Whatsapp yerine Hangi Uygulama?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Whatsapp yerine Hangi Uygulamaya geçmeyi düşünüyorsunuz?

Malumunuz son günlerde gizlilik bildiriminde değişikliğe giden whatsapp'ın, alternatif uygulamalarla bırakıldığı görülüyor. Sizin de öyle bir planı var mı, varsa eğer hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?

Açıkçası, Instagram, Facebook, Whatssapp sanırım aynı yerde:) Kaldırılacaksa hepsi kaldırılmalı... Kaldı ki telefonlarımıza yüklediğimiz neredeyse bütün uygulamaların bu tür izinleri var.

Belleğe, rehbere, galeriye, kameraya vs.vb. erişme, değiştirme, silme vs.vb.

Google'a yazdığınız, çizdiğiniz ne varsa zaten depolanmakta, işlem görmekte...

Eğer dedikodusunu yaptığım Mahmut, yazışma ve görsellerime erişemeyecekse problem yok hahahaha

Cem Yılmazın gösterisi geliyor aklıma...

Yıllardır yapılan şeyler zaten normal de sözleşmede de vardı bu tarz şeyler ama hiç kimse gündem haline getirmiyordu. Whatsapp devam :)

Arkadaşlar kim benim mesajaşmamı ne yapsın diye düşünüyorsunuz ama sonuçta özel hayatın gizliliği de bir hak. Facebook un zaten veri paylaşımı konusunda sicili bozuk. Bu sözleşmeyi imzalatarak sizin özel hayatınızın gizliliğini çiğnemeyi yasallaştırıyorlar. Bildiğim kadarıyla aynı sözleşme, avrupa ülkelerinde uygulamayı kullananlara zorunlu hale getirilmedi çünkü oradaki insanlar en ufak haklarını dahi önemini biliyorlar. Bugün özel hayatın gizliliğini çiğnemeyle başlayan bu sözleşme bir tepki gelmediğinde yarın öbür gün çok daha önemli haklarınızın çiğnenmesine yol açabilir. En azından bu benim görüşüm. Hatalı olduğumu düşünen arkadaşlar varsa beni düzeltirse mutlu olurum.

İstediğiniz kadar mesajlaşma uygulaması değiştirin bu evrende ücretsiz tüm programlar ücretsiz tüm platformlar bu şekilde geçimini sağlar. Ister Telegram kullanın ister signal ister bip hepsi ayni tezgah ile çalışıp para kazanır.
Yani bundan tek kaçış yolu vardır oda ücretli bir mesajlaşma platformunun ortaya çıkmasıdır :)
Kimse babasının hayrına ücretsiz bu turde hizmetler sunamaz.

İstediğiniz kadar mesajlaşma uygulaması değiştirin bu evrende ücretsiz tüm programlar ücretsiz tüm platformlar bu şekilde geçimini sağlar. Ister Telegram kullanın ister signal ister bip hepsi ayni tezgah ile çalışıp para kazanır.
Yani bundan tek kaçış yolu vardır oda ücretli bir mesajlaşma platformunun ortaya çıkmasıdır :)
Bu konuda haklisiniz zamanında dersine girdiğim bir hocam, ücretsiz bir şey yoktur ücretsiz gibi dayatırlar özgürlüğünüzü alırlar demişti. Ancak bu tarz bilgilerimizi göz göre göre paylaşmalarına izin vermekte onların çekincelerini tamamen ortadan kaldırıp ileriye dönük daha cürretkar davranmalarına yol açacaktır.

Meslegimin ve uzmanlik alanlarimdan birinin konusu olarak kisa bir ozet geceyim.

Whatsapp facebook tarafindan alinali beri, ve de zaten instagram kullaniyorsaniz bu bilgilerinizle bigdata nin bir parcasiydiniz. Telefonunuzda tabletinizde facebook app kuruluysa whatsappdan endiselenmeden once zaten herseyinizi paylasmistiniz.

Zaten bilincli ve gizliligine onem veren bir kullaniciydiniz ve sosyal medya kullanmiyordunuz diyelim. Telefonunuza hic bir zaman sosyal medya uygulamalari yuklemediniz. Bu degisiklik sizi rahatsiz etmeli mi? Evet bu noktada rahatsiz olmaya hakkiniz var, artik eskiden oldugu kadar guvenli degil bilgileriniz.

E peki eskiden guvenli miydi diye soran oluyor mudur bilmiyorum. Eskiden de sozde end-to-end encrypted idi (uctan uca sifreli) mesajlasmalar, fakat tum backuplar ve ucuncu parti yedekleme servislerine yuklediginiz kopyalarda dumduz text olarak saklaniyordu. Yani siz birileriyle sizin icin onemli biseyler gorusup kriptolu oldugu icin iciniz rahatken siz veya karsinizdaki kimsenin yedek aldigi alanlarda bunlar sifreli olmadigi icin zaten data okunmaya coktan acikti. Android kullananlar icin google drive, ve alternatifleri zaten bu bilgileri senelerdir indexleyebiliyordu.

Ama diyelim ki siz bu konuda da bilincliydiniz ve onemli bilgileri bu ortamlara tasimadiginiz gibi ayni zamanda yedeklemeler konusunda da dikkatliydiniz. Karsinizda konustugunuz kimseler de ha keza boyleydi (bu utopya, maalesef boyle degildi biliyoruz ama oyle diyelim)
Simdi ne kullanacagiz peki?
Alternatif olarak telegrama gecenler yukaridaki biyik yerine asagidaki sakala tukurduler. Rus yatirimcilardan olusan ve devletle iliskisi gayet iyi bir sirketle paylasmayi sectiniz ve onlar kanunlar konusunda amerika kadar seffaf degil. Burada sorulacak sorulardan bir digeri de avrupa ve canadanin cok siki kisisel verilerin korunmasina iliskin kanunlari yuzunden neredeyse mikroskopla inceledikleri whatsapp mi, yoksa hic bir yer tarafindan incelenmeyen rus ve cinli sirketlerin at kosturdugu platformlar mi daha cok bilgilerinizi kullanir?

Signal secenler dogru numaralari oynadi, fakat onlarin da uygulama uzerinde whatsapp in kalibresine gelmesi icin cok firin ekmek yemesi gerekiyor. Gun boyu yapilan gecislerden cogu konusma silinip kayboldu, gonderilen mesajlar ulasmadi, gruplardan insanlar dustu tekrar giremedi v.b. Duzelecektir ama zamana ihtiyaclari var.

Ama butun bunlari da konusmak bosuna biraz; onemli olan telefonunuza ne yuklediginiz degil. Bakalim neleri silebileceksiniz.

Ben whatsapp in kisa vadede silinebilecegini dusunmuyorum. Maalesef isiniz dusecek ve " bir girip arkadasa bakip cikicam" diyeceksiniz en iyi ihtimalle.

Bu konuda haklisiniz zamanında dersine girdiğim bir hocam, ücretsiz bir şey yoktur ücretsiz gibi dayatırlar özgürlüğünüzü alırlar demişti. Ancak bu tarz bilgilerimizi göz göre göre paylaşmalarına izin vermekte onların çekincelerini tamamen ortadan kaldırıp ileriye dönük daha cürretkar davranmalarına yol açacaktır.
Gizli gizli paylaşmak yerine göstere göstere paylaşmasını tercih ederim şahsen :)
Bu kadar bilgilerinizin peşindeyseniz akıllı telefon, Windows 10 işletim sistemi kullanmamanız gerekir ;)

"If you are not paying for the product, you are the product."
Eger urune para odemiyorsaniz, bu urun sizsiniz demektir.

Tek kacis yolu bu degil ama. Signal acik kaynak kodlu bir yazilim ve kodlari bir cok organ tarafindan devamli incelenip guncelleniyor. Monetizasyon icin illa ucretli kullanim olmasina gerek yok. Bagislar ve alisveris affiliate linklerinden 0,05% lik pay alarak server ve guncelleme masraflarini yurutebilirler. Kullanici tabani patlama yaparken bu cok cok daha kolay simdilerde.

Gizli gizli paylaşmak yerine göstere göstere paylaşmasını tercih ederim şahsen :)
Bu kadar bilgilerinizin peşindeyseniz akıllı telefon, Windows 10 işletim sistemi kullanmamanız gerekir ;)
Gizli gizli paylaşım yapıldığında ve bu ortaya çıktığında bunun bir yaptırımı oluyor en azından Facebook un daha önceden çok büyük tazminatlar ödediğini görmüştük ama şu an adamlar hem hak ihlali yapacak hem de bunun hiç bir sorumluluğunu taşımadan paşa paşa paraları cebe indirecekler. Ben konuya sistematiklikten öte hak ve hukuk bakımından yaklaşıyorum ve ortada yaptırımı olmayan ve çiğnenen bir hak var.

"If you are not paying for the product, you are the product."
Eger urune para odemiyorsaniz, bu urun sizsiniz demektir.

Tek kacis yolu bu degil ama. Signal acik kaynak kodlu bir yazilim ve kodlari bir cok organ tarafindan devamli incelenip guncelleniyor. Monetizasyon icin illa ucretli kullanim olmasina gerek yok. Bagislar ve alisveris affiliate linklerinden 0,05% lik pay alarak server ve guncelleme masraflarini yurutebilirler. Kullanici tabani patlama yaparken bu cok cok daha kolay simdilerde.
İstediği kadar açık kaynak kodlu olsun sonuçta o uygulama bir sunucuya bağlı mesajlar o sunucuya iletiliyor sizin de bildiğiniz üzere. Bu sebeple ben ücretsiz uygulamalara güvenmiyorum :) Mark abimizin zoruna giderse satın alıp kökten çözebilir de sorunu :D

Arkadaşlar, oldukça gereksiz ve trajikomik geliyor bana bu tür endişe ve tepkiler, kusura bakmayın. Zaten kastettiğiniz gizlilik hiçbirzaman olmadı ki:) Facebook, Instagram en popüler olanlardan. Bunlarda zaten yok:) Bunun haricinde daha önce de söyledim, indirdiğiniz kullandığını neredeyse tüm uygulamalar, gizliliğinizi tabiri caizse talan etmiştir:) herşey bir kenara, kullandığınız internet sağlayıcılarından tutunda alışveriş merkezinde vediğiniz basit bilgiler bile kullanılıp işlenmiştir:)

Aslında konu bu da değil, neden avrupaya yapılmıyorda bizim ülkemize yapılıyor hazımsızlığı görüyoruö temelde:) Neden bize kardeşim, biz 3. dünya ülkesimiyiz?

Yok, biz elbette 3. dünya ülkesi değiliz. Adalet, eğitim, refah, ekonomi, insan hakları vs.vs.vs. konularında ve dairlerinde dünyada en başarılı sayılı ülkelerden birisi olduğumuz için, evet neden avrupaya yokta bize var demek en büyük hakkımız:)

Bütün dertlerimiz bitti, whatssapp kaldı :)

Neyse, kapalı 20.000 kirası olan dükkanımın ( sadece kirasını söylüyorum, diğer giderleri saymıyorum bile ) 1.000 TL desteğindeyim, derdim tasam olmadığı için bu bağlamda:) Ulen, arkadaşıma yazdığım mesajı görmüşler midir diye de endişelenmeden duramıyorum:)

Toplum olarak böyle şeylere değil, çok daha yaşamsal noktalara tepki gösterebilecek yüreklerimiz olsa keşke.

( burası için söylemiyorum ) Bugün, bu denli konuşulan ve kitlesel bir eyleme dönüştürülmeye çalışılan :) Bu komik konuya dahil olanları keşke yaşam hakları konusunda da en ön saflarda görebilsek.

Neyse. Elimden geldiğince dağıtmayayım desim ama... Yine de ekleyeyim, konuyu dağıtmayayım en iyisi:)

Arkadaşlar, oldukça gereksiz ve trajikomik geliyor bana bu tür endişe ve tepkiler, kusura bakmayın. Zaten kastettiğiniz gizlilik hiçbirzaman olmadı ki:) Facebook, Instagram en popüler olanlardan. Bunlarda zaten yok:) Bunun haricinde daha önce de söyledim, indirdiğiniz kullandığını neredeyse tüm uygulamalar, gizliliğinizi tabiri caizse talan etmiştir:) herşey bir kenara, kullandığınız internet sağlayıcılarından tutunda alışveriş merkezinde vediğiniz basit bilgiler bile kullanılıp işlenmiştir:)

Aslında konu bu da değil, neden avrupaya yapılmıyorda bizim ülkemize yapılıyor hazımsızlığı görüyoruö temelde:) Neden bize kardeşim, biz 3. dünya ülkesimiyiz?

Yok, biz elbette 3. dünya ülkesi değiliz. Adalet, eğitim, refah, ekonomi, insan hakları vs.vs.vs. konularında ve dairlerinde dünyada en başarılı sayılı ülkelerden birisi olduğumuz için, evet neden avrupaya yokta bize var demek en büyük hakkımız:)

Bütün dertlerimiz bitti, whatssapp kaldı :)

Neyse, kapalı 20.000 kirası olan dükkanımın ( sadece kirasını söylüyorum, diğer giderleri saymıyorum bile ) 1.000 TL desteğindeyim, derdim tasam olmadığı için bu bağlamda:) Ulen, arkadaşıma yazdığım mesajı görmüşler midir diye de endişelenmeden duramıyorum:)

Toplum olarak böyle şeylere değil, çok daha yaşamsal noktalara tepki gösterebilecek yüreklerimiz olsa keşke.

( burası için söylemiyorum ) Bugün, bu denli konuşulan ve kitlesel bir eyleme dönüştürülmeye çalışılan :) Bu komik konuya dahil olanları keşke yaşam hakları konusunda da en ön saflarda görebilsek.

Neyse. Elimden geldiğince dağıtmayayım desim ama... Yine de ekleyeyim, konuyu dağıtmayayım en iyisi:)
Hocam emin olun bu verilen tepki beni çok mutlu etti çünkü halkımız uzun bir süredir hiç bir şeye tepki vermemeye başlamıştı. Tepkinin sınırlarını aşmadığı sürece yapılanı bir toplumu düşünmeye teşvik eder. Bu bugün bir uygulama yüzündendir belki,ama yarın sizinde istediğiniz gibi yaşam hakları konusuna da yönelir. Bazen ufak tepkilerin tepkisizlikten daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

İstediği kadar açık kaynak kodlu olsun sonuçta o uygulama bir sunucuya bağlı mesajlar o sunucuya iletiliyor sizin de bildiğiniz üzere. Bu sebeple ben ücretsiz uygulamalara güvenmiyorum :)
Guvenmemek kisisel tercih tabii. Server mimarisinin ve teknolojinin nasil calistigini bilen biri olarak suanki haliyle signal guvenlidir, ve o sunucudan o bilginin alinip okunabilmesi, islenmesi, dataset e katilmasi mumkun degildir diyorum. Burada anahtar kelime "su an", ileride para tatli gelir, buyuk bir bilisim firmasi satin alir, bu konudaki policy leri degisir; onu kimse bilemez.
Ama olayi code review a getirmeye gerek yok, kus forumunda satir satir kod karsilastirip server a hangi paket nasil gitmis nasil kapsule edilmis tartismasi yapmacagim elbette.

Inanmak inanmamak, bip, cip , tip yuklemek silmek komple whatsapp silmek format atmak falan serbest.

Boşverin whatsapı birsürü alternatif var. Ben bir kaçını kullanmaya başladım. Zaten herkes kullanıyormuş eksik kimse yok :)

Telegram eğitim için kullanıyorum. Muazzam pdf dosyalar elime düşüyor :D
Signal ise artık yeni uygulamam :)