Üretimhane kurmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Alidgn23
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Alidgn23

Forum Sakini
3 katli dairemin bahçesinde 1 odunluk var isi yalıtım elektrik vs herşeyini yapmayi düşünüyorum ustalarla anlaştım herşeyi 1130 tl ye mal oluyor kafesler hariç tabi. Kendi kuşlarımda var 4 cift arkadaslarinda var 12 cift oluyor. Kira derdim yok gözümün önündeler. 30 cift kuşla bu işe girsem kar edermiyim bilgi almak istiyorum bana ayda nekadar bırakır. Teşekkürler

Havalandirma ve gün ışığı imkanı var mı? Kar edilir mi bilemem ama yavruları alacak yerleri bulmak lazım

Oyla 0
Üretimhane kurma düşüncesi güzel elbette ama piyasayı iyi bilmek gerekiyor. Yerli ve çek ayarda kuşlar beslenecek ise yavruların 20-25 lira civarı bir fiyatttan gittiğini bilmeni isterim. Çok emek veriliyor fakat gelir amaçlı düşününce bir getirisi yok ne yazık ki. Kendi masraflarını çeviriyorlar. Bende de 25 kuş vardı bir ara. 1,5 ayda 25 kg yem tüketiyorlardı. Bir işi yapacaksak tam yapmalıyız. Vitaminiydi, ilaçlarıydı mamasıydı derken geri kalan pek bir şey olmuyor.

Oyla 0
40 tl den alıyorlar bizim burada. En düşük 30.35 tl. Satışıda 100.120 arasi kuşların. Valla ustadim 4 tane üretimci arkadaşım var samimi olduğum ne ilac ne kalamar ne gaga taşı sadece mama yem vs okadar. Hesabim söyle 30 kuş 2 kuluçka yavru verse 240 kuş eder bikerede versem 9.600 tl yapar kiram yok elektrik sadece bide yem

Oyla 0
Yani böyle hesaplar göründüğü gibi olmuyor. Türlü türlü aksilikler olabilir. Örnek veriyorum karabenek düşer üretimhanenize. Hızla kümese yayılır fark etmediğinizde. 3-4 ay yavru alamayabilirsiniz. Tüy sorunları olabilir kel bebekler verebilir. Çiftler problem yapabilir. Sağlık sorunlarında kayıplar olabilir. Yumurtalar dolar ama çıkmayabilir. Boş yumurtalar kötü bakım şartlarından kaynaklı olabilir. 1 kuluçka yaklaşık 2 ayı geçkin sürüyor. Bu nedenle 1 yılda maksimum 4 ağız yavru almak gerektiğinden, ne oranda yavru verir kestirmek mümkün olmuyor. Atıyorum 8 yumurtlar 2 tane çıktığı olur.

O şekilde kuş bakacaksanız bence hiç bakmayın. Yem suyla kuş bakımı ve ürütimini ancak amatörler yapar ki bu huylarından vazgeçsinler diye bu tarz platformlar açıyor ve bilgilendirmeler yapıyoruz. Bir iş yapılacaksa en iyisi yapılmalıdır çünkü bir canlıya bakıldığı unutulmamalıdır. Burada amaç para kazanmak olmamalı. Onlara uygun şartları sağlayıp hem bir yuva oluşturmalarını hemde ihtiyaçlarını iyi karşılayıp sağlıklı olmaları için çabalamalısınız. Yoksa ticari amaçla yapan ve kuşlara zerre değer vermeyen bir ton üretici var. Bu tarz üretim yapanların üretimhanelerinide genellikle pislik götürüyor. Temizlemeye bile özen göstermiyorlar. Kendi adıma üzülüyorum o canlar için.

Oyla 0