tüy sorunu

Merve B.

Veteran
iki adet erkek muhabbet kuşum var çok şükür beslemenlerinde sağlıklarında herhangi bir sorun probiyotik vitamin meyve sebze gibi takviyeleri yapıyorum hatta tüyleri için ayrı bir vitamin de aldım ama tüy dökmeleri bir türlü bitmiyor çiftleşme zamanı geldiği için olabileceği söylendi bundan olur mu birde eş almış olsak ve tüy dökme devam ediyor olsa çiftleşme gerçekleşir mi birde bir sorum daha var benim kuşum erkek mavi ama kanında albino var nasıl bir dişi alsam uygun ve güzel yavru çıkar acaba birde albino yavru verme ihtimali var mı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba hoş geldiniz, Şunu açıklığa kavuşturmakta fayda var vitaminin, mamanın ve kimi tohumların aşırı verilmesi tüy değişimine sokabiliyor. Ortalama 1,5 3 ay arası sürüyor eğer bir sorun yoksa tüy gelişiminde. Tüy değişimi esnasında çifleşebilirler fakat genelde yumurtaya yatmıyorlar ya da bırakıyorlar. Zaten sağlıklı bir durum değil kuş tüy de iken kuluçkaya sokmak. Çiftleşme zamanı tüy dökmezler. Tüy değişiminden hemen sonra olabilir.
Albino kanı olduğuna eminseniz ve albino yavru istiyorsanız direk albino eş ya da siyah faktör içermeyen açık mavi, açık yeşil kuşlar tercih edebilirsiniz. Eğer alacağınız kuş spangle denilenlerden mutasyondan olursa, albino + lutino yavru alma olasılığınız çok çok artar. Fakat yinede belli olmuyor. Örnek spangle:
34sgtgp.jpg

Oyla 0

Merve B.

Veteran
mama vermiyorum ayda bir falan sadece yumurta sarısı veriyorum vitaminde petshopcu tüy için olduğundan her su değiştirdiğinde koyun demişti bi onu sürekli kullanıyorum onu da şu şekilde zaten günlük su değişimi yapıyorum 3-4 gün vitamin koyuyorsam 2 gün falan sade su veriyorum ara sıra 15-20 günde bir sirke damlatıyorum tohum hiç vermedim henüz sadece meyve sebzeleri hafta 1 veya 2 kez veriyorum azar azar olmak şartıyla çok şükür gelişimlerinde skntı keyifleri yerinde yeme içmeleri de görünüşleri de gayet sağlıklı duruyor sadece bana tüy fazla geliyor bana öyle geliyor olma ihtimali var mı çokmuş gibi normal zamanda her kuşta tüydeki kadar çok olmasada tüy dökme oluyor mu peki eminim albino kanından arkaşımın çiftlerinden aldım baba albino anne mavi idi 3 onlarında 3 yavrudan 1i albino 2 si mavi çıkmıştı bende direk albiono veya sarı bir eş alırsam çıkar diye düşünmüştüm iyi ki almamışım

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlarınızdan bir kaç fotoğraf atabilir misiniz?
Tüyde olmayan kuşlarda tüy döküyor. Ama tüy değişim dönemleri kadar yoğun değil. Tüyler yeniden uzuyorsa sorun yok fakat çıkmıyorlarsa bir problem var demektir. Bana sorarsanız suya koyduğunuz vitamini haftada 2 güne düşürüp, onun yerine suluğuna 1 küçük dal nane, birkaç damla limon damlatarak vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Tüy değişimi zamanı A,S ve E vitamin ihtiyaçları doğrudu için havuçlu yumurta mamaları yapmanız tüyden daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır. Verdiğiniz vitaminin markası nedir?

Dediğim gibi albino geni varsa babada ve taşıyıcıysa yavrulardan birine ya da ikisine geçecektir. Albino genini bastıracak bir dişi kuş alınırsa örneğin gri renkler ve koyu yeşiller albino alma şansınız biraz azalır.
Okumanızı tavsiye ederim;
Kuşlarda Tüy Değişimi, Tüy Yolma

Oyla 0

Merve B.

Veteran
aynen hocam tüyler uzuyor benimkiler rendelenmiş havucu ve de yumurtayla karıştırınca yemiyorlar bende havucu direk asıyorum kemiriyorlar limonu da arada yapıyordum içine nane ekleyeceğim kaynatmam mı gerekiyor yoksa direk suya mı koyacağım linki de okudum şuan ki tüylerde uzun kuyruk kanat tüyleri düşmüyor ya da o kadar uzun uzun değiller ya çok minik ya normal tüyleridn dökülendler var kesinlikle yolma yok kendilerini bi dönem biri yapmıştı şükür atlattık linkten anladğım kadarıyla da şuan ki normal döküm yani genel olarak döktüklerinden vitaminin ve kullandığım spreyin bir de kuşların resmini ekliyorum hemn

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yok hayır. Taze nane 1,2 yaprak. Tamam bekliyorum fotoğrafları

Oyla 0

Merve B.

Veteran
bunlarda kuşlarım sarı olan bizim değil komşunun anlaşabilcekler mi diye denemek için koyduk ama bizim ki biraz korktu zaten diğer tek olana hiç yanaşmadı dişi ki erkek de yanaşmadı maviyle biraz anlaştılar ama dişi baskın gelmeye çalışıyor erkeği biraz tartaklıyor çok uzun süre tutmadık zaten

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Başta öyle olur. Yeni gelen dişi alışmaya çalışacak. O sırada da ister istemez ufak tatsızlıklar olacak. Maşallah güzel kuşlar. Bu arada çok yakışmışlar bence mavi kuşunuzla. Bu eşleşmeyle bol bol lutino ve albino yavrularınız olabilir. İlk paylaştığınız parçalı, cremio kuşunuza da uygun bir eş eçeceğinizi düşünüyorum. Sağlıklı görünüyorlar.
Sadece B vitamini yeterli olmaz. Petshoptan E ve Se vitamini isteyin

Oyla 0

Merve B.

Veteran
diğer vitaminler en kısa sürede temin edicem pekş ne kadar sıklıkla kullanmalıyım onları birde diğer yaptğım uygulamalarda bir hata var mı sizce değiştirmem gereken yakışmış diyorsanız ya çocuğu ikna edeyim ya da bu kuştan bir tane alayım dişi olarak diğerine ne tür tavsiye ederseniz çok soru sordum kusura bakmayın

Oyla 0

Merve B.

Veteran
birde parçalı dedğinize yerli denmişti ama parçalı, cremio dediğiniz ırkı mı oluyor

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
cremio renginden dolayı dedim. Yerli ya da çekoslavak tüyleri, kanat desenleri parçalı olduğu için parçalı diyorlar.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer eşleme düşünüyorsanız kafes içerisinde ki salıncağı ve çanı kaldırmanız gerekir. Birde yuva takmalısınız. Benim uygulamam şu şekilde haftada 2 kez vitamin veriyorum. İlkinde sadece E, hafta sonlarıda B veriyorum. Haftada 2 gün mama yapıp veriyorum. 15 günde 1 suluğuna 4-5 damla elma sirkesi damlatıyorum. 15 günde bir de kafesi ve kuşları dezenfekte etmek için sprey kullanıyorum. Özellikle kuşların kanat altlarına. Haftada 1 kezde kafes tabanı temizliği yapıyorum.

Kafesinizde kuş kumu göremedim. Eğer yoksa almanız gerekli.
Zaman ayırabilirseniz kuşlarınızı bize fotoğraflarla birlikte şu kategoride tanıtabilir misiniz? Neler severler, huyları nasıl, nasıl tanıştınız?
Kuşlarınızı Tanıtın

Son düzenleme:
Oyla 0

Merve B.

Veteran
eş aldığım zaman kafes düzenini yenileyeceğim bende kafesi komple yıkıyorum bebek şampuanı veya sirkeli su ile 1 ayda falan yazın daha sık yıkıyordum kuşlarada attığım spreyi kullanıyorum ama zararlı dedikleri için sık kullanmayı bıraktım daha uzun aralıklarla kullanıyorum kuş kumu yemliklerinde var biri yem diğeri kum kumu da 15-20 günde bir değiştiriyorum bitmese de şuan eş durumu olmadığı için kafesi günlük temizliyorum yumurta koyduğum zamanlarda da tüm kafes ekipmanlarını makinada yıkıyorum bu zaman da da yedeklerini kullanıyorum

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ellerinize sağlık. İyi baktığınız ilgilendiğiniz belli. Kimyasallara dikkat edin lütfen. İyi durulandığından emin olun. :)
:m17::m27:
Zaman ayırabilirseniz kuşlarınızı bize fotoğraflarla birlikte şu kategoride tanıtabilir misiniz? Neler severler, huyları nasıl, nasıl tanıştınız?

Oyla 0

Merve B.

Veteran
tabi ki zaman buldukça yazarım teşekkür ederim dinlediğiniz için vitaminlere bakıp sipariş vermeden önce tekrar resim atıp sorsam yardımcı olur musunuz zahmet vermezsem

Oyla 0

Merve B.

Veteran
hangisini almalyım İçindekiler Her (1 cc Avisol-A içinde) :
Vitamin A: 5.000 I.U.
Vitamin D3: 40 I.U.
Vitamin E: 3 mg
Vitamin C: 15 mg
Nem (% en çok )Su: %70,8 avisol içeriği bu
Papağan – Keklik; 1 tatlı kaşığ
İÇİNDEKİLER HER 1000 GRAM’DA
Vitamin A: 4.000.000 IU