Yem Kırma Sorunu

Sadsy

iyikus.com Üyesi
41 günlükken en büyük yavruyu yem kırdığınu düşündüğüm için kafesten ayırdım. Ama ayrı kafeste çok az yediğini gördüm. Şöyle söyliyim çekirdek açabiliyor ama içini yemiyor ya da bi kısmknı yiyor. Ya da yemleri kırıyor ama bir kısmını yiyor sanki. Yemlikte de kabuk filan yok. Ben de kafese geri koydum babası çok az besledi. Ama bu sabah baktım kafa tüylerini yolmuşlar. Tekrar ayırdım. Yumurta koydum bi kısmını yemiş. Su da içmiyor. Napabilirim bir fikri olan var mı. Bi de bundan küçük 3 yavru daha var. En küçüğü 37 günlük. Hepsi yem kırabiliyor gibi ama babaları da besliyor. Şuan bi tek kafasını yoldukları 6-7 saattir ayrı kafeste. Sizce tekrardan anne babasının yanına koymalı mıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer yolan anne ise anneyi ayırıp yavruyu geri koyabilirsiniz. Kursak kontrolü yaparak dolu boş olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer hiç yemiyor ve anaçlar beslemiyorsa elle besleme yapmanız gerekir. Onun için uygun tarifler ya da hazır mamalar satılmakta. Daha kolay kırdığı tohumlar verebilirsiniz. Aspur, yulaf, dal darı (kırmızı) gibi.

Oyla 0

Sadsy

iyikus.com Üyesi
Eğer yolan anne ise anneyi ayırıp yavruyu geri koyabilirsiniz. Kursak kontrolü yaparak dolu boş olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer hiç yemiyor ve anaçlar beslemiyorsa elle besleme yapmanız gerekir. Onun için uygun tarifler ya da hazır mamalar satılmakta. Daha kolay kırdığı tohumlar verebilirsiniz. Aspur, yulaf, dal darı (kırmızı) gibi.

Babası yoluyor ve annenin de zaten yeni yumurtaları var. Dün beslediler ama bir iki sn filan. Sanırım kendi yediği ile hayatta kalıyor ya da evde olmadığım zamanlar besliyorlardı. 42. günü bugün. yem kırması için erken mi? Ve kursak kontrolü nasıl yapılıyor? Ve su içmemesi sorun değil mi ? Ben yavruların hiç birinin su içtiğini görmedim de.

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
42. günde yem kırmayı öğrenmiş olmalı. Muhabbet Kuşu Anatomisi
Göğüs kısmının biraz üzerinde yer alıyor. Yem yemiş ise şişkin ve yem taneler görülebilir. Baba dövüyor ise bir şekilde kolay kırılan yemler verin. Özellikle dal darı kolay yiyorlar. Aspur 2. kolay yediği. Yulaf ve bulabilirseniz japon darısı da tüketirler. Kimiside kabuksuz yem sunar ama bilemiyorum ne oranda kırıp tüketiyorlar. Eğer yem yememe durumu net ise elle beslemeniz lazım özel mama hazırlayıp

Oyla 0

Sadsy

iyikus.com Üyesi
42. günde yem kırmayı öğrenmiş olmalı. Muhabbet Kuşu Anatomisi
Göğüs kısmının biraz üzerinde yer alıyor. Yem yemiş ise şişkin ve yem taneler görülebilir. Baba dövüyor ise bir şekilde kolay kırılan yemler verin. Özellikle dal darı kolay yiyorlar. Aspur 2. kolay yediği. Yulaf ve bulabilirseniz japon darısı da tüketirler. Kimiside kabuksuz yem sunar ama bilemiyorum ne oranda kırıp tüketiyorlar. Eğer yem yememe durumu net ise elle beslemeniz lazım özel mama hazırlayıp

Benimkiler sultan papağanı ama değişen bir şey yoktur sanırım. Teşekkürler çok yardımcı oldunuz :)

Oyla 0

Sadsy

iyikus.com Üyesi
Tekrardan merhaba :) Bu bahsettiğim kuluçkadan en küçük kuş 2 aylık oldu. Ve yine yem yiyip yemediğine emin olamıyorum. Dün ayırdım kuşu bugün tekrardan anne babasının yanına koyduğumda babasının iki kere beslediğini gördüm. Ama iki aylık olması yem yiyebileceğini gösteriyor. Yem kabında az da olsa kabuk var. Daldarı filan da koydum. Ne yapmalıyım ayrı mı kalsın anne babasının yanında mı ?

Oyla 0

Sadsy

iyikus.com Üyesi
Bu da yem kabı. Sizce yeterince yiyor mu ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yem yemeye başladıysa ayrı kalması daha uygun olur. Anne baba tekrar çiftleşme isteğine girerse ne yazık ki kavgalar olabiliyor.
Kalın kabuklu (sarı darı gibi) yemi yediğine göre diğer yemleri kırabilir fakat yavrular için özellikle aspur, japon darısı ve dal darı vermek süreci daha sağlıklı hale getiriyor. Bu süreçte mama yemeyi öğrendikleri için yumurta maması yapmanızı da öneririm.
35483549

Oyla 0

Sadsy

iyikus.com Üyesi
yem yemeye başladıysa ayrı kalması daha uygun olur. Anne baba tekrar çiftleşme isteğine girerse ne yazık ki kavgalar olabiliyor.
Kalın kabuklu (sarı darı gibi) yemi yediğine göre diğer yemleri kırabilir fakat yavrular için özellikle aspur, japon darısı ve dal darı vermek süreci daha sağlıklı hale getiriyor. Bu süreçte mama yemeyi öğrendikleri için yumurta maması yapmanızı da öneririm.
Ekli dosyayı görüntüle 3548Ekli dosyayı görüntüle 3549
Evet bugün daha çok kabuk vardı. Büyük ihtimalle yiyor. Teşekkürler :)

Oyla 0