iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
8,960
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Tohumdan Kiraz Domates yetiştirme

Balkon bahçeciliğinde en çok ekilen tohumlardan bir tanesi domatestir. Ayaş domatesi, cherry domates, çanakkale domatesi vs vs. Türleri say say bitmez sanırım. Saksı ve balkon bahçeciliği için uygun domates türü olan ” ground cherry’yi ” tohumdan yetiştirilmesini anlatacağım. Diğer domates türleri de benzer şekilde yetiştirilir.
domates1-1.jpg
domates2-1.jpg
Boyut olarak normal domateslerden biraz daha küçük bu tür , diğer birkaç domates tohumuyla benzer özelliklere sahip. Benzer görünümlü bitki büyümesi ve benzeri şeklinde küçük, sarı tohumu var.

Tohumdan yetiştirmenin zevki biraz farklı ve uğraştırıcıdır. Sadece elde edeceğiniz sonucu düşünün ve isteyerek dikiniz.

Yapmamız gereken dikeceğimiz miktarda torf topraklardan almak ve viyollerimize dikmek. ( kendi viyollerinizi yapabilir onlara da dikebilirsiniz. Saksıda olabilir ama dikerken biraz seyrek dikmeye özen gösterin. ) Torf toprağı nemlendirdikten sonra biber doldurur gibi viyollerimize dolduruyoruz. Daha sonra bir kalem yardımıyla her viyole 2 cm derinliğinde delikler yapıyoruz. Bu çukurlara 1-3 tohum atıyoruz ve üstünü kapatıyoruz. Viyol görseli;
viyolll.gif
domates5-1.jpg
Çimlenen tohumlarımızın görünümü bu şekilde oluyor.

Bir hafta içinde yeşertilmiş dört tohum!
domates4-1.jpg
Tohumlarımız büyüye dursun bizde onları bu dönemde 2 – 3 günde bir aşırı olmamak şartıyla suluyalım. Bebek yapraklar harici çıkan yeni yaprakları gördükten sonra şaşırtmamızı ( her saksıda 1 filiz olacak şekilde. Fidemize zarar vermeden çekip ekelim. ) yapıp bol verimli toprağımıza ekelim.( Sadece torf toprağıyla ya da bahçe toprağı diyerek satılan topraklarla olmaz. Ufak karışımlar yapmamız gerekir. Sitemizi inceleyerek bu karışımlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. )
domates6.jpg
domates7.jpg

Eğer ilk kez domates yetiştirmeyi düşünüyorsanız geç kalmadan başlamanızı tavsiye ederim. %100 doğal, organik ve emeğinizin en lezzetli hali.

Sağlıklı ve bol ürünlü günler geçirmeniz dileğiyle…

( yorum yazmayı unutmayın lütfen *-*)
 
Üst Alt