Muhabbet Kuşları Üretime Hazırım Diyen Kuşları Anlamak

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretime Hazırım Diyen Kuşları Anlamak
Hepimiz beslediğimiz kuşlardan yavru almayı isteriz bir süre sonra muhakkak. Fakat bazı aksilikler ya da iyi olmayan bakım şartlarından gerçekleşmez. Böyle durumlarda bazı yöntemlere başvururuz. Üretim sezonu genelde Eylül-Haziran ayları içerisinde olup, Haziran sonrasında bitirildiği için, bu 3 aylık boş zamanda kuşlarınızı stresten, kötü bakımdan ve herhangi rahatsızlıktan arındırarak üretim sezonuna başlamanız gerekir. Dişi ve erkekler ayrı kafeslerde tutulması bu süreçte yararlı olacaktır. Birde salma kafes olması kuşların rahat uçmaları ve dinlenebilmeleri için iyi olacaktır. Gelelim üretim dönemine ve hazır olan kuşları birleştirme sürecine.
79d56771d1731214a821df6f348a24d4.jpg
Üretime Hazırım Diyen Kuşları Anlamak
Muhabbet kuşları eğer tam manası ile kuluçka kondüsyonuna girmiş iseler gözlere alınırlar. Burada “Kuluçka Kondüsyonu”nedir? Ne değildir? Anlatmakta fayda vardır sanırım.

Erkek huzursuz, telaşlı ve sürekli uçmaya meyillidir. Gagasıyla tünek ve diğer malzemelere vurarak, göz bebeklerini büyütüp küçülterek normal hareketlerinin dışına çıkar. Diğer erkekler yaklaştığında saldırganlaşırlar.
Dişi ise çok meraklıdır her tarafı kemirmeye meyilli olup, erkeklerle ilgilenmeye başlar. Telaşlı, huzursuz ve kıpır kıpırdır. Bazı kuşlarda bu tavırları görmeyebilirsiniz. Böyle durumlarda üreticinin hisleri ve tecrübesi ona yol gösterir. Kuluçka kondüsyonu belirtisi göstermeyen dişiyi hızlı ve çok hareketli bir erkeğe atabiliriz. Bu işlemi yaptıktan sonra bir süre daha yanlarında kalıp onları gözlemeli ve onlara hemen güvenip orayı terketmemeliyiz. Gerçekten de henüz kondüsyona girmemiş bir dişi, erkeğe saldırıp çoğu kez öldürebilir. Dişinin, erkeğin kurlarına dayanamayıp karşılık vermesi, aktif bir erkeği kabullenmesi anlamına gelir.

Dişiye ilgi göstermeyen bir erkeği birkaç gün başka bir gözde yalnız tutabiliriz. Kuluçka için ”Tembel” bir erkeği üretime sokmanın bir diğer metodu; dişiyi aktif bir erkekle eşleştirmektir. Bir süre sonra yumurtlayacaktır. Bu aktif erkeğin yanından onu ortalama 8 gün sonra alın. Önceden belirlemiş olduğunuz tembel erkeği dişinin yanına ilk yumurtasından sonra salın.Bu işlemden sonra büyük bir ihtimalle tembel erkek dişiye ilgi gösterecektir.
Fazla kalın tüylü kuşların makat etrafındaki tüyleri yolunmalı veya makas ile kısaltılmalıdır.Bazı üreticiler hem erkek hem dişinin aynı bölgedeki tüylerini hafifçe çekerek temizleme yolunu seçerler.Erkeklerde bu her kuluçka evresinde tekrarlanmalı,dişilerde ise her defasında gereksiz olup kuluçka esnasında zaten çoğu tüylerini kaybederler.Yağlanmış dişiler kesinlikle üretime alınmamalıdır. Bu tür yağlanmış kuşlarda yumurta sorunları ve ölümleri çok yüksek oranlardadır.

Erkeklerin yağlanması, dişiyi dölleyememe sorunu olarak ortaya çıkar. Yumurtaların ekserisi döllenmemiş olur.

Salihcan Coşkun

Yeni Üye
Teşekkür ederim Doğan Bey, benim kuşlarım dişi yaklaşık 3 aylık, erkekse 2,5 aylık (Benim tahminim) . Ben Nisan ayında yuvalığı takmayı düşünüyordum, sanırım biraz aceleciymişim. :)))

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Teşekkür ederim Doğan Bey, benim kuşlarım dişi yaklaşık 3 aylık, erkekse 2,5 aylık (Benim tahminim) . Ben Nisan ayında yuvalığı takmayı düşünüyordum, sanırım biraz aceleciymişim. :)))
Hehe oldukça. Erken üretmenin bazen sıkıntıları olabiliyor. Örneğin yumurta sıkışması gibi.

Diğer bir sorunda üremeye giren kuşlar yaş tüyünden önce gelişimi yarıda kalıyor.

Somurtkan Şirin

Yeni Üye

Yaklaşık 1 haftadır bu şekildeler benim bişey yapmam gerekir mi? Birbirlerinin kafalarını kaşıyorlar, kafesin üst tarafında baş aşağı duruyorlar bazen, erkek kendi etrafında dönüyor, birbirleriyle uzun uzun konuşuyorlar...
( Henüz yuvalık almadım)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
neredeyse hazırlar oyuncağı kaldırmanızı öneririm. Birde az rahatsız edip E+S vitamin ağırlıklı bir beslenme uygulamalısınız. Dişi yuvalığı bekliyor :)

Somurtkan Şirin

Yeni Üye
Teşekkür ederim :)oyuncağı kaldırmıştım. E+S vitamin ne oluyor tam olarak bir de nerden temin edebilirim ?

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Petshoplardan ya da internette evcil ürünleri satan yerlerden temin edilebilir. E vitamini ve Selenyum dedikleri. Genelde ikisi bir arada satılıyor. E+S