Yeni aldığım kuşun poposunda dışkı yapışması

Afatsumi

Forum Sakini
İki gün önce aldım bilgi olarak; 2 yaşında daha önce yavru alınmış dişi aldığım yerde salmada iki üç kuş ile birlikte duruyordu, bodrum katta besleniyordu dün akşam poposunda dışkısının yapıştığını gördüm, resimler dünkü dışkı ve poposundan aldığım dışkı resimleri, genelde duruşu başını sanki içeri çekerek gözler kısık zaman zaman tüylerini kabartiyor ve dışkılama sayısı az gibiydi. Tüyleri de sağlıksız tüyden çıkamamış ya da atamamiş sanki. Popo tüyleri yerinde ve temiz. Dışkı rengi kavrengi
Screenshot_20230129_200858.jpgScreenshot_20230129_200847.jpgScreenshot_20230129_200835.jpgScreenshot_20230129_200809.jpgScreenshot_20230129_200802.jpg
Bu sabahtan itibaren bal karbonat limon ve soda karışımı verdim şırınga ile, pecetedekiler öğleden su ana kadar olan dışkı sayısı. Kahverengiden hafif yeşile dönmeye başladı sanki. Diskilarken kuyruğunu kaldirarak yapiyor ama yapismiyor şu an. Ürat kisminda hafif sarılık devam ediyor. Dün yemde yulaf seçtiğini gördüm yulaf ve aspur verdim onları yiyor. Yarin da probiyotik vereceğim Screenshot_20230129_201133.jpg
Dışkı formu normal değil ve böyle yuzeyi saydam değil çıkıntılı gibi. Kaburga kemiklerini kontrol ettim üzeri etli. Bugün eve iyice alıştı kişisel bakımını temizliğini yapıyor.
Kuşumla ilgili bu noktadan sonra ürat kismindaki sarılık, dışkılama ile ilgili ve genel sağlık durumu ile ilgili ne yapmam gerekir yardımınızı bekliyorum, teşekkür ederim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tam beslenme düzeni oturmadığından safralı bir görüntüsü olabilir. PEk geldiği yerde sebze ağırlıklı beslenmiyor muhtemelen. K+K takviyesi varsa olumlu olacaktır yoksa brokoli ve roka gibi besinler iyi toparlayıcı.
Showlarda bu tarz biraz kabarık görünüm sıkça olabiliyor. Hastalık kabarması değil ancak almadan önce demiştim sanırım bir tüy sıkıntıları var gibi kuşlarının. Muhtemelen takviye eksikliği var ve hasta diye kuşlara ilaç kullanmış olabilir. Eski sahibine sorabilir misiniz en son hangi ilaçları kullanmış, ne kadar olmuş. Kür yapacağım derseniz biraz daha açık olacaklardır.

Ayrıca banyo seven bir kuşa benziyor. Yarın mutlaka banyoluk takıp gözlemleyiniz. Yıkanmaz ise tabana yüksek olmayan, derinliği az bir su bırakınız.

Afatsumi

Forum Sakini
İlaç kullanmamış tüyde olduğunu söylüyor, ilaca karşıymış istersen gel röhnfried vitamin vereyim dedi😅 dediklerinizi uygulayayim bakalim nasil bir degisiklik olacak, bugun probiyotik verdim elimin altinda olsun diye arkadaşimdan sulphamezatin aldim. Eğer kuşu toparlarsak çok güzel bir anaç olacağa benziyor ☺️ kuşlarina bodrumda bakıyor ısıtıcı görmedim belki nem ve soğukluktan tüyden çıkamadı, dün akşam pelet yem bıraktım yemiyordu, aspur ve yulaf orani fazla idi, yem karışımı bu süreçte nasil olursa daha iyi olur

Afatsumi

Forum Sakini
Tünekte dururken tüylerini kabartarak duruyor sebze alışkanlığının olmadığı daha önce hiç yedirilmedigi kanitlandi, yemiyor. Dolayısıyla yanlış beslenme mağduru bir kuş var elimde, boğaz bölgesi de şiş gibi belki kabarttigindan ama guatr da olabilir sesi cılız çıkıyor, karaciğer ne durumda tabi bilmiyoruz. Dışkı rengindeki siyahlık devam ediyor muhtemelen bağırsaktaki kan dışkıya geçmesi nedeniyle ve kansızlık yaşadığı için üşüyor gibi tüylerini kabartıyor. Yeme olan ilgisi sadece yulaf ve biraz da aspur, belki kolay yendiği için darı pek yemiyor. Bir seferde birkaç tane yiyip çekiliyor doyana kadar yemiyor kursagi hiç şişmiyor. Bunlar bu zamana kadar ki gözlemlerim. Bu kuşta koksidiyoz olma ihtimali var mi sizce, mantariyel, bakteriyel, protozoal tecrübelerinize dayanarak durum geç olmadan ilaç kullanmali miyim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hocam şuan emin olmak çok zor çünkü ortam değişimi yaptı. Sindirim problemleri yaşıyorsa eğer bir kaç gün sonra sulphamazethine ile başlayabilirsiniz. Üretim yapılacağı için zaten bir kısa kür yapmak şart. Kursak + sindirim + parazitler için.

Afatsumi

Forum Sakini
Beni aradılar çırpınıyor diye sabah suyuna sulphamezatin koymuştum 6 damla (skt 2024) ilaçtan mi yoksa artık kuş için çok mu geçti bilmiyorum, dün akşam dal darı vermiştim çok güzel yiyordu ama kabarik duruşu devam ediyordu