Yağlanma olabilir mi ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ysmmft
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ysmmft

iyikus.com Üyesi
Hocalarım kuşumun kuyruk üstünde hafif bir şişlik hissettim ne zaman oldu bilmiyorum ama yakın zamanda diye düşünüyorum çünkü daha önce okşarken hiç dikkatimi çekmemişti. Dışardan bakınca belli olmuyor elimi sürdüğümde anlıyorum foto çekmeye çalıştım ama çektirmedi maalesef strese de sokmak istemiyorum.
Aynı şey göğsünde de var ama o uzun zamandır var ve hiç yağlanma aklıma gelmemişti.
Bu arada kuş uçamıyor tek kanadı sorunlu 3 ay önce birdenbire durgunlaşmıştı yeni kuş getirmiştim eve o zaman başladı uçamama durumu götürmediğini veteriner kalmadı kuşlarla ilgilenmiyorlardı ama yine götürüyordum aldım şehirdışına götürdüm o da bana astım dedi ama astıma benzer bi yanı da yoktu.
Şimdi o popo kısmındaki şişkinlik + göğüste de aynı durum+ uçamama olunca kuşta yağlanma mı var diye düşündüm.
O 3 aylık durgun döneminde yem yemeyince sürekli darı yedi yeminden de aspur ve keten tohumunu seçip durdu.
Zaten çok uçan bir kuş olmadı hep otururdu kafamızın üstünde çözerdik de ama uçmuyordu.
Kuş 8 yaşında ve erkek. Uçamasa da yine çıkarıyorum evde peşimden yürütüyorum bu sefer de soluk alışverişi hızlanıyor zarar mı veriyorum bilmiyorum.
Sizce yağlanma mı ? Ve öyleyse kuşun düzeninde ne gibi değişiklikler yapmalıyım ?
Birkaç kuş üreticisine sordum elma sirkesinin fayda edeceğini söylediler doğruluk payı var mıdır ?
Zaten takviyelerini düzenli kullanıyorum uzun zamandır ama yine de yaştan ötürü bu tip şeyler normal sanırım.
Lütfen yardım edin 🙏

Yağlanma olan kuşlarda bölgesel olarak sarımsı deri rengi, yumuşak doku ve şişlikler görülür genelde.. Kuşu hassas tartı ile tartın kaç gram olduğunu bi öğrenelim önce..

Yağlanma olan kuşlarda bölgesel olarak sarımsı deri rengi, yumuşak doku ve şişlikler görülür genelde.. Kuşu hassas tartı ile tartın kaç gram olduğunu bi öğrenelim önce..
Hassas tartı da yok ki 😞 yani üç ay önce veteriner tartmıştı ama bir şey dememişti gramını bilmiyorum. Peki yağlanma dışında o şişlik ne olabilir hocam ? Yani kuşun keyfi yerinde ötüyor konuşuyor kur yapıyor sadece uçamıyor uçmaya çalıştığında düşüyor düştükten sonra da bir saat kanadına gömülüp uyuyor sonra tekrar ötmeye devam. Bu arada son birkaç gündür ara ara da popoya dışkı yapışıyor kabız da değil anlamadım ki. Kuşum fotosunu ekleyeyim yine de belki görünüşte benim göremediğim bi anormallik görürsünüz.

Bu şekil

Ekli dosyalar

• IMG_2391.jpeg
    IMG_2391.jpeg
    166.9 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_2389.jpeg
    IMG_2389.jpeg
    298.4 KB · Görüntüleme: 15
Hassas tartı da yok ki 😞 yani üç ay önce veteriner tartmıştı ama bir şey dememişti gramını bilmiyorum. Peki yağlanma dışında o şişlik ne olabilir hocam ? Yani kuşun keyfi yerinde ötüyor konuşuyor kur yapıyor sadece uçamıyor uçmaya çalıştığında düşüyor düştükten sonra da bir saat kanadına gömülüp uyuyor sonra tekrar ötmeye devam. Bu arada son birkaç gündür ara ara da popoya dışkı yapışıyor kabız da değil anlamadım ki. Kuşum fotosunu ekleyeyim yine de belki görünüşte benim göremediğim bi anormallik görürsünüz.

İnternette uygun fiyatlı bir tartı alıp kilosunu takip edin. Görünüşünden bile belli yağlanma var bu kuşta. Şişlikler yağ bezesi olabileceği gibi tüy kisti gibi birşeyde olabilir. Resmi olsa daha rahat yorumlardık..

Dışkı yapışması için popo tüyleri biraz seyreltilebilir. Birde salatalık yedirin bol bol..

Uçma sorunu için d3 vitamini bazen çok iyi gelebiliyor. Devit3 damla alıp ara sıra verilebilir.. Denemekte yarar var..

Görüntü olarak yağlanma gibi ama tüylerini aralayıp üfleyebilir misiniz?

İnternette uygun fiyatlı bir tartı alıp kilosunu takip edin. Görünüşünden bile belli yağlanma var bu kuşta. Şişlikler yağ bezesi olabileceği gibi tüy kisti gibi birşeyde olabilir. Resmi olsa daha rahat yorumlardık..

Dışkı yapışması için popo tüyleri biraz seyreltilebilir. Birde salatalık yedirin bol bol..

Uçma sorunu için d3 vitamini bazen çok iyi gelebiliyor. Devit3 damla alıp ara sıra verilebilir.. Denemekte yarar var..
Anca bu kadar çekebiliyorum hocam durmuyor hiç zarar vermekten korkuyorum

Ekli dosyalar

• IMG_2398.jpeg
    IMG_2398.jpeg
    204.5 KB · Görüntüleme: 11

Bir de o kadar tarttı bir şey yok bu kuşta dedi anlamıyorum kuşlarla ilgilenmeseler bile bunun eğitimini almış insanlar nasıl olur da anlayamazlar çaresizce şehir şehir gezip eziyet ettim kuşa. Sebze meyve de vermedim hiç bu süreçte ishal olur diye. Nerde ceviz fındık görse kemirirdi.

Kuruyemişler çok yağlı kuşlar için ya. Maalesef o bölgesi yağlanmış
Bilemedim hocam şu an suçlu ve üzgün hissediyorum seviyor diye haftada iki kez verirdim. Bir de dediğim gibi hasta olduğunu düşündüğüm dönem hep dal darı keten tohumu ve aspur yedi. Kaş yaparken göz çıkardım sanırım. Şu an için ne yapabilirim. Uçamıyor ama evin içinde benle yürüyor bir faydası olur mu ?
Ve özel olarak vermem gereken bir yem ya da takviye var mı ?
bu durum kuşumu öldürür mü 😔

Yani yağlanmalar ilerleyen zamanlarda ciddileşebilir ancak şu aşamada pek zararı olmaz. Uçamasa dahi parmağınızda dururken yukarı aşağı veya parmaklarınızı değiştirerek merdivenmiş gibi çıkmasını sağlayın. Bunu defalarca yapın düzenli.
Beslenmesini de dengeli hale getirebilirseniz toparlamaya başlayacaktır ancak uzun sürebilir bilginize.

Yağ bezesi gibi duruyor..

Yani yağlanmalar ilerleyen zamanlarda ciddileşebilir ancak şu aşamada pek zararı olmaz. Uçamasa dahi parmağınızda dururken yukarı aşağı veya parmaklarınızı değiştirerek merdivenmiş gibi çıkmasını sağlayın. Bunu defalarca yapın düzenli.
Beslenmesini de dengeli hale getirebilirseniz toparlamaya başlayacaktır ancak uzun sürebilir bilginize.
8 yaşında olduğu için korkuyorum da açıkçası. Elma sirkesine ya da limona ne diyorsunuz peki ? YouTube da izlediğim videolarda tavsiyeler genelde bu yöndeydi.

Yağ bezesi gibi duruyor..

Pelet ve tohum yem ne oluyor ? Nerden tedarik edebilirim bunları. Hay Allah ya inşallah kalan ömrünü sağlıkla geçirir dostum.

Pelet ve tohum yem ne oluyor ? Nerden tedarik edebilirim bunları. Hay Allah ya inşallah kalan ömrünü sağlıkla geçirir dostum.

Tohum yem normal kullandığımız yemler. Pelet yem ise farklı besinlerden oluşan sıkıştırılmış bir yem çeşidi.. Daha besleyici oluyor.. Versele laganın pelet yemleri kullanılıyor genelde deneyebilirsiniz.. İnternetten temin edebilirsiniz. Grpetürünleri, akyol kardeşler, pet market burada, karadeniz pet gibi sitelere bir bakın..

Tohum yem normal kullandığımız yemler. Pelet yem ise farklı besinlerden oluşan sıkıştırılmış bir yem çeşidi.. Daha besleyici oluyor.. Versele laganın pelet yemleri kullanılıyor genelde deneyebilirsiniz.. İnternetten temin edebilirsiniz. Grpetürünleri, akyol kardeşler, pet market burada, karadeniz pet gibi sitelere bir bakın..
Tamamdır hocam sağ olun bir de salatalık haftada kaç gün vereyim ? Marul, havuç vermemde bir sakınca var mı ? Ek olarak yumurta maması da veriyordum hafta bir bunu kesmeli miyim ?

Tamamdır hocam sağ olun bir de salatalık haftada kaç gün vereyim ? Marul, havuç vermemde bir sakınca var mı ? Ek olarak yumurta maması da veriyordum hafta bir bunu kesmeli miyim ?

Tam aksine yumurta maması vermeye devam edin. Yeşillik ve sebzeleride hergün verebilirsiniz bir sakıncası yok.. Hatta daha faydalı olur..

Şunuda ekliyeyim yağlanma yapan sebze yeşillik yada yumurta gibi şeyler değildir. Tam tersi bunları vermemektir. Kuşları sadece yemle beslediğimizde yağlanma olur..

Kuşları sadece yemle besleyip ve başka herhangi bir ek besin vermezsek yağlanmaları kaçınılmazdır. Çünkü ek olarak vitamin mineral desteği yoksa kuş yemin içeriğinde az miktarda bulunan vitamin ve minerali vücudun ihtiyacı olduğu seviyede alabilmek için çok fazla yemek zorunda kalacaktır. Çok yeme sebebiylede fazla aldığı kaloriyi kafeslerde yakamayacağından yağlanıcaktır. Ayçekirdeği gibi yağlı besinlerde bu durumun tuzu biberi olur. Ayçekirdeği %25-47 oranında yağ içermektedir..

Geri