Yavruyu besliyolar mıdır

minikmichael

Forum Sakini
Tam 1 aylık yavrum var ve sabahları çok fazla bağırıyo gün içinde de yaptığı oluyo ama bugün sabah 5ten beri bağırıyo yem veriyolar mı vermiyolar mı anlayamıyorum elime alıp bakmaya korkuyorum yavrudan soğumasınlar diye. Sizce ben mama hazırlamalı mıyım?

Sürekli bağırmıyo annesini görünce bi süre cikleyip yatıyo
Annesinin ona yem kusmasını istiyor, bekliyor.
Anne de yem, mama yiyip yuvaya girip kursak sütünü kusuyordur yavruya.
Bir sorun göremiyorum şahsen.
Bu arada;
Yuvalıktaki folluğun tabanını 3-4 günde bir temizlemeniz lazım. Eğer dışkılı taban malzemesi uzun süre kalırsa hastalıklara davetiye çıkarır, bilginiz olsun.
Tavsiye;
Kuşu içine koyacağınız, atlayamayacağı bir plastik kabın içine kağıt havlu serin, kuşu yuvalıktan plastik kaba alın.
Sonrasında folluğu güzelce yıkayın, temizleyin, iyice silin kurutun ve taban malzemesini yeniledikten sonra yavruyu tekrar yuvalığa koyun.
Yavrudan soğumazlar merak etmeyin.
Not: Plastik folluk var değil mi?

Son düzenleme:
Oyla 0
Plastik folluk yok yuvayı da özel yaptırdım büyük bi yuva folluk da tahta
Annesi ona yem kusmuyo sorun bu. Yavru ne zaman görse cikliyo. Yuvaya dal darı koydum onu ufak ufak parçalamaya çalışıyo

Oyla 0
Yem kusmadan annesi beslemeden bu kuş nasıl 30 gün yaşamış bu durumda?(Yaşaması mümkün değil)
Daha dikkatli gözlemlemeniz gerekiyor, anne besliyor yavruyu.
Sizin yapmanız gereken yetişkinlerin mamasını eksik etmemeniz.
Bir de video ve resim paylaşırsanız daha sağlıklı yorum yaparız.

Son düzenleme:
Oyla 0
Yavru büyürken besliyolardı aç bırakmadılar ama şu son 2 3 gündür yavru hep bağırıyo anne babasını görünce. Dal darı var yuvada onu eşeliyo birazcık. Resim de atarım bugün
Yavrudan soğumasınlar diye dokunmamaya çalışıyodum yuvayı da hiç değiştirmedim acaba yavru hastalandı da anne babası bakmak istemiyo mu

Oyla 0
Kuşların davranışlarını doğru analiz etmek gerekiyor @minikmichael . Anne babanın neyden rahatsız olduğunu çözmeden, olabilecek durumlar için kendi fikirlerimizi katmamamız gerekiyor. Yuvayı açıp incelemeler bu süreçte yapılması çok elzem çünkü ani müdahaleler gerekli olabiliyor. Çekinmemek gerekir. Eğer saldırgan bir tutumla karşılaşıyorsanız, bebeklere zarar veriyorlarsa böyle bir süreçte aynı anne babayı eşlememek en iyisi olacaktır.

Oyla 0