Uçarken düşme

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar 38 günlük yavrum uçmayı öğrenmişti, hiçbir yere çarpmıyordu gayet düzgün uçuyordu. Bugün akşama doğru uçması için çıkardım durup dururken bir şey oldu. Kısa mesafe uçarken bir sıkıntısı yok mesela elimden kafese uçabiliyor. Ama odanın bir ucundan diğer ucuna uçmak için havalanınca kendi etrafında 360 derece dönüyor duvarlara çarpıp yere düşüyor. Enerjisinde falan bir sıkıntısı yok ama sanki böyle anlık kriz geçiriyormuş gibi oluyor. Videoya çekemedim umarım anlatabilmişimdir ? Neden olabilir acaba? Hep yanındaydım sert bir şekilde çarpmadı ya da düşmedi öncesinde. Çırpınıyor düşerken de. Zorlamamak için kafese koydum dinlensin diye az önce denedim yine aynı oldu. Kafes içinde bir sıkıntı yok, dediğim gibi kısa mesafede düz uçarken de sıkıntısı yok havalanmak isteyince oluyor ne oluyorsa

Son düzenleme:
Kanat uçma tüylerinde eksiklik var mı? Genelde dönerek düşme kanat tüyü eksikliği, bazende kanat tutukluğu ile ilgili olabiliyor

Oyla 0
Bunun haricinde aklıma iki neden geldi ama henüz çok ufak. Salmonella gibi sorun yaşayan kuşlarda gözlemlenebilir bir davranış bu + hava kesesi sorunlarında da yaşanan bir durum olabiliyor.
Bir diğer ihtimal ise henüz tam kanat ayarının oturmamasından olabilir. Kanatlarını uçarken tekrar gözlemler misiniz? Takılır gibi, kasılma ya da farklı bir izlenim veriyor mu emin olmak lazım

Oyla 0
Bunun haricinde aklıma iki neden geldi ama henüz çok ufak. Salmonella gibi sorun yaşayan kuşlarda gözlemlenebilir bir davranış bu + hava kesesi sorunlarında da yaşanan bir durum olabiliyor.
Bir diğer ihtimal ise henüz tam kanat ayarının oturmamasından olabilir. Kanatlarını uçarken tekrar gözlemler misiniz? Takılır gibi, kasılma ya da farklı bir izlenim veriyor mu emin olmak lazım
Tamamdır tekrar gözlemleyeyim, akşama kadar dinlensin bakayım umarım düzelir ?? teşekkür ederim

Oyla 0
Yeni bir konu açmak yerine burdan sormak istedim. Normalde küçük yavruyu çok yolmuşlardı ama onun tüyleri geldi tamamen (uçarken düşen) ama büyük olanın yolunan tüyleri gelmiyor sanırım tüy köklerine zarar vermişler. Bir hafta oldu ayıralı. B vitamini takviyesi yapıyorum ama ek olarak bizim tüy için kullandığımız kantaron yağı, badem yağı gibi yağları kullanmak uygun olur mu?

Ekli dosyalar

• 8A647BC4-1C50-4F31-AA69-4AD432231259.jpeg
    8A647BC4-1C50-4F31-AA69-4AD432231259.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 6
  • C1990DCF-DD9D-47DB-9AF9-F521A7BBB5BA.jpeg
    C1990DCF-DD9D-47DB-9AF9-F521A7BBB5BA.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Oyla 0
Evet bazı tüylerini kökten zarar vermişler. İlerleyen zamanda bir miktar daha artar ancak kel kalma durumu olabilir o bölgede. Diğer kuşun da aslında kanat tüylerinde epey eksik var. Tüy kapsülleri de olduğundan buna bağlı kötü uçuş sergiliyor olabilirler.

Oyla 0
Evet bazı tüylerini kökten zarar vermişler. İlerleyen zamanda bir miktar daha artar ancak kel kalma durumu olabilir o bölgede. Diğer kuşun da aslında kanat tüylerinde epey eksik var. Tüy kapsülleri de olduğundan buna bağlı kötü uçuş sergiliyor olabilirler.
Anladım, az önce uçurdum hafif sendeledi ama dün olduğu gibi sıkıntı olmadı çok şükür. Evet maalesef kökten zarar vermişler, umarım bu kadar kel kalmaz ? Neyse ki kanatlara zarar vermemişler

Oyla 0