Yem Üfleme Makinalarında sterilizasyon hakkında;

Atilla Algansoy

Veteran
Kuşlarımın sayısı artıyor ve dolayısı ile yem israfı da çoğalıyor. Akıllı yemlik kullanmama rağmen bazı kuşlarım yemliği kahvehane köşesi gibi mesken tutup yemleri aşağıya döküyor. :)
Bu durumda yavaş yavaş yem üfleme makinası alma kıvamına doğru geliyorum fakat tek makinadan tüm yemleri geçirdiğimde bir kuştaki olası hastalık tüm diğer kafeslere yem üfleme makinası yoluyla geçer diye endişeliyim.
Bu durumda her kafesin yemini ayrı günlerde, ayrı ayrı ayrıştırayım diyorum ama bu da yine tek makinayı kullanacak olmam sebebi ile çok mantıklı gelmiyor.
Düşüncem haftada 1 kere yemleri toptan ayrıştırıp 100 derecelik fırında 2-3 dakika bekletmek şeklinde olacak.
Bu durumda da ısı sebebi ile yemlerin (yanmış susam misali)yapısının değişeceğinden endişeliyim.
Arkadaşlar bu konuda tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.(özellikle yem üfleme makinası kullananların hastalık deneyimlerini merak etmekteyim)

Bende akıllı yemlik kullanıyorum. Yem dökmeyen kuşlar dönemsel yem dökebiliyorlar. Dökenler dçkmeyebiliyor falan? Kafalarına göre takılabiliyorlar. Yem dökme durumlarında zaten kabuk kabında belli oluyor, fazlaysa bu durum, üfleyip kendi yemine ilave ediyorum. Eğer çok az bir durum sözkonusuysa genelde arka bahçemin toprak kısmına döküyorum kuşlar sebeplensin diye. Kumru gibi birçok kuş hergün besleniyorlar. Ayrıca toprağa döktüğüm için epey filizlenmeler mevcut.

Makine bana çok makul gelmiyor açıkçası...

Oyla 0
Ortak flora paylaşan kuşlarda bu tip durumları pek düşünmemek gerekiyor. Sebebi ise birbirine yakin bagisiklikta olurlar. Hasta olduğunu düşündüğünüz bir kuşunuz varsa ya da bakimdan tam emin değilseniz dediğiniz daha riskli olabilir. Yaklaşık 2 yil 30 civarı kuşta kullandım. Bahsedilen ya da endişe edilecek bir sorun yaşamadım ben.

Yemin firinlanma durumuna da ben pek sicak bakmıyorum ama yapılmaz değil. Tohumlar yapısı gereki kuru ve sert yapidalar. Uzun ömürlü besinler olmadığından kurutma işlemleri hem besin değerlerini düşürecektir hem de karışımda ki bazi tohumların yağ bırakmasına sebep olacaktır. O tohumların bıraktığı yağ kokusundan kuşlar hoşlanmıyor ve tüketimi azaltıyorlar.

Oyla 0
Kullanırken nasıl bir rutin izliyordunuz?
Atıkları nasıl bir ortamda kaç gün bekletip yem üfleme makinasından geçiriyordunuz?
Her kafesin atığını ayrı ayrı mı biriktiriyordunuz?

Oyla 0
Ben genelde 2 günde bir komple yem değiştiriyorum. Eskiden 6 ayrı kafesim vardı ve yemlerini üfledikten ve kaplarını temizledikten sonra o yemi onlara geri veriyordum yem ilave ederek. Bu sayede yemler çok karışmıyordu ancak makinenin bakımı için maalesef yapabilecek pek bir şey yok.

Benim kullanma amacım 2 ayda yenen 20 kg yemin biraz önüne geçmekti. İnanılmaz dağıtıyorlardı ve kontrol edemiyordum. Yem üfleme de çözüm olmadı :(

Oyla 0
%25-30 Tasarruf ettiklerini söylüyor kullanıcılar. Siz buna yaklaşık bir verim alamadınız mı?
Şu an kullanmıyor musunuz?

Oyla 0
şuan köşeye kaldırdım duruyor öyle. 4 ayrı kafesim var ve günlük yem koyup kaplarını tazeleme kararı aldım. Ortalama 3-4 yemek kaşığı yiyorlar günlük 2 kuş. Kuluçka sürecinde olanlara fazla veriyorum.

Sorun kafes tabanına dökülen yemlerin dönüştürülme durumu olunca evet %20-30 arası etkili olur lakin dışkı ayıklamada tek fanlılar yeterli olmuyor. Yem gibi ağır basıyor ve geçiyor bir şekilde. Bu tip tabana düşen yemleri bir ara verdim ancak sonrasında hem üşenmem hem de diğer pisliklerle çok karıştığı için pek içime sinmedi. Bahçede ki kuşlara veriyorum dökülen yemleri.

Şuan yem israfım çok az bahsettiğim oranda verdiğimde.

Oyla 0
Benim ayrıştırmak istediğim yemler sadece akıllı yemliğin haznesinde birikenler.
Bende kafes sayıları artacağı ve yem fiyatları da devamlı yükseldiği için sadece akıllı yemliğin haznesinde birikenleri elemeyi planlıyorum.
Ama tüm kafeslerin artığını karıştırıp, tek makinadan geçirip dağıtmak içime sinmiyor.
Bu durumda hazneleri tek tek üfleyip, üzerine eklemekten başak bir yol bilmiyorum.
Birde internette pet şişeden yem eleme aparatı yapıp elektrik süpürgesi vasıtası ile kabukları çeken arkadaşlar var.
Bu durumda pet şişelerden yem eleme aparatı yapıp, her kafesin pet şişesini ayrıca numaralandırmak ve aynı kabı hep aynı kafes için kullanmak sanki daha mantıklı.
Bu durumda kimsenin yemi kimseye karışmaz.

Oyla 0
Bir süre sonra bu tip ürünler işlevini yitiriyor. Neden derseniz makine fişini çıkart tak, yemleri ayarla, üflet ve ardından kontrol edip iyi üflememiş ise tekrar üflet gibi süreçleri tekrar tekrar yaptığınızda sıkılmalar başlıyor :(
Eğer el yatkınlığınız varsa kendi yem eleme makinanızı yapabilirsiniz. Biraz bakındım da 125 lira ve üzeri görünüyor.

Oyla 0