Tekrarlayan Sulu Dışkılama

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
2-3 gün öncesine kadar kesilen sulu dışkılama ve işeme gibi bir durum başladı.Veterinerin dediklerini yapıyorum.Mikostatin + Bytril reçete etmişti 14. Gündeler.5 gün daha uzatalım dedi.Probiyotik olarak electrobac var elimde.Med Tolyamin Forte de bunlarla onları desteklemek istiyorum.Bazı kanallarda probiyotik mantarı azdırır.Mikostatinde şeker var o da azdirir denmiş.Hekim bunun doğru olmadığını dışkılarda bu gibi değişimler olabilecegini çünkü mantarın bir süredir konakladığını söyledi.Fakat bu su artması bu sefer hoşuma gitmedi.Normal bir kuş gibi dışkılarken bir anda sulanmaya başlıyor dışkı inanin 2 haftadır stresten ben mahvoldum.Probiyotiği kac gün ne şekilde kullanabilirim acaba antibotikler mi hale getiriyor onlari kesersek zaten eskisisinden beter olurlar.Hareketleri yerinde hiperaktif gibiler nerdeyse.Küçük kuşum Paşa'nın göğüs kemigi elime geliyordu.Kilo aldı artik belli belirsiz.Çok hareketliler ama bu sıvı kaybından korkuyorum.Aspur aldım.Yulaf Tohumu aldım.Med Tolyamini probiyotigi ne sekilde verebilirim.Hekim olağan karşılasa da su kaybi fazla olsun istemiyorum.İlac tedavisi belli ki işe yaradi uyuyan kuşlar artik cok enerjik ama su kaybi sebebiyle erimesinler.Paşa cok zayifti şuan 9 gr aldi normal bir kuş kilosuna geldi.En kötü olan da oydu.Şimdi iyi olanlar su dışkılamaya başladı.Mama ile desteklemem gerekir mi? Kursak mantarını azdırır mı mamalar ıslak ve nemli kursakta birikirse sorun yaratabilir belki bilmiyorum Probiyotik ve karaciger koruyucunun rutini konusunda yardim edebilir misiniz ?

1. Çok ağır olan Paşanın dışkısı.2.Şesunun o da agidi her yer islak olurdi şuan o dalgalanan yerler var.3.de Dişi Fıstık'ın dışkısı.Hepsi çok hareketli susmuyorlar ve oyun yapıyorlar.Hepsi ayrı kafeslerde karantinadalar aralarında mesafe var günde 2 kez temizliyorum.Fıstık'ın ayaklarindaki pütür ve gagasindaki mantari geçirebildim.Probiyotik iyi geliyor onlara ama 2 günde bir mi vereyim ne yapayim bilmiyorum.Çok hareketli olunca hekimleri de şasırtıyorlar.Yulaf tohumu iyi gelir mi bir de.Aspur var elimde versele laga ya ekleyecegim .Gardenmix aldım.videolarini ekleyebilirsem ekleyeceğim iyice görmeniz için.Şimdiden yardimlariniz için teşekkür ederim.Bu forum sayesinde bir kusumu kurtarabildim.Yem yiyor konusuyor oyun yapiyor.Tüyleri canli.

Ekli dosyalar

• 16372242270556162279034507755364.jpg
    16372242270556162279034507755364.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 23
  • 16372242530863188302155221356438.jpg
    16372242530863188302155221356438.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 20
  • 16372242699867761586895599406075.jpg
    16372242699867761586895599406075.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 19
  • 16372242987037035801624582150571.jpg
    16372242987037035801624582150571.jpg
    858.6 KB · Görüntüleme: 21
Oyla 0
1.Fıstık Dişi Anne
2.Cankuş Baba
3.Paşa
4.Şesu
Yakalayamadigim icin videolarini çok zor cekiyorum.Youtube a yükleme usuluyle atabilirim inşallah.Cankuş'un tüyleri tiftik tiftikti göz kenarı dökülmüştü.Tüyleri geldi Fıstık sulu yapmaya başladı.Şesu da sulu yapıyor.Paşaya kür gibi uyguladim Antibiyotik antibiyotik antibiyotik probiyotik probiyotik seklinde o zaman düzelttim.O da tüy döktü göğüs kemiği çok sertti kilo alabildi.Paşa halsizfi artik tünrkte duruyor.Hepsinin solunum güçlügü sona erdi kuyrukları tık tık atıyordu.Bagirsak sistemleri haric iyi durumdalar.Mama kursak mantarini azditir mi.Elimde forumda yazan çoğu takviye mevcut buradan görüp aldım.Diğer kuşlarima da probiyotik baslayayim mi tekrar.Med Tolyamin de mevcut.Electrobacta Diazym de yemler de forumda onaylanan yemler Aspur ve yulafta mevcut.İlaç olarak elimde mikostatin bytril ve flagyl var flagyl hic kullanmadim.Önerilerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 16372254120671900514775371689796.jpg
    16372254120671900514775371689796.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 18
  • 16372254120671900514775371689796.jpg
    16372254120671900514775371689796.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
  • 16372254201441943841887241558057.jpg
    16372254201441943841887241558057.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
  • 16372254481503635637100269614241.jpg
    16372254481503635637100269614241.jpg
    992.6 KB · Görüntüleme: 7
  • 16372254635555549885667663467537.jpg
    16372254635555549885667663467537.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 19
Oyla 0
Tedaviden bu yana 15 günde hepsi kilo aldı göğüsleri et bağladı.Sulu diskilama beni korkutmakta ve bu kadar ilaca maruz kalmalari düşünduruyor.Röntgen cekildiginde yerlesmeler vekoloniler olduğu icin ve belli ki bir süredir mantar vardi onlarda ilac tedavisi uzun sürüyor.Veteriner detaylı dışkı röntgen tüy incelemesi yaptı.5 6 gün daha bytril başladı.7.günden sonra kesmisti suan tekrar baslayalim yem yemelerini de düzenlr vucuda isi verir iştah acar ve mantar kaynakli solunum problemlerini önler dedi.Daha agir olsaydilar ben ancak baska grup ilac verebilirdim dedi.Bu forumdaki değerleri kişilerin cok guzel tavsiyeleri ve bilgileri var sayenizde Cankuş'u iyileştirebildim ama diğerlerinde hastalik çok inat.Bazen çok su içiyorlar o yüzden ne yapsam bilemiyorum.Mama takviyesi de düşündüm ama veteriner kursakta nemli bir salgı bulunması aleyhimize olabilir koksidiyozda değiller 7 gün daha sabır dedi.Bu da uzun bir süre sulu dışkıyı en azindan kontrole alabilirsem onlar için iyi olabilir.Uykularina dikkat ediyorum güneş almalarini sağlıyorum.Bana rutin seklinde med tolyamini nasil ekleyecegimi probiyotigi nasil ekleyecegimi yazabilecek biri olursa cok mutlu olurum.

Oyla 0
2-3 gün öncesine kadar kesilen sulu dışkılama ve işeme gibi bir durum başladı.Veterinerin dediklerini yapıyorum.Mikostatin + Bytril reçete etmişti 14. Gündeler.5 gün daha uzatalım dedi.Probiyotik olarak electrobac var elimde.Med Tolyamin Forte de bunlarla onları desteklemek istiyorum.Bazı kanallarda probiyotik mantarı azdırır.Mikostatinde şeker var o da azdirir denmiş.Hekim bunun doğru olmadığını dışkılarda bu gibi değişimler olabilecegini çünkü mantarın bir süredir konakladığını söyledi.Fakat bu su artması bu sefer hoşuma gitmedi.Normal bir kuş gibi dışkılarken bir anda sulanmaya başlıyor dışkı inanin 2 haftadır stresten ben mahvoldum.Probiyotiği kac gün ne şekilde kullanabilirim acaba antibotikler mi hale getiriyor onlari kesersek zaten eskisisinden beter olurlar.Hareketleri yerinde hiperaktif gibiler nerdeyse.Küçük kuşum Paşa'nın göğüs kemigi elime geliyordu.Kilo aldı artik belli belirsiz.Çok hareketliler ama bu sıvı kaybından korkuyorum.Aspur aldım.Yulaf Tohumu aldım.Med Tolyamini probiyotigi ne sekilde verebilirim.Hekim olağan karşılasa da su kaybi fazla olsun istemiyorum.İlac tedavisi belli ki işe yaradi uyuyan kuşlar artik cok enerjik ama su kaybi sebebiyle erimesinler.Paşa cok zayifti şuan 9 gr aldi normal bir kuş kilosuna geldi.En kötü olan da oydu.Şimdi iyi olanlar su dışkılamaya başladı.Mama ile desteklemem gerekir mi? Kursak mantarını azdırır mı mamalar ıslak ve nemli kursakta birikirse sorun yaratabilir belki bilmiyorum Probiyotik ve karaciger koruyucunun rutini konusunda yardim edebilir misiniz ?
@neanderthalensis @Doğanay Y.

Oyla 0
Uzun bir soru geldiği için atlayabildiğim yerler olur. Bu nedenle yorumumu düzelte düzelte ekleme yapacağım.
Probiyotik mantarı azdırır durumu tamamen yanlıştır. Mantar sorunlu kuşlar için öncelikle tercih edilmese de probiyotik verilmesi uygundur. Bilimsel bir çok makale ile ispatlayabilirim. Mikostatin ise geçen de bir konuda tartıştık bunu :) Kullanılan oran çok düşük ve zararlı olamayacak seviyededir. Bu nedenle kullanımı yine uygundur. Nitekim kuşlar için formüle edilmiş, benzer yönde tedavi sağlayan ürünlerde de bitki özlü şeker yer alır mikostatin gibi. Yaşadığınız sulu dışkılama ya da dehidrasyon probleminin temel sebebi yorulmuş organlarla alakalı olabilir. Böbrek veya karaciğere çok yüklenildiğinde bu gibi sorunlar çok sık olur. İlaç kullanımı tamamlanır tamamlanmaz kesiniz ve haftada 2-3 gün probiyotik verebilirsiniz. Tolyamin forte'den mi bahsediyorsunuz? Eğer evet ise cevabınız, sulukta 4 saat üstü kalmamak şartıyla (gün içinde 2 kez vitamin tazelenmeli, toplamda 8-9 saat kalmalı) suluğuna 6-10 damla civarı vermek yeterli olur. Biraz güçlü bir koku ve tadı olduğundan fazla oranda verince içmiyorlar.
Mantar tedavisi bittikten sonra mama verilebilir ancak yapay şeker içeren ürünlerden uzak durmanız gerekiyor. Bol yeşillikli, iyi haşlanmış yumurta ve havuç ilavesiyle güzel mamalar hazırlayabilirsiniz ya da uygun bir kuş maması tercih ediniz. Versele Laga mamaları olabilir (elinizde hazır mama varsa oda kullanılabilir.).

Yulafı bu süreçte ben kullanmanızı önermem. Yemine ilave edilebilir ama ayriyeten vermeyiniz.

Oyla 0
Uzun bir soru geldiği için atlayabildiğim yerler olur. Bu nedenle yorumumu düzelte düzelte ekleme yapacağım.
Probiyotik mantarı azdırır durumu tamamen yanlıştır. Mantar sorunlu kuşlar için öncelikle tercih edilmese de probiyotik verilmesi uygundur. Bilimsel bir çok makale ile ispatlayabilirim. Mikostatin ise geçen de bir konuda tartıştık bunu :) Kullanılan oran çok düşük ve zararlı olamayacak seviyededir. Bu nedenle kullanımı yine uygundur. Nitekim kuşlar için formüle edilmiş, benzer yönde tedavi sağlayan ürünlerde de bitki özlü şeker yer alır mikostatin gibi. Yaşadığınız sulu dışkılama ya da dehidrasyon probleminin temel sebebi yorulmuş organlarla alakalı olabilir. Böbrek veya karaciğere çok yüklenildiğinde bu gibi sorunlar çok sık olur. İlaç kullanımı tamamlanır tamamlanmaz kesiniz ve haftada 2-3 gün probiyotik verebilirsiniz. Tolyamin forte'den mi bahsediyorsunuz? Eğer evet ise cevabınız, sulukta 4 saat üstü kalmamak şartıyla (gün içinde 2 kez vitamin tazelenmeli, toplamda 8-9 saat kalmalı) suluğuna 6-10 damla civarı vermek yeterli olur. Biraz güçlü bir koku ve tadı olduğundan fazla oranda verince içmiyorlar.
Mantar tedavisi bittikten sonra mama verilebilir ancak yapay şeker içeren ürünlerden uzak durmanız gerekiyor. Bol yeşillikli, iyi haşlanmış yumurta ve havuç ilavesiyle güzel mamalar hazırlayabilirsiniz ya da uygun bir kuş maması tercih ediniz. Versele Laga mamaları olabilir (elinizde hazır mama varsa oda kullanılabilir.).

Yulafı bu süreçte ben kullanmanızı önermem. Yemine ilave edilebilir ama ayriyeten vermeyiniz.
Cok tesekkür ederim.Probiyotiği tedavi sırasında değil sonrasında vereyim doğru mu anladım evet tolyamin forte.O da mı tedavi sonrası

Oyla 0

İçime su serptiniz o kadar fazla yanlış bilgi var ki.Tedavi motivasyonu bile alt üst oluyor

Oyla 0

Dışkıları hakkında ne düşünüyorsunuz

Oyla 0
Tedaviyle birlikte tolyamin verilebilir ancak sonrası vermek bana göre daha uygun. Ben öyle uyguluyorum. Probiyotik kesinlikle tedavi sonrası sunulmalı. Olumlu etkileşimi olmayabiliyor ilaçlarla kimi zaman probiyotiklerin. Küçük dışkılar temiz, iyi görünüyor ancak biraz bozuk dışkılarda sorunlar var gibi. İlaç tedaviniz biter bitmez bir iç parazit ürünü kullanınız. Sitraks, nilverm gibi. Tek günlük kullanımı olduğundan olumsuz etkisi olmayacaktır.

Oyla 0
Tedaviyle birlikte tolyamin verilebilir ancak sonrası vermek bana göre daha uygun. Ben öyle uyguluyorum. Probiyotik kesinlikle tedavi sonrası sunulmalı. Olumlu etkileşimi olmayabiliyor ilaçlarla kimi zaman probiyotiklerin. Küçük dışkılar temiz, iyi görünüyor ancak biraz bozuk dışkılarda sorunlar var gibi. İlaç tedaviniz biter bitmez bir iç parazit ürünü kullanınız. Sitraks, nilverm gibi. Tek günlük kullanımı olduğundan olumsuz etkisi olmayacaktır.
Çok teşekkür ederim.Detaylı ve değerli bilgileriniz için.Allah razı olsun sizden :) Dediginizi yapacagim

Oyla 0
konu çok karışık geldi bana bir sürü kuş ve isimler var :)

kuş hastamı bilmiyorum sadece ilaçla ilgili nacizane yorum yapabilirim

aralıksız 14 gün baytril çok fazla, üstüne 5 gün daha kullanımın extra fayda edeceğini düşünmüyorum. bakteriyel bir sorun varsa , baytril'e duyarlı olmayan bir enfeksiyon (ör:anaerobik bakteri) olabilir. bu ihtimali tedaviyi uygulayan hekime danışabilirsiniz

mikostatin veterinerlikte kullanılır, gayet güzel bir mantar ilacıdır ki hekiminiz de vermiş

probiyotik mantara yol açmaz, tam tersine baskılamaya yardımcı olur

Oyla 0

aralıksız 14 gün baytril çok fazla, üstüne 5 gün daha kullanımın extra fayda edeceğini düşünmüyorum. bakteriyel bir sorun varsa , baytril'e duyarlı olmayan bir enfeksiyon (ör:anaerobik bakteri) olabilir. bu ihtimali tedaviyi uygulayan hekime danışabilirsiniz

mikostatin veterinerlikte kullanılır, gayet güzel bir mantar ilacıdır ki hekiminiz de vermiş

aralıksız 14 gün baytril değil unutmuşum galiba 7 gün baytril +mikostatin.Diğer 7 gün mikostatin.Şuan ne yapacağım inanın bilmiyorum 3 kuşun dışkısı çok sulu şuan.Ve 5 gün daha etki bende beklemiyorum.Suyu nasıl kontrol altına alacağım emin değilim.

Oyla 0

Kilo vermediler şuan.2kuş çok sulu yapıyor diğeri daha az yapıyor

Oyla 0
aralıksız 14 gün baytril değil unutmuşum galiba 7 gün baytril +mikostatin.Diğer 7 gün mikostatin.Şuan ne yapacağım inanın bilmiyorum 3 kuşun dışkısı çok sulu şuan.Ve 5 gün daha etki bende beklemiyorum.Suyu nasıl kontrol altına alacağım emin değilim.

şimdi oldu. 5 gün daha baytril kullanılabilir

Oyla 0

probiyotik mantara yol açmaz, tam tersine baskılamaya yardımcı

şimdi oldu. 5 gün daha baytril kullanılabilir
Bakalım inşallah etkili olur.

Oyla 0
endişelenmeyin şu an için
Teşekkür ederim en iyi bilgileri de bu forumda bulabiliyorum.Bazen tedavi motivasyonum da diplerde oluyor.O kadar fazla doğru yanlış bilgi var ki.İnşallah iyi haberlerle geleceğim :) Allah'a şükür çok hareketliler kilo da vermediler daha iyiyim o yüzden.Tedavi sonucunda yanıt alınmazsa muhtemelen başka bir tedavi başlayacaktır.

Oyla 0
@Doğanay Y. @neanderthalensis merhaba sulu dışkılama çok arttı inanın tedavi işe yaramadı gibi bana ne önerirsiniz ? Kahroluyorum onları böyle görünce.Geçmiyor bir türlü.Aspur veriyorum geçmiyor.İlaç veriyorum geçmiyor.Çok mutsuzum.Probiyotik tedavisine mi başlamalıyım sizce ? Bağırsak florasından mı kaynaklanıyor mantardan mı bilmiyorum.Veterinerlerden de ümidim kalmadı.Çok su içmeye başladı aynı zamanda :( kuş kömürü alıp eklesem.düzenlenir mi :( çok sulu yapıyor ve yem yiyip duruyor.

Son düzenleme:
Oyla 0
@Doğanay Y. @neanderthalensis merhaba sulu dışkılama çok arttı inanın tedavi işe yaramadı gibi bana ne önerirsiniz ? Kahroluyorum onları böyle görünce.Geçmiyor bir türlü.Aspur veriyorum geçmiyor.İlaç veriyorum geçmiyor.Çok mutsuzum.Probiyotik tedavisine mi başlamalıyım sizce ? Bağırsak florasından mı kaynaklanıyor mantardan mı bilmiyorum.Veterinerlerden de ümidim kalmadı.Çok su içmeye başladı aynı zamanda :(
@Doğanay Y. @neanderthalensis

Ekli dosyalar

• 16374405885442964434631660916143.jpg
    16374405885442964434631660916143.jpg
    828.7 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0