Neler Yeni

iyikus.com - Kuşlarınıza iyi geleceğiz

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun değerli üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Yavru Muhabbet Kuşlarının Gece Korkuları

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
20,149
Yaş
31
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Yavru Muhabbet Kuşlarının Gece Korkuları
Özellikle yavrular Gece Korkuları'na eğilimlidirler.
Çocuklardaki gece kabuslarına benzer olarak, yavrular korkarak uyanır, açıkça ürküp panik yaşarlar. Bağırır, çığlık atar, ciyaklar, kafesin bir ucundan diğer ucuna çılgınca uçar, kendilerini kafes tellerine sert şekilde vururlar.
Bu korkuları; hemen, doğru şekilde ele alınmazsa yaşamının geri kalanında aynı davranışları sergileyecektir.

Bir çocuk gibi, yanına gelmeli, ışık açmalı, yumuşakça konuşarak kuşu sakinleştirmelisiniz. Bazıları, bu korkuya kapıldıklarında kafes köşesinde donakalır ve bu duruşları kendilerine zarar verebilir. Yeterince sakinleşmeleri, kendilerine gelmeleri beklenmelidir.
Kuşu tutmak, gülümseyerek yumuşak tonla konuşmak, onu sakinleştirip güven duymasını sağlayacaktır. Tutuş, aynı zamanda size kalp atışlarının yavaşça azalmasını hissetmenizi sağlayacaktır, bu korku durumu çok uzun sürerse ölümcül sonuçlara neden olabilir.
Kuş sakinleştiğinde bırakın ve kısa bir süre onu gözlemlemek için uzaklaşın, çırpınmalarının durmasını, yatışmasını bekleyin, ışığı kapatarak odayı terk edin. Aynı olayın yeniden gerçekleşebileceğini düşünerek hemen uyumayın.

Kuş yavruluktan kurtuluncaya kadar bir süre bu durumla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz ama genel olarak bir kaç ay sonra büyüdüğünde gece korkularından kurtulacaktır.
 
Üst