iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,612
Çözümler
30
Tepki puanı
10,272
Yaş
29
Konum
Ankara
Tohumdan Biber Yetiştirme
Saksı ve balkon bahçeciliğiyle uğraşanların en çok hasat ettiği bitkilerden bir tanesidir biber. Kolay çimlenebilir ve rahat büyür. Her bitki gibi size daha iyi mahsul üretmek için istekleri vardır. Eğer saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız uygun saksı seçimi çok önemlidir.

Saksı Seçimi

 • En az 35- 40 cm derinliğinde olan bir saksı tercih etmemiz doğru olur. Her saksıda sadece 1 fide bulunması gerekir.
 • Plastik saksılarda, koyu renkler kullanmaktan kaçının, bu renkte saksılar güneş ışığını emerek çok fazla ısı ile toprak içerisinde kökleri yakabilir. İçecek fıçıları ya da 20 litrelik kovalarda işinizi görebilir.
 • Drenaj delikleri olan saksılar tercih edilmelidir.
Toprak Seçimi

 • Saksıdaki bitkiler sadece saksı içerisindeki topraktan beslenebilir, bu sebeple bitkilerinizi hazır olarak poşette satılan gübreli saksı toprakları ile beslemelisiniz. Toprağınız için özel gübrelerden ya da kalsiyum takviyelerinden de yararlanabilirsiniz. Kalsiyum, sağlıklı domates ve biberlerin yetişmesi için en önemli takviyelerden biridir. Çoğu domates gübresinde kalsiyum bulunmaktadır, ve bu özel domates gübrelerini biberlerinizde de kullanabilirsiniz.
 • Kendi toprak karışımınızı yapabilirsiniz. Çok toprak seçmez fakat suyu iyi emen topraklar tercih etmenizi önerebilirim.
 • Saksıya bitki dikerken toprağı saksıyı dolduracak kadar koymamalıyız. Ara dönemlerde toprak takviyesi yapacağımız için saksının %75- 80 oranda toprak doldurmak yeterli olacaktır.
Biber fidesinin ekim dönemi ve yöntemleri

 • Tohum ekimi
Direk saksıya dikmeden önce viyollere ekim yapıp, belirli boyuta geldikten sonra saksıya ya da bahçeye ekilebilir.

Tavsiye: Viyol yerine, Yumurtaların konulduğu karton yumurtalıklara ekim işlemi yapılabilir.

viyol1.jpg

 • Biber tohumu 20 ila 25°C arasında çimlenir. Çimlenme süresini hızlandırmak için, onları 24 saat suda bekletebilirsiniz.
 • Fide üretimine, Şubat- Mart arasında, örtü altında/ kapalı mekanda başlatmak mümkündür. Viyolün her bir gözüne, 3 adet biber tohumu yerleştirdikten sonra, 1 cm. ufalanmış toprakla örtün ve düzenli şekilde sulayın.
Seyreltme

İlk 3-4 gerçek yaprak görüldüğünde, biber fideleri seyretilir, aralarından sadece en güçlüsünü seçin (üç tohumun üçü de çimlendiyse de !!).

seyreltme.jpg
Toprağa aktarma/ dikim

Mayıs ayından itibaren, fidelerde 5-6 gerçek yaprak görüldüğünde, bahçenin en çok güneş alan yere dikilir. Bazı durumlarda, bitkileri korumak (sera ya da plastik örtü) gerekli olabilir.
pepper-seedlings-1024x631.jpg

Toprak Derinliğinde Ekin

Kökler görünmeyecek şekilde ve birazda gövde toprak altında kalacak şekilde dikilmelidir. Eğer varsa saksı ya da diktiğiniz yerin etrafına malçlama yapılabilir. Malç Hakkında;
Bahçeler için Malç (MULCH)

Sulama ve Ek beslemeler

Toprağı devamlı olarak nemli tutun. Sıcaklığa göre haftada 2 kez sulamak yeterli olacaktır. Yaz mevsimi başlangıcında, sulamayı daha az aralıklarla yaparsınız çünkü kökler tam olarak saksıyı doldurmamış olurlar. Suyun iyi bir şekilde köklere gittiğinden emin olun, su sadece saksının yüzeyinde kalan toprağı nemlendiriyor olmasın.

Saksıdaki domatesler ve biberler bahçede olduğundan daha çok gübreye ihtiyaç duyarlar. Çiçeklenme döneminde toprağa ek gübre ve ya kompostlar eklenebilir. Kompost Hakkında;
Bahçeniz için Kompostun Önemi

 • Biberde budama/ koltuk alma/ terbiye
Bitkilerin doğru gelişmesini sağlamak için düzgün bir budama yapmak gerekmektedir; böylece meyve yerine bitkinin aşırı yapraklanmasının önüne geçilmiş olur. Bitkiler daha güçlü olur meyveler de daha hızlı olgunlaşır.

koltukalma1.jpg

İlk çicek çıkana dek sadece gövdeyi muhafaza edin. Daha sonra, ilk çiçeğin 1 cm üstünden tırnağınızla gövdenin doruğunu alın. Bu işlem, muhafaza etmiş olduğunuz alttaki en büyük 3 ya da 4 yaprağın koltukaltlarında yeni filizler çıkmasını sağlar. Bu yeni filizlerde ilk iki çiçek oluştuğunda, en üsteki yapraktan bir doruk alın. Bu yaprağın da koltukaltında yeni bir filiz çıkacaktır. Bu filiz bitki öz suyunun meyve ya da sebzelere daha çok ulaşmasını sağlayacaktır. Biber bitkisi, tabii ki hava koşulları elverişli olursa, bitki başına ortalama 500 g meyve verebilir.bibercicegi.jpg

Biberin kardeş bitkileri
 • Biberin iyi komşuları
Domates

Fesleğen

Güve otu (Origanum vulgare)

Havuç

Hodan (Borago officinalis)

İzmir kekiği (Majorana hortensis Moench)

Latin çiçeği / Peru teresi (Tropaeolum majus)Not: kekik + acı biber çok uyumlu kardeş bitkilerdirBiberin kötü komşuları

Bakla

Bezelye

Brüksel lahanası

Ispanak

Kuşkonmaz

Lahana

Patates

Pazı

Pırasa

Sarımsak

SoğanBiber yetiştirmenin püf noktaları ve incelikleri

– Patates böceği, patates kadar patlıcanı da sever; ortaya çıktıklarında ergenleri toplayıp, yok edin. Toprağın üzerine yarım patates dizerseniz, böcekler hemen içlerine yerleşirler, dayanamazlar! Daha sonra, içleri böcekle dolu olan patatesleri kaldırın.– Yaklaşık hasattan15 gün önce sulamayı durdurmak, bitkisinin özsuyunu yoğunlaştırır, biberin de tadını artırır.İlginç olan biber çeşitleri

 • Kaliforniya Biberi “Purple Beauty”: Acılık 0/10. 45-60 cm yüksekliğinde, salatalarda kullanılır. Tatlı biber. Biberler mor renktedir. Orta- az üretkendir. Saksıda yetiştirmeye uygun.
 • Kaliforniya Biberi “Yellow Sunbright”: Acılık 0/10. 60-90 cm yüksekliğinde, salatalarda kullanılır. Tatlı biber. Üretkendir. Biberler altın sarısı renktedir. Saksıda yetiştirmeye uygun.
 • Acı Biber “Pimenta da Neyde”:Acılık 5/10. 100-120 cm yüksekliğinde, 3-5 cm uzunluğunda acı biber. Geçci (90-100 gün) ve üretkendir. Koyu mor – siyah renktedir. Capsicum annuum x chinense.Saksıda yetiştirmeye uygun.
 • Biber ”Sweet Pickle” : Acılık 0/10. 40 cm yüksekliğinde. 5cm uzunluğunda. Tatlı kırmızı sivri biber, üretkendir. Saksıda yetiştirmeye uygun.
 • Az -orta acı Biber ”Wieser Milder Pfeffer”: Acılık 2/10. 60 cm yüksekliğinde. Erkenci ve üretken. 10-15 cm uzunluğunda az acılı biber. Çiğ veya pişirmelik. Çok lezzetli. Saksıda yetiştirmeye uygun.
 • Sivri Biber ”Yalova Tatlı Sivri Biber”: Acılık 0/10. İnce, uzun. 12 cm uzunluğunda, 15 g ağırlığında, sofralık ve tuşuluk. Orta erkencidir, üretkendir. Açık toprakta, saksıda veya serada yetişir. Meyveler yeşil renktedir.
 • Dolmalık Biber ”Kandil Dolma Biberi”: Acılık 0/10. Bodur yapılı, 40 cm yükseklğindedir. 7-8 cm uzunluğunda ve 5-6 cm çapında, 3-4 loblu, ince kabukludur. Orta erkencidir (55-60 gün). Çok üretkendir. Açık toprakta, saksıda veya serada yetişir. Meyveler yeşil renktedir.
 • Biber ”Yağlık 28”: Acılık 0/10. Bodur yapılı 40-50 cm yüksekliğinde, Üretken ve orta erkencidir (55-60 gün). Kalın etli, salça ve konservede kullanılır. Meyveler kırmızı renktedir.
 • Orta Acı Biber ”Menderes Acı Kıl Sivri”: Acılık 3/10. 50-60 cm yüksekliğinde. Orta erkencidir (55-60 gün). Üretkendir. Sofralık ve turşu yapımına uygun. Meyveler 17-20 cm uzunluğunda ve yeşil renktedir. Açık toprakta, saksıda veya serada yetişir. Meyveler yeşil renktedir.
 • Tatlı Kıl Biberi ”Askıl”: Acılık 0/10. 50-60 cm yüksekliğinde. Orta erkencidir (55-60 gün). Üretkendir. Sofralıktır, meyveler 17-20 cm uzunluğunda ve yeşil renktedir. Açık toprakta, saksıda veya serada yetişir.
 • Acı Sivri Biber ”Cayenne Biberi”: Acılık 7/10. Meyveler kırmızı renkte olup 7-11 cm uzunluğunda. Çok üretken. Kurutulmaya elverişlidir. Açık toprakta, saksıda veya serada yetişir.
 • Büyük Acı Sivri Biber ” Büyük Cayenne biberi”: Acılık 7/10. Meyveler kırmızı renkte olup 25 cm uzunluğundadır. Eti 2-3 mm kalınlığındadır. Geçcidir (yeşil toplanırsa 85 gün- kırmızı 100 gün). Üretkendir. Kurutulmaya elverişlidir. Açık toprakta, saksıda veya serada yetişir.
biber-1024x768.jpeg
biber3.jpg
 
Üst Alt