Trikomonas ya da Solunum Hastalığı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan znbjork
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar.

Muhabbet kuşum bir süredir hasta. Uzun bir ilaç serüvenimiz oldu ama bir türlü çözemiyorum problemini.

Düzenli olarak tıksırdığı için trikomonastan şüphelendik ve beş gün boyunca flagyl kullandık bir ay önce. Bu kullanımda tıksırıklar azaldı ama bitmedi. Ve son zamanlarda tıksırıkların artmasıyla birlikte nefes alıp verirken minik hırıltılar da çıkarmaya başladı. Özellikle de akşam olduğunda. Videoya kaydettiğimde sesini duyamayacağınız kadar minik hırıltılar. Ama nefes almakta zorlandığını görebiliyorum.

Solunum hastalığı mı var, trikomonas mı ilerledi ve durduramıyoruz, bilmiyorum. Çevremdeki veterinerlerden fayda da göremedim. Bana yardım edebilir misiniz?

Bu videoyu biraz önce çektim, şu anki durumu böyle. Bu videoda halsiz ve uykulu görünüyor ama genel olarak neşeli, zıpır ve iştahı yerinde.

Son düzenleme:
Bazı detayları vermeyi unutmuşum, kusura bakmayın. 7 gündür flagyl kullanıyoruz, bir işe yaramadı ve veteriner ilacı kes, kendi haline bırak, bu şekilde yaşat dedi.

Oyla 0
3-4 gün vitamin ve probiyotik desteği veriniz. Kuşunuz umduğumdan daha kötü bir durumda görünüyor. İlerlemiş bir vaka. Bana kalırsa daha çok solunum rahatsızlığı var. Solunum rahatsızlığı belirtilerine daha yakın belkide ikisi bir arada bir kombin rahatsızlık olabilir. Flagy tri. hafifletmesi ya da geçirmesi gerekirdi.
Kötü söylemek istemem ama kuş kritik noktada ve mutlaka tahlil gerekiyor. :(
Solunum ilaçları tahmin edebileceğiniz gibi ağır ürünler. Kullanıma uygun bi kondisyonda görünmüyor kuşunuz. Tahminlerle de kuşa yanlış tedavi uygulamak uygun olmaz

Oyla 0
3-4 gün vitamin ve probiyotik desteği veriniz. Kuşunuz umduğumdan daha kötü bir durumda görünüyor. İlerlemiş bir vaka. Bana kalırsa daha çok solunum rahatsızlığı var. Solunum rahatsızlığı belirtilerine daha yakın belkide ikisi bir arada bir kombin rahatsızlık olabilir. Flagy tri. hafifletmesi ya da geçirmesi gerekirdi.
Kötü söylemek istemem ama kuş kritik noktada ve mutlaka tahlil gerekiyor. :(
Solunum ilaçları tahmin edebileceğiniz gibi ağır ürünler. Kullanıma uygun bi kondisyonda görünmüyor kuşunuz. Tahminlerle de kuşa yanlış tedavi uygulamak uygun olmaz

O videoda yorgun görünüyor ama mesela şu an böyle.

Elimde şu an probiyotik ve vitamin karışımı olan trocan var ama fikrini aldığım başka birisi ayrı ayrı probiyotik ve vitamin almamı söylediği için bugün başka ürünler sipariş ettim, o ürünlerin gelmesini bekliyorum.

Oyla 0
Dışkı tahlili tek başına yeterli olmayabilir. Daha geniş bir inceleme gerekebilir. Bu tip inlemeli, sallantılı ve kuyruk atmalı vakalar çok fazla hastalıkla ilişkilendirilebiliyor. Rica etsem göğüs kemiğini inceleyebilir misiniz?

Oyla 0
Bir de aslında şu ana kadar o kadar ilaç kullandım ki...
Aylar önce veterinere götürdüm, ishal problemi yüzünden. Hareketlerinde, iştahında, neşesinde hiçbir sorun yoktu ama hep ishal problemi vardı. Veteriner dışkısına bakıp olması gerekenden çok fazla bakteri olduğunu söyledi. Megabakterden şüphelendiğini ekledi. 4-5 gün baytril ve polijin kullandırdı, sonra polijini kesip mikostatin verdi. Baytril ile mikostatini de 3-4 gün kullandık, devamında baytrili kesip 3-4 gün mikostatin verdik. O kadar gereksiz yere ilaç vermiş gibi hissettim ki, daha fazla devam etmek istemedim. Bu ilaç serüveninin içinde kusma olayları başladı. Bana kusmaya çalışıyordu. Kur yapıyordur denildi, beni sevdiğinden dolayı öyle olduğunu düşündüm ama her kusmaya çalıştığında ekşi bir koku alıyordum. Hâlâ da o ekşi kokuyu alabiliyorum kusmaya çalıştığında. Normalde öyle bir koku yok, sadece kusmaya çalıştığında oluyor.

Daha sonra tıksırma problemleri ile flagyl’e başladık ki, o süreci de yukarıda anlatmıştım. Bu ilaca başka bir forumdaki birisinin tavsiyesiyle başladım. Yakın zamanda tıksırmalar artınca artık veterinere götürmem gerektiğini fark ettim ama bir önceki götürdüğüm veteriner beni ekonomik anlamda çok zorladı, ücreti tuhaf bir şekilde fazlaydı. Veteriner değiştirdim ve yine dediğim gibi bir haftalık flagyl’in sonucunda hiçbir şey elde edemedik.

Oyla 0
Hikaye o kadar uzun ki bazı şeyleri belirtmeyi unutuyorum. Megabakterden şüphelenen veteriner kuşumun göğsündeki şişliği fark etti. Biz daha önce hiç fark edememiştik. Kullandığımız ilaçlarla o şişkinlik indi.

Oyla 0
Dışkı tahlili tek başına yeterli olmayabilir. Daha geniş bir inceleme gerekebilir. Bu tip inlemeli, sallantılı ve kuyruk atmalı vakalar çok fazla hastalıkla ilişkilendirilebiliyor. Rica etsem göğüs kemiğini inceleyebilir misiniz?
Acaba göğüs kemiği hangi durumda normal, hangi durumda anormal söyleyebilir misiniz?

Oyla 0
5758

son zamanlarda bu şekilde sıvıyla karışık dışkılıyor, bazen de normal formda, olması gerektiği gibi dışkılıyor.

Oyla 0
Bu arada, civarda farklı bir veteriner keşfettim. Yarın kokoyu onlara götüreceğim. Götüreceğim üçüncü veteriner olacak...

Oyla 0
Aslında kullanabileceğiniz ya da bizim önerebileceğimiz ilaçlardan bir çoğunu kullanmışsınız. Doğal yollar yeterli gelmeyebilir şu saatten sonra ama götürene kadar en azından K vitamininden zengin gıdalar (ıspanak, brokoli gibi) ya da K vitamin veriniz.
Dışkısını toplamaya yeterli olmaz şuanda dediğim gibi ilaç önermem hiç doğru olmaz. Eğer götürecekseniz tedavi sonrası tekrar bi durum değerlendirmesi yapalım. Arkadaşlarda konunuzu gördüğünde inceleyeceklerdir. Bir şeyler ekleyecek olanlar muhakkak çıkar.

Oyla 0
Aslında kullanabileceğiniz ya da bizim önerebileceğimiz ilaçlardan bir çoğunu kullanmışsınız. Doğal yollar yeterli gelmeyebilir şu saatten sonra ama götürene kadar en azından K vitamininden zengin gıdalar (ıspanak, brokoli gibi) ya da K vitamin veriniz.
Dışkısını toplamaya yeterli olmaz şuanda dediğim gibi ilaç önermem hiç doğru olmaz. Eğer götürecekseniz tedavi sonrası tekrar bi durum değerlendirmesi yapalım. Arkadaşlarda konunuzu gördüğünde inceleyeceklerdir. Bir şeyler ekleyecek olanlar muhakkak çıkar.
Sağ olun. Yarın götüreceğim veterineri de tesadüf eseri buldum, umarım faydasını görürüm. Yarın yine buraya bilgi veririm. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Oyla 0