Yeni alınan Muhabbet Kuşu Hakkında

GüzelKuş

Veteran
İyi günler , kuzenimin aldıktan sonra bir miktar bakıp , maalesef kuşa alerjisinin olduğunu öğrenip bana bakmam için verdiği güzel mavi bir dişi Muhabbet Kuşum var. Kafesi vs her şeyi var. Kafesi küçük , ileride değiştireceğim. Bugün kafesin'de yanlış seçilmiş plastik tünekleri , tahta tünekler ile değiştirdim ve kare ağızlı suluğu , gaga şeklinde bir suluk ile değiştirdim. Maması normal mama , suyunu da kendi içtiğimiz sudan veriyorum. Bir kaç sorum var ;
1-Kuşumuz çok sessiz kafesinin içinde aynası var ve sürekli ona bakıyor , hiç ötmüyor. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?
2-Sürekli bir el ısırma çabası var fakat parmağıma da çıkıp uzun süre durabiliyor. El ısırmasını nasıl engellerim ?
3-Yem yediğini görüyorum fakat su içtiğini hiç görmedim. Kafes için de fazla dolaşmıyor , sürekli aynasında duruyor.
4.Bir de sürekli tüylerini ısırıyor mu yoksa temizliyor mu anlamadım , sürekli tüylerini gagasıyla kaşıyor ve bazen kanatlarınada da aynı durumu yapıyor.
Bu üç sorumu nasıl çözebilirim ve bu kuşumuzu nereye koymam daha iyi olur. ?

Merve B.

Veteran
Öncelikle dişiler erkek kuşlara göre daha uzak dururlar insana.Ama elinize durduğuna göre az da olsa bir eğitimi vardir.Ve sizde üstüne koyarak daha iyi bir eğitimle kendinize alıştırabilirsinz. Öncelikle aynasını çıkarın.Kafesin içindeyken elinizi uzatın ve parmağınıza gelmesi için bekleyin. Parmağınıza gelene kadar bekleyin ve ona sevginizi gösterin.Güzel sözler söyleyip sakin bir ses tonuyla konuşun.Dışarı çıkmasını elinizde sağlayın.Bunu her gün tekrarlayın. Elinizde yem yemesi içinde aspur yulaf veya dal dari deneyebilirsiniz.Bunlarla elinize alıştırıp sonra normal yeme gelmesini saglayabilirsiniz. Isırma huyu ani tepkiler vermeden uyararak engellemeyi deneyebilirsiniz.Ama bırakmaya biliyorlar.Kuşlar çok sık su içmezler muhtemelen size denk gelmemiştir.Ötmeme sebebi de ortama alışma sürecinde olduğu içindir.Alışınca hareketlenecektir.Ve pisleme çok normal birşey.Sevgi ve güvenle daha iyi yerlere geleceginize emin olabilirsiniz.Bir de bende de var alerji ancak ben yinede vazgeçmedim kuslarimdan.Tabi kuzeninizin hastalığı ne boyutta bilmiyorum.Yargilamak için de söylemiyorum.Ama böyle durumlar kuşlar için stres ve üzüntüye yol açıyor maalesef.