.com/yqRaQM.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hoş geldiniz. Hayırlı olsun yeni çiftiniz. Hatırladım sizi :)
Eritme durumunu hiç duymadım. Büyük ihtimal mümkün değil çünkü yumurtanın erimesi demek sıvısının boşalması demektir. Buda kuşlar için öldürücüdür. Yumurtlamış ve yemiş olabilirler. Görsellerde yumurta varmış gibi görünmüyor. Şişkinlikte olduğunu gözlemleye miyorum. Birde dışkı büyüklüğü bir süre devam edebiliyor yumurta bittiğinde de.
Direk 1-2 görsel yerine google görsel arama linkini atacağım.
yumurta sıkışması muhabbet kuşu - Google-Suche

açılmaz ise adres çubuğuna kopyalayıp, yapıştırınız.
Ayrıca daha önce böyle bir konu açmıştım. Zaman ayırabilirseniz okumanızı önereceğim.
Muhabbet Kuşu Yumurta Tıkanması

Oyla 0

samet ince

Yeni Üye
Hoş geldiniz. Hayırlı olsun yeni çiftiniz. Hatırladım sizi :)
Eritme durumunu hiç duymadım. Büyük ihtimal mümkün değil çünkü yumurtanın erimesi demek sıvısının boşalması demektir. Buda kuşlar için öldürücüdür. Yumurtlamış ve yemiş olabilirler. Görsellerde yumurta varmış gibi görünmüyor. Şişkinlikte olduğunu gözlemleye miyorum. Birde dışkı büyüklüğü bir süre devam edebiliyor yumurta bittiğinde de.
Direk 1-2 görsel yerine google görsel arama linkini atacağım.
yumurta sıkışması muhabbet kuşu - Google-Suche

açılmaz ise adres çubuğuna kopyalayıp, yapıştırınız.
Ayrıca daha önce böyle bir konu açmıştım. Zaman ayırabilirseniz okumanızı önereceğim.
Muhabbet Kuşu Yumurta Tıkanması

Linkteki gibi bi şişkinlik yok diğer kuşlarımdan farklı bi durumu yok gibi geldi bana.

Peki mevcut yumurtayı folluktan alayım mı?
Bu dişi kızışmış çiftleşmeleri için ne yapabilirim. Kuluçkadan vazgeçtikleri için diğer kuluçka için ne kadar beklerim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yumurtayı almanız gerekir ve alışması için çok rahatsız etmemeniz. Yumurta bir ihtimal saklayın yem içine gömerek. Eğer yumurta gelirse 7 gün içinde koyarsınız tekrardan. 8. gün konulmazsa ölüyor maalesef yumurtalar.

Mama, taze nane, havuç, az miktar nijer tohumu bu süreci hızlandırır. Birde E+ S vitaminleri. Kuşların durumuna bağlı yinede her an çiftleşe bilirler ama genelde böyle olmaz. Eğer her şey yolunda giderse minimum 15 gün beklerler ya da yumurtayı yaptığı aynı gün kadar. 19 u gelmişse yumurta diğer ayın 19 u gibi.

Oyla 0

samet ince

Yeni Üye
Yumurtayı almanız gerekir ve alışması için çok rahatsız etmemeniz. Yumurta bir ihtimal saklayın yem içine gömerek. Eğer yumurta gelirse 7 gün içinde koyarsınız tekrardan. 8. gün konulmazsa ölüyor maalesef yumurtalar.

Mama, taze nane, havuç, az miktar nijer tohumu bu süreci hızlandırır. Birde E+ S vitaminleri. Kuşların durumuna bağlı yinede her an çiftleşe bilirler ama genelde böyle olmaz. Eğer her şey yolunda giderse minimum 15 gün beklerler ya da yumurtayı yaptığı aynı gün kadar. 19 u gelmişse yumurta diğer ayın 19 u gibi.

Yumurta pazar günü çıktı. O günden beri follukta kuş nasıl bıraktıysa öyle duruyor. Büyük ihtimal ölmüştür yumurta. Kuşlar evimde boş odada. Evde tek yaşıyorum. Önümüzdeki hafta mama yapmaya başlayacam. Folluğa tarçın koyayım mı sizce. Bu çiftlerden daha önce yavru alınmış. Şu anda yuvaya ilgi duysalar çiftleşebilirler diye düşünüyorum. Tarçın faydalı olur mu?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dediğim gibi yer değişikliği olduğunda kuluçkalar %98 sonlanıyor. Dişi yatmıyor. Sizin durumunuzda bu. Yumurta oluşumunu durdurmuş olabilir. Bu dişinin elinde olan bir şey. Her yumurtadan sonra çiftleşirler ve hızlı bir şekilde yumurta oluştururlar. Bir yumurta çıkmadan, 2.si oluşmaz. Yumurtanın gecikme durumu olmasaydı şu da olabilirdi; bazı dişiler 3. yumurtayı yaptıktan sonra yatmaya başlar ve ilk 3 yumurta aynı gün çıkarlar.

O yumurtanın durumu için şuan bir şey diyemem. Damarlanma olmuşmu telefon flashıyla bakarsanız görebilirsiniz.

Eğer damarlanma olmuşsa yatmadığından dolayı ölmüş demektir. 4 gün düzenli yattığında damarlanma başlar. Yumurtladıktan sonra yatmadıysa yumurta sağlamdır büyük ihtimal. Tabi yumurta döllenmemişse bu damarlanma yine gözükmez. 8 gün boşta bekleyen yumurtalar bozulur.

Tarçından kastınız, talaş mı? anlam veremedim tarçına :D

Oyla 0

samet ince

Yeni Üye
Dediğim gibi yer değişikliği olduğunda kuluçkalar %98 sonlanıyor. Dişi yatmıyor. Sizin durumunuzda bu. Yumurta oluşumunu durdurmuş olabilir. Bu dişinin elinde olan bir şey. Her yumurtadan sonra çiftleşirler ve hızlı bir şekilde yumurta oluştururlar. Bir yumurta çıkmadan, 2.si oluşmaz. Yumurtanın gecikme durumu olmasaydı şu da olabilirdi; bazı dişiler 3. yumurtayı yaptıktan sonra yatmaya başlar ve ilk 3 yumurta aynı gün çıkarlar.

O yumurtanın durumu için şuan bir şey diyemem. Damarlanma olmuşmu telefon flashıyla bakarsanız görebilirsiniz.

Eğer damarlanma olmuşsa yatmadığından dolayı ölmüş demektir. 4 gün düzenli yattığında damarlanma başlar. Yumurtladıktan sonra yatmadıysa yumurta sağlamdır büyük ihtimal. Tabi yumurta döllenmemişse bu damarlanma yine gözükmez. 8 gün boşta bekleyen yumurtalar bozulur.

Tarçından kastınız, talaş mı? anlam veremedim tarçına :D

Talaş yerine mısır granülü koymuştu aldığım üretici şuan mısır granülü var yuvada. Onun kenarına az miktarda tarçın koyarsam kokusu yuvaya ilgi duymalarını ve çiftleşme güdülerini getirmeyi kolaylaştırabilir diye düşündüm o yüzden sorayım dedim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben elma aromalı hamster talaşı kullanıyorum. Hem yuvalık güzel kokuyor, hemde diğerlerine göre daha doğal. Bakteri, mantar oluşumu çok az. Fakat granül, zeolit gibi ürünler çok beklediğinde kuşlar için zararlı bir mantar üretiyor. Bu yüzden çam talaşı kullanmanı öneririm. Hamster talaşı olarakda bulabilirsiniz.

Tarçın bence koymayın. Rahatsız da olabilir.

Oyla 0

samet ince

Yeni Üye
flora çam talaşı siparişi verdim. gelince onu kullanacam.bundan sonrası belli ki sabır.teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Rica ederim. Kesinlikle sabır işidir. Zaten yaz ayları kuşlar için üreme ayı değildir. Tavsiyem kuşları güzel dinlendirip Eylül ayından itibaren eşlemenizden yana olacaktır. Haziran - eylül ayları geçiş dönemidir kuşlarda ve tüy değişimleri olabilir.

Oyla 0