Tüy temizliği sonrası öğürme hareketi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hasan.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hasan.

Veteran
İyi akşamlar herkese. Kuşum sanırım yavaştan yavaşa tüye girmeye hazırlanıyor gibi çünkü birkaç defa tüy döktüğünü gördüm bugün. Ve hep olmasa da özellikle tüy temizlği sonrasında bildiğimiz bu öğürme hareketini yapıyor, sonrasında da kulak ve çevresini kaşıyor. Bu sürekli olan bir şey değil ama gözlemlerim sonucu en çok ya tüy temizliğinden sonra ya da bir yerini kaşıdıktan sonra yapıyor. Örneğin mineral bloğu var ve herhalde sert olduğundan kafasını biraz ona sürterek kaşımaya bayılıyor ve bazen de kaşımadan sonra veya kaşıma esnasında öğürüyor resmen. Bu bir hastalığa mı işaret acaba? öğürme esnasında kusma olmuyor.

Tüy altında oluşan kepeklenme yüzünden olabilir düzenli duş iyi gelebilir . Şuan benim kuşum da aynı hareketi yapıyor probyotik ve gerwit kullanıyor musunuz
Banyoluğu var ama banyoyla aşırı haşır neşir değil, yine de özellikle yazın yeşillikle beraber banyoluğu süslediğimde çokça girdi. Şu an havalar soğuk olduğundan hiç banyoluğunu koymadım, herhalde 1-1.5 aydan beridir yapmıyordur. Yaptıysa da suluğunda ben görmediğim zaman yapmıştır. Probiyotik olarak röhnfried kullanıyorum gerwit de aynı şekilde.

Tüy aralarını temizlerken yaptığı aks / hareket sonucu da gözlemlenebilir bir problem. Şu aşamada doğrudan bir hastalık durumu değilken bu duruma yine de dikkat etmek gerekiyor. Sindirip sorunlarını ve solunum yolu problemlerini doğurabilecek davranışlardan ufak bir tanesi olarak gösteriliyor.
@İpek.s hocamın dediğine katılıyorum.

Banyoluğu var ama banyoyla aşırı haşır neşir değil, yine de özellikle yazın yeşillikle beraber banyoluğu süslediğimde çokça girdi. Şu an havalar soğuk olduğundan hiç banyoluğunu koymadım, herhalde 1-1.5 aydan beridir yapmıyordur. Yaptıysa da suluğunda ben görmediğim zaman yapmıştır. Probiyotik olarak röhnfried kullanıyorum gerwit de aynı şekilde.
Havalar henüz çok soğumadi ev ortamında ve hava akımına maruz kalmadığı sürece banyo yapmasında hiç bir sakınca yoktur