Yardım

Yues25

Yeni Üye
abi benim muhabbet kuşlarım birbirlerini okşuyorlar öpüsüyorlar ama ciftlesmiyorlar ne yapabilirim yuvalık ta taktım yardım lutfen. yasları da uygun

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Süre tanımak gerekiyor öncelikle. Zamanla genelde oluyor ama bu süreci hızlandırmak için ayırma yöntemine gidilebilir. Farklı kafeslerde birbirlerini görebilecekleri şekilde konumlandırılmalılar. Fakat bunu yapmanızı önermiyorum bu tarihten itibaren. Hazirandan itibaren üretime ara verilir çünkü tüy değişimi dönemleri başlar ve hava sıcaklığı üretim için elverişsiz hale gelir. Yapılmaz değil ama sakıncaları var.

Oyla 0

Yues25

Yeni Üye
İyi günler Doğanay abi 2 yavru çıktı bile kuşları ayırma işe yaradı çok teşekkür ediyorum :)). Bu aşamada ne yapmam gerek işte onu bilmiyorum :(

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu aşamada anne ve babayı iyi beslemek (mama, vitamin vs. vs) ve rahatsız etmemek gerekiyor. Bu süreçte kuşlar uçmak için dışarıya salınmaz. Eğer dişi kuş yuvayı açtığınızda sıkıntı yaratmıyorsa, tüm yumurtalar çıktıktan sonra 2-3 günde 1 yuvalık folluğu temizlenmelidir ve talaş eklenmelidir (tabi yuvalığınızın içinde plastik folluk varsa). Yoksa folluk çam talaşı ya da pet shoplarda satılan kemirgen talaşı eklenebilir az miktarda. Bu sayede yavruların vücuduna dışkılar yapışmaz, tutma yeteneği kazanabilirler.

Son düzenleme:
Oyla 0