UV Flüoresan altında Kuşların Bilinmeyen Değişimleri

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
4,471
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
UV Flüoresan altında kuşların değişen görünümü
Cildimizin UV ışınlarından yanmasını önlemek için güneş koruyucu kullanıyoruz, ancak vücudun UV ışınlarından da etkilenen başka bir kısmı var: gözler. İnsan gözü, UV radyasyonundan lens ve hem retinaya ulaşmadan hem de hasara neden olmadan önce 400 nm altındaki dalga boylarını emen kornea tarafından korunmaktadır. Bizim için iyi değil mi?
UV ışınımını tespit eden gözlerle hayatlarımıza güzelce devam edebiliriz ancak bazı hayvanların ultraviyole seviyesindeki dalga boylarının, hayatta kalmalarının bir parçası olduğu ortaya çıkıyor.
2914
Işık spektrumunun görüntüsü. İnsanlar sadece görünür ışık aralığındaki dalga boylarını görebilirler, ancak bazı hayvanlar ultraviyole aralığındaki insanlardan daha düşük ışık dalga boylarını görebilir.
Birçok gece hayvanı örneğin geceleri görmek için UV görme kullanır. Kuşlar ayrıca yiyecek arama ve cinsel seçim için UV ışınlarını tespit etme kabiliyetine de bağlıdır. Kuşlarda, 400 nm altındaki dalga boylarını emme yeteneği, kısa dalga boyuna duyarlı tip 1 (SWS1) olarak adlandırılan gen sınıfında kodlanan kısa dalga boyuna duyarlı görsel pigment adı verilen bir pigment tarafından kontrol edilir. Kuşların çoğu için UV vizyonu, UV radyasyonunun DNA'ya neden olduğu zarar nedeniyle, kuşların retinalarının UV radyasyonunu saptama kabiliyetleri karşılığında nispeten kısa ömürlü olmalarına neden olur. UV dalga boylarını görmelerini sağlayan kısa dalga boyuna duyarlı pigmenti kodlayan aynı genlere sahip olup olmadıklarıyla ilgilendi.

2915
Muhabbet kuşu tüylerinin gözle görülür ve UV ışıkta karşılaştırılması.
UV Görünürlük, Floresans ve Cinsel Seçim

Çalışmalar, kuşların yiyecek arama ve gezinme için UV ışığı kullandıklarını göstermiş olsa da, UV vizyonunun en ilginç kullanımlarından biri cinsel sinyalleşme ve cinsel seçimdir. Kuşlar, eş seçerken saha gösterilerinde UV ve flüoresan ipuçlarını kullandıkları bulunmuştur. Bunun doğru olduğuna inanılıyor çünkü UV floresansı olmayan renkli kuşlar, renkli tüylerini stratejik olarak kadınlara bir şov yapmak için kullanmıyorlar. Floresan tüyleri, en kısa dalga boylarını emerek ve onları daha uzun olanları tekrar yayarak çarpıcı bir görsel etkiye neden olur.

Yapılan bir deneyde, 108 farklı Avustralya türünden erkek kuş, tüylerinin yansıttığı ışığın dalga boylarına bakarak incelenmiştir. Bu çalışmadaki kuşlar, her koni tipinin farklı dalga boyu sınıflarına duyarlı olduğu “ tetrakromatik renk görme sistemine ” sahiptir. Başka bir deyişle, farklı renk kombinasyonları ve flüoresan ve UV yansıtıcı tüylerin bileşenleri, göze eşsiz bir görsel cevap vermesi için teşvik eder.
2916
Grafik C: Her koni tipinin muhabbet kuşu spektral duyarlılığı. Koni tipleri UV (ultraviyole), S (kısa), M (orta) ve L (uzun) dalga boylarıdır; Grafik D: Floresan sarı yanak yaması, UV / sarı boğaz yaması ve UV / mavi yanak tüylerinin foton yakalama / ışık yansıması.

Muhabbet kuşu üzerinde yapılan bir deneyde araştırmacılar, bu süslü tüylerin, rengin kontrastının görünür ışıktan 25 kat daha fazla uçsuzluğa neden olduğunu buldu. Çalışılan 108 türün 78'inde UV-renkli tüylerin olduğu bulunmuştur. Kuşlar, menekşe, kırmızı, beyaz, yeşil, sarı, mavi ve turuncu dahil olmak üzere ayrıntılı tüyleriyle ilgili bir gökkuşağı rengine sahiptir. Muhabbet kuşlarında, UV yansıtıcı mavi tüyler, UV ışığını emen floresan sarı tüylerin içine serpiştirilir. UV ışığını yansıtan tüylerin UV ışığını emenlere yakınlığı keskin bir görsel kontrast oluşturur. Araştırmacılar, çalıştıkları kuşların% 93'ünün, cinsel teşhirlerde kullanılan vücut kısımlarında stratejik olarak en renkli ve yansıtıcı tüylerine sahip olmak için geliştiğini bulmuşlardır. Bu nedenle, kuşların, UV ışığının cinsel sinyalleme üzerindeki etkilerinden istifade ettiği sonucuna varılabilir. Daha keskin kontrastlı kuş tüyü, muhtemelen daha gösterişli renklenmeyi daha iyi bir sağlık işareti olarak görebilen dişilere daha belirgindir.

Hey, bana bak!
2917
Üreme amaçlı UV vizyonunun önemli olmasının yanı sıra, UV ışığını görme kabiliyeti diğer ipuçlarını ve püf noktalarını da kapsar. UV dalga boyları, kısa mesafelerde özellikle etkilidir, çünkü kısa dalga boyu, hafif parçacıkları uzun mesafelerde diğer parçacıklara çarptıkça dağıtır. Bunun avantajı, kuşların, daha uzakta olabilecek avcılara konumlarını yayınlamadan yakındaki potansiyel arkadaşlara işaret verebilmesidir. Benzer şekilde, çoğu memeli de kuşlar gibi UV ışığını tespit edememektedir, bu nedenle kuşlar birbirleri arasında bir çeşit gizli iletişim sistemine sahiptir. UV sinyallemesinin bir başka avantajı, kuşların tüylerinin UV ışığını yansıtmasına karşın, çoğu bitki onu absorbe eder, bu sinyal kuşu ve etrafındaki çevre arasında büyük bir kontrast yaratır.

Kuşların UV ışığını görme kabiliyetleri değişimlerle birlikte gelir, ancak kuşa gelişmiş ve daha parlak bir dünyaya bakış açısı sunan gerçekten olağanüstü bir özelliktir.
 
Üst