Yapay kuluçka makinesi denemesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan eranza
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

eranza

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, kuşlarımı fungal enfeksiyon sebebiyle veterinere götürmeme rağmen malesef kaybettik, erkekte buna ek olarak, üzüntüden intihar ettiğini düşünüyorum. Bu süreçte kuşlarımızın 6 adet yumurtasından 3 tanesi dolu, fakat başka yumurtada kuş bulamayışımdan kuluçka makinesine benzer birşey yapmaya karar verdim ve birtakım şeyler yaptım. Bu konuda hatalı bir davranış yapmamak adına sizlerin açtığı konuları okuyorum ve fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.
Şuanda bir kutu içerisine strafor ile izolasyon yaparak bir halojen ampul ve fan ile elektronik devreye bağlayarak ısıyı 37.7ye ayarladım nemi ise bir kap koyarak sağlayamadığımdan (%40 civarında kalıyor) ekstra oda nemlendirici cihazımı bir boru vasıtasıyla kutu içerisine yumurtalara denk gelmeyecek şekilde entegre ettim, fan açıkken devre sürekli açılıp kapandığından fanı devre dışı bıraktım, yanlış ve doğru kısımlarda önerilerinize açığım
Nem ölçerin ateş ölçeri iç ortamda çok stabil çalışmıyor o sebeple onun sıcaklığını baz almayın
IMG-20230503-WA0020.jpgIMG-20230503-WA0015.jpgIMG-20230503-WA0017.jpgIMG-20230503-WA0018.jpgIMG-20230503-WA0023.jpgIMG-20230503-WA0024.jpg

Son düzenleme:
Yavru bakım küvezi ve elle besleme

Merhaba aramıza hoşgeldiniz 🙂
Kaybınız için üzüldüm başınız sağolsun
Kuşunuzun son zamanlarında herhangi bir belirti varmıydi
Teşekkür ederim sağolun.Dişi kuş arkadaşımındı, geldiğinden beri dışkısında sıkıntı vardı, bende normal sanmıştım, erkek kuşumuzda yem yerken ağzını açıp kapatma durumu vardı, dışkısı normal gözüküyordu. Dişi bir gecenin sabahına kötü oldu, erkekte oyuncağının başında beklerken gözlerini kapatmış, dışkı analizinde megabakter çıkmıştı dişinin, erkekte birşey yoktu

Teşekkür ederim sağolun.Dişi kuş arkadaşımındı, geldiğinden beri dışkısında sıkıntı vardı, bende normal sanmıştım, erkek kuşumuzda yem yerken ağzını açıp kapatma durumu vardı, dışkısı normal gözüküyordu. Dişi bir gecenin sabahına kötü oldu, erkekte oyuncağının başında beklerken gözlerini kapatmış, dışkı analizinde megabakter çıkmıştı dişinin, erkekte birşey yoktu
Erkek stres kaynaklı yüksek ihtimal
Dişi için üzücü olmuş hasta kuşun kulukcayi bitiremeyegine bir kez daha şahit olduk sizin için de kötü bir deneyim olmuş
Peki çevrenizde kuşları kulukcada olan birileri varmı yumurtaları kaydırma yapabilirsiniz bu sayede daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz

Erkek stres kaynaklı yüksek ihtimal
Dişi için üzücü olmuş hasta kuşun kulukcayi bitiremeyegine bir kez daha şahit olduk sizin için de kötü bir deneyim olmuş
Peki çevrenizde kuşları kulukcada olan birileri varmı yumurtaları kaydırma yapabilirsiniz bu sayede daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz
Bu ilk aklıma gelen şeydi, fakat bulamadım , bulabilsem hem yaşama şansı çok olur, hemde daha doğal olurdu, Ankara'dayım imkanı olan varsa bunu yapmam daha doğru olur

Tebrik ederim. Bu kadar iyi bir düzenek kuracağınızı düşünmemiştim. Her yaptığınız doğru gibi görünüyor. Kaybınız için üzüldüm, umarım tez zamanda bebeklerine kavuşursunuz <3
Nem de oturursa ve sıcaklık düşüşleri yüksek olmazsa başarılı olacaktır kuluçkalar. Ara ara yumurtaları tam tur attırınız. Mümkünse 1-2 saatte 1

Tebrik ederim. Bu kadar iyi bir düzenek kuracağınızı düşünmemiştim. Her yaptığınız doğru gibi görünüyor. Kaybınız için üzüldüm, umarım tez zamanda bebeklerine kavuşursunuz <3
Nem de oturursa ve sıcaklık düşüşleri yüksek olmazsa başarılı olacaktır kuluçkalar. Ara ara yumurtaları tam tur attırınız. Mümkünse 1-2 saatte 1
Teşekkür ederim. Çok kısa sürede geliştiğinden dolayı burdaki dökümanlarıda okuyorum, umarım doğarlar bir nebze içimize su serper