iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Yeni alınan Sultan Papağanlarında Yem yeme Sorunu

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,723
Çözümler
33
Tepki puanı
10,374
Yaş
29
Konum
Ankara
Yeni bir sultan papağanı aldığınızı varsayalım ve kuşunuzun yeni ortamına alışma sürecinde kafamıza takılan sorulara cevap bulmaya çalışacağım.
Yeni gelen tüm kuşlarda bir süre adaptasyon sorunu yaşanabiliyor. Bu nedenle kuşlar ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunlar alttaki durumlar gözlenebilir. Örneğin:
Yeni sultan papağanı aldım ama üç gündür bizimle birlikte ve yem yemiyor? Kuş çok hareketli ama ne yem yiyor ne su içiyor hastamı? Dışkısı ishal gibi görünüyor hasta mı? gibi gibi bir çok soru...
3529
Kuşlar mekanları bizler gibi benimserler ve değişim onları strese sokar. Bu durumda onların kısa süreli yem yememe, su içmeme durumuyla karşılaşmanıza sebep olabilir. Yapmamız gereken bu uyum sürecinde onlara ufak yardımlarda bulunmak.

Papağanınızın yeni evine daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olmak için bazı yapabilecekleriniz:
 • Papağanınızı satın aldığınız kişiyi arayın ve nasıl beslediklerini (yem markası) sorun. Hatta alırken yemlerini inceleyin ve bir miktar talep edin. Bu yemi satın aldığınız yemle karıştırarak servis edin. Bu sayede daha az yabancılık çekecektir. Yem değişimindeki bir fark, papağanımızın yemek yememesinin tek sebebi bile olabilir.
 • Çoğu papağanlar kendilerini iyi hissetmedikleri zamanlarda bile dal darı yemeyi severler. Dal Darının kalorisi yüksektir ve bu da Sultan papağanınızın alışma sürecinde bir miktar besin ihtiyacını karşılayacaktır.
 • Eğer papağanınız evcil ya da bebek ise elinizden yem yedirmeyi deneyebilirsiniz. Bazen onları kendi başlarına yemeleri için cesaretlendirmek gerekebilir. :)
 • Bu süreçte tüm oyuncakları geçici olarak çıkarın. Bu yeni eşyalar papağanınıza korkutucu gelebilir ve daha da strese sokabilir. Kafese alıştıktan sonra mutlaka yeni oyuncakları tanıtarak kafese yerleştiriniz.
 • Bazı papağanlar ne yazık ki süslü, çok renkli ve parlak nesnelerden korkarlar. Yem ve su kaplarının renkleri onları rahatsız edebilir. Düz beyaz renkte yemlikler kullanılabilir. Sultanlar geniş, salma tipi yemlikleri daha çok severler.
  3528

 • Yeni geldiklerinde kendilerini güvensiz hissettikleri için kafes tabanına inmeyebilirler. Bu nedenle konduğu tüneğe yakın asılı bir yemlik ya da dal darı vererek yeme ve suya ulaşmasını sağlamalısınız. Ek olarak, çoğu kuş kafesindeki en yüksek yerde dolaşma eğiliminde olduğundan, yemini kafesteki tüm ögelere göre biraz daha yükseğe yerleştirebilirsiniz.
 • Sultan papağanınız su içme ve düzenli yem yemeye başlayana kadar hiç bir ek besin takviyesi yapmayınız. Bu takviyelerin tadı ve kokusu onları yemekten ve içmekten uzaklaştırıyor olabilir.
 • Yeni papağanınız evine uyum sağlamaya çalışırken, yaşam alanı yoğun bir yerde olmamalıdır. Bu onu bir odaya kapatmak anlamına gelmiyor arkadaşlar yanlış anlamayın lütfen. Kuşunuzun, herkesin odaya güvenli bir mesafede girdiğini görebileceği sessiz bir köşe başlangıç için ideal bir konum olacaktır. Kafesin 2 veya 3 tarafı kapalı tutulması da ona rahatlık hissi verecektir.
 • Yeni sultanlar 3-5 gün süre zarfında kendilerine geleceklerdir. Bu süreçte sessiz, sakin ve hareketsiz olmaları gözlemlenebilir.
 • Oldu ki kuşunuz bu süre zarfında yem yemeyi kabul etmedi ve oldukça halsiz kötü görünmeye başladı. Bu durumda ise bir veterinere götürmenizi şiddetle tavsiye ederim.
iyikus.com
 

Melinda - Kaya

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
6
Tepki puanı
2
Yaş
32
Konum
Amerika
Merhaba
Sultan papagani icin yarma vermemizin bir sakincasi olur mu bu sefer bugday yerine yanlislikla yarma almisiz
Tesekkurler
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,723
Çözümler
33
Tepki puanı
10,374
Yaş
29
Konum
Ankara
Buğday yerine verilebilir fakat oranı ayarlanması gerekiyor. Fazla verilmesi doğru olmayabilir.
 
Üst Alt