Tüy mü döküyor, hasta mı?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Pikku
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Pikku

Yeni Üye
Merhabalar. Kuş konusunda ilk deneyimim, çoğu başlığı dolaştım ama alalı daha 4 gün olduğu için normal ve anormal davranışları arasındaki farkı bilmiyorum.
İlk gün tüylerini kabartıp olduğu yerde duruyordu, yemiyordu, su içmiyordu, ötmüyordu, ilgisizdi. Bunların hepsi düzeldi. İştahı yerinde, enerjik, sabahtan akşama kadar şarkılar söylüyor, oyuncaklarıyla oynuyor. Tellerde koşturup uzun uzun bağırdığı için dünden beri öğleden akşam üzerine kadar kafesten çıkarıyorum. Herhangi bir soruna denk gelmedim, uçmasında da bir sıkıntı yok. Kakası normal görünüyor bana, poposunda da herhangi bir leke yok.

Canımı sıkan bir iki durumu var. Tüyleri düzensiz; sırtında bir yerde ve kanatlarının gövdeye bitiştiği yerlerde hiç tüy yok sadece beyaz beyaz küçük tüycükler var. Yorgun görünmese bile gün içinde birçok kez tüylerini kabartıp gözlerini kısıyor ama herhangi bir ses olduğunda vs. kalkıyor hemen, tepkisiz değil. Bazen bu oturuşlarda titrediği oluyor ki oda yeterince sıcak. Çok fazla kaşınıyor.

Bunlar bir hastalık mıdır yoksa normal midir?

Not: Bunların sadece deneyimlere dayalı görüşler olacağının farkındayım ama buraya yeni taşındım ve ilk veteriner deneyimim çok kötüydü. O yüzden veterinere gitmem gerekirse herhangi bir fikrim olmadan gitmek istemiyorum.

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    182.7 KB · Görüntüleme: 8
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    200.1 KB · Görüntüleme: 8
Sanırım kuşunuz tüylerini stres kaynaklı yoluyor yahut yeni gelişen tüy kapsülleri biraz canını acıttığı için orayla uğraşma ihtiyacı duyuyor. Dış parazit sorunu olmadığına eminseniz ilk dediğim gibi muhtemelen. Ense damlası uygulatınız (vilmectin gibi) bir de kuşa düzenli banyo vermeyi deneyiniz.

Satan adam kafesten çıkarırken biraz korkutmuştu, çok hareketli olduğu için ayrıntılı inceleyemedim ama en azından kuyruğunu fark ederdim muhtemelen. Henüz elimden korktuğu için daha kötü olsun diye dokunamıyorum ama çok sık yanında vakit geçiriyorum, hiç denk gelmedim bit, pire vs. Banyo aldım siparişin gelmesini bekliyorum.

Bir de arkadaşımın bir tavsiyesi üzerine bt amin forte b vitamini aldım. Kullanmam da bir sakınca var mıdır yoksa veterinere gidene kadar bekleyeyim mi?

Satan adam kafesten çıkarırken biraz korkutmuştu, çok hareketli olduğu için ayrıntılı inceleyemedim ama en azından kuyruğunu fark ederdim muhtemelen. Henüz elimden korktuğu için daha kötü olsun diye dokunamıyorum ama çok sık yanında vakit geçiriyorum, hiç denk gelmedim bit, pire vs. Banyo aldım siparişin gelmesini bekliyorum.

Bir de arkadaşımın bir tavsiyesi üzerine bt amin forte b vitamini aldım. Kullanmam da bir sakınca var mıdır yoksa veterinere gidene kadar bekleyeyim mi?
Anladım. Umarım zamanla toparlar. Ek olarak kafese asmak için himalaya tuz kayasi alınız (tuzcularda, aktarlarda bulunur. Büyük pet siteler de satiyor. Kimi yerde himalaya tuz sabunu diye de satilabiliyor). BT amin forte en iyilerden ve haftada 2,3 kez verilebilir. Tabi kuşu ne şekilde beslediğini bilmediğimden iki üç kez dedim. Kimi zaman haftada 1 kez çok yeterli olur