Tüy Yolma ve koparma

SevdaPapaganimKarpus

iyikus.com Üyesi
Hastalık Belirtileri
Tüy yolma, tek ayak üstünde tüyleri kabartma, aşırı ısırma
Kullanılan İlaç
Vitafort-multi, bitter beak sprey, antihistaminik(çocuk ilacı), karaciğer damlasi,
Merhaba kuşum son 1 aydir önce tüy dökmeye sonrada kendi kasiyarak koparmaya başladı,
İştahı yerinde ve gayet hareketli tüylerinin arasinda bit pire tarzi bir şey görmedim ancak beyaz noktalar var. Veteriner tavsiyesiyle takviyeler ve yakalik kullanmaya başladık ama yakalık pek ise yaramiyor ve daha cok strese giriyor, çıkardım. İyiye gideceğine kötüye gitmeye başladı. Tüyleri daha da azaldi ve cok durgunlasti. Gün icerisinde tüylerini kabartip kafasini gömerek tek ayak üstünde uyukluyor ve irkilme gibi bi hareketle tüylerini didikliyor bu hareketi yaparken vik vik sesler cikariyor, özellikle bunun sebebini bulamadim, tavsiye öneri verebilecek var mi?

Ekli dosyalar

• IMG-20230210-WA0013.jpg
    IMG-20230210-WA0013.jpg
    157.9 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG-20230210-WA0009.jpg
    IMG-20230210-WA0009.jpg
    191.2 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20230205_154024.jpg
    IMG_20230205_154024.jpg
    482.6 KB · Görüntüleme: 4
Merhaba geçmiş olsun. Tüy yolma durumları ya da dökülmeleri aniden bu seviyeye geliyorsa bir çok anlam ifade edebilir. Stres kaynaklı olabileceği gibi bir arkadaş talebi de olabilir. Kullandığınız dış parazit spreyi oldukça etkisiz. Vilmectin ya da bitason temin ediniz. Ayrıca iyi bir b kompleks vitamin ve aminoasit olan tollyamin forte ya da bt amin forte alınız. Tüy eksikleri nedeniyle üşütme olasılığı arttığından vücut ısısnı dengelemek için fazlaca çaba sarf ediyor olmalı. Mümkünse ortam ısısını +2-4 derece arttırınız. O vikleme dediğiniz esnada bir video izlemem lazım hocam. Solunum yolu enfeksiyonları da olabilir. Bunun haricinde tüy çıkışları biraz canlarını acıyor kuşların. Bunun rahatsızlığı olabileceği gibi dış parazit sorununuz da olabilir.

Merhaba geçmiş olsun. Tüy yolma durumları ya da dökülmeleri aniden bu seviyeye geliyorsa bir çok anlam ifade edebilir. Stres kaynaklı olabileceği gibi bir arkadaş talebi de olabilir. Kullandığınız dış parazit spreyi oldukça etkisiz. Vilmectin ya da bitason temin ediniz. Ayrıca iyi bir b kompleks vitamin ve aminoasit olan tollyamin forte ya da bt amin forte alınız. Tüy eksikleri nedeniyle üşütme olasılığı arttığından vücut ısısnı dengelemek için fazlaca çaba sarf ediyor olmalı. Mümkünse ortam ısısını +2-4 derece arttırınız. O vikleme dediğiniz esnada bir video izlemem lazım hocam. Solunum yolu enfeksiyonları da olabilir. Bunun haricinde tüy çıkışları biraz canlarını acıyor kuşların. Bunun rahatsızlığı olabileceği gibi dış parazit sorununuz da olabilir.
Yazdınız ilaçlara bakicam, bunun dışında belirttiğim ilaçlar ve yakalik daha cok durgunlastirdi sizce kullanimi bırakılmalı ?

Hocam dış parazit olsa kafeste veya tuylerinin arasinda bir sekilde bit pire vs gorunmez mi ? Yoksa Göremeyeceğimiz sekilde de olabilir mi? Farkli bir damla alinamaz mi acaba urunler öldürücü olarak geçiyor ve kesin olmadığı için ürküttü açıkçası

Bazı akarlar gözle görmek zor, bazıları da gece meydana çıkıyor ve kuşunuzun kanıyla besleniyor. Aydınlık ortamda görmeniz imkansız bu nedenle bir akşam ışıkları kapattıktan 30-40 dk sonra el feneri ile dedektif gibi kafes etrafı, tünekler, tel üstü ve kuşun üzerine bakınız. Küçük nokta kadar kahvemsi ya da koyu renkte oluyor bu gececiler. Önerdiğim ürün (vilmectin) çoğu yerde bulunur. Etrafınızda bir üretici varsa muhakkak vardır diye düşünüyorum.
Farklı isimlerde muadilleri de var; stronghold gibi.

B vit e ek olarak mineral takviyesi de yapmanız çok iyi olur kuş stres kaynaklı böyle olmuş gibi. @Doğanay Y. Hocam bir de vilmectin bu mu
Ekli dosyayı görüntüle 28104
Vitafort-multi ilacı var veterinerden aldığım, Doğanay Bey'in önerisi Bt amin forte siparis verdim gelmek üzere Bu ikisi de suluk icin olan damlalar sizce kaçar gun kullanilmali?
Vilmectin kuscudan buldum siringayla aldım bugun 1 damla yaptim, 10-14 gun aonra tekrar yapılmalı sanirim

Beslenme programınıza göre her hafta Vitafort-multiyi 1 gün bt amin forteyi de 1 gün vermelisiniz. Vilmectin içinse genelde 2. damla gerekli değil ancak bir şüphe varsa 9 ve ya 10. gün tekrar edilmeli. Bundan sonraki süreçte ise
3-4 ayda 1 kez uygulanmalı.

Sadece su gibi dışkılaması böbrek sorunlarını işaret edebileceği gibi geçici de olabilir aslında. Bir miktar beslenmesini zenginleştirip 2-3 gün tanıyınız, elektrolit veriniz. Toparlamaz ise mutlaka veteriner görmeli.