Tüy Dökümünün etkileri

Merve Kıratlı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar iyi geceler herkese. Kuşlarımız tüy dökümündeler veya atlattılar. Benim merak ettiklerim şu şekilde;

1. Tüy dökümü özellikle ilk tüy dökümü kuşlarınızda ne kadar sürdü/ sürüyor?
2. Tüy dökümünde kuşlarınızda ne tür değişikliklere rastladınız?
3. Tüy dökümü kuşları yoran bişey olduğu için kuşlarınızda aşağı yukarı kuyruk atımına rastladınız mı?

Merakımı tetikleyen şeyler de var. 1. Çiçi tüy dökümüne girmişti hala çıkamadı bi ara durur gibi oldu şu an tekrar minik tüyler dökülüyor. 2. Kafesten çıkarmadığım zamanlarda az yem yiyor ama çıkarırsam kafese girip çıkıp yem yiyor su içiyor. 3. Daha önce de kuyruk atımı vardı. Üşütmüştü sanırım geçmişti. Bu ara yine başladı sürekli yapmıyor ara ara yapıyor. Şu an odamda içeriyi sabah havalandırıyorum üzerinde battaniyesi oluyor üşütmesi neredeyse imkansız, oda ısısı iyi durumda aklıma sadece tüy dökümünün yapabileceği geldi. Ve sizlerden de yaşadıklarınızı dinlemek isterim. Az çok video paylaşımlarından da hal hareket iştah konularını biliyosunuz. Şimdiden teşekkür ederim gece gece biraz uzun oldu ☺️

İyi geceler Merve. Lütfen aşağıda ki konuyu inceler misin:

Thread 'Muhabbet Kuşları "İLK" Tüy Dökümü' Muhabbet Kuşları "İLK" Tüy Dökümü

:p

:)

1- Benimkilerde genelde 2-4 hafta arası sürdü.

2- Halsizlik, iştahsızlık, hafif kabarmalar gibi durumlar gözlemledim çoğunlukla.

3- Hafif kuyruk atımları da hasıl oldu tabi bazen.

Elbette ki bu süre kuşun bu döneminde aldığı güçlü besin takviyeleri ile hafifletilebiliyor. Ama kuş için olduğu kadar bizleri de yoruyor bu süreç...

Bahsettiğin süreçlerin benzerlerini yaşadım. Elbette gözlemi elden bırakmamak gerek yine de. Diğer arkadaşlarında yorumlarına bakalım...

Çiçiyi severiz sayarız:D

Gereken birçok şeyi zaten yapıyorsun ayrıca...

Oyla 0
İyi geceler Merve. Lütfen aşağıda ki konuyu inceler misin:

Thread 'Muhabbet Kuşları "İLK" Tüy Dökümü' Muhabbet Kuşları "İLK" Tüy Dökümü

:p

:)

1- Benimkilerde genelde 2-4 hafta arası sürdü.

2- Halsizlik, iştahsızlık, hafif kabarmalar gibi durumlar gözlemledim çoğunlukla.

3- Hafif kuyruk atımları da hasıl oldu tabi bazen.

Elbette ki bu süre kuşun bu döneminde aldığı güçlü besin takviyeleri ile hafifletilebiliyor. Ama kuş için olduğu kadar bizleri de yoruyor bu süreç...

Bahsettiğin süreçlerin benzerlerini yaşadım. Elbette gözlemi elden bırakmamak gerek yine de. Diğer arkadaşlarında yorumlarına bakalım...

Çiçiyi severiz sayarız:D

Gereken birçok şeyi zaten yapıyorsun ayrıca...
Hahha sabah sabah güldürdün beni :D bazen kendimi kafesin başında dışkısına beklerken buluyorum nasıl bir panikse :LOL: teşekkür ederim cevabın için ☺️

Oyla 0
Merhaba Merve,
Genelde 1 aya yakın sürüyor ilk tüy dönemi ve 4. ayına yakın bir şey kalmıyor. 4. aydan itibaren erkek kuşlar kur yapma sıklığını arttırıyor ve sanki öğrenmek için çabalıyor gibi hareketler yapıyorlar. Acemiliği görebilirsiniz ileride. Bazı durumlarda (örneğin sıcak havalar) tüy değişimi kısa sürebiliyor ve 2 haftayı geçmiyor.
Hafif uyuklama, ayak içine çekme, tüneme sabit yerde, hafif kuyruk atması olabiliyor.
3. Tüy dökümü kuşları yoran bişey olduğu için kuşlarınızda aşağı yukarı kuyruk atımına rastladınız mı?
Evet :)

Oyla 0
Merhaba Merve,
Genelde 1 aya yakın sürüyor ilk tüy dönemi ve 4. ayına yakın bir şey kalmıyor. 4. aydan itibaren erkek kuşlar kur yapma sıklığını arttırıyor ve sanki öğrenmek için çabalıyor gibi hareketler yapıyorlar. Acemiliği görebilirsiniz ileride. Bazı durumlarda (örneğin sıcak havalar) tüy değişimi kısa sürebiliyor ve 2 haftayı geçmiyor.
Hafif uyuklama, ayak içine çekme, tüneme sabit yerde, hafif kuyruk atması olabiliyor.
Evet :)
Sıpa korkuttu beni o zaman :) Teşekkürler Doğanay :)

Oyla 0
Bazen artıyo fakat izlediğim videolardaki gibi değil. Kafesin içinde oynadığımızda veya diğer kuşun sesini duyduğunda heyecanlanıyor sanırım :giggle:
Sana gözlem yapmayı bırakma vs. gibi şeyler söylemek istemiyorum:) Muhtemelen kamera bile koymuşsundur, canlı olarak takip ediyosundur falan :p

Oyla 0
Cere rengi değişmeden üreyen kuşlar oluyor. Bazı dişilerin buz mavi bile kalabiliyor. Gözlemleyeceğiz bakalım. Bana acaba mı dedirtti popo bölgesinin düşmesi ve o bölgede ki hareket.

Oyla 0
Şuan için beklemeniz gerekiyor. Tüy döneminde olduğunu söylemiştiniz. Gerekli katkıları verirseniz B vit. ve protein desteği gibi, beklemek haricinde bir kaç gün yapabileceğiniz ek bir şey yok

Oyla 0
Şuan için beklemeniz gerekiyor. Tüy döneminde olduğunu söylemiştiniz. Gerekli katkıları verirseniz B vit. ve protein desteği gibi, beklemek haricinde bir kaç gün yapabileceğiniz ek bir şey yok
Multivitamin ve probiyotik olarak Röhnfried kullanıyorum. Probiyotik mamaya, vitamin suya. Bir de elimde MaxiSol Aminoset diye birşey var. Ayrı olarak b vitamini alayım mı?

Oyla 0