iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,776
Çözümler
73
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Yeni Başlayanlar için Kanarya Bakımı
kanaryaa.jpg
Birçoğumuz evcilleştirebileceğimiz kuşlar tercih eder. Fakat kanaryalar da bu mümkün değildir. Ele omuza alışmazlar fakat iyi sesler dinletilir veya iyi ötümlü kuşların yanında durarak harika ötüşlerini dinleyebilirsiniz. Bu konuda başlayanlar için temel düzeyde Kanarya bakımına değineceğim. Kanarya beslemediğim için özenle araştırarak sizlere bu yazıyı hazırladım. Umarım işinize yarar.

 1. Yem olarak karışık kanarya yemi seçmelisiniz. Görselde gördüğünüz gibi. Dilerseniz ek tohumlarda ekleyebilirsiniz. Tohumlar hakkında bilgilere ulaşmak için tıklayınız; Muhabbet Kuşu Yem içeriği (Tohumdan Karışımlar)kanaryayemi.jpeg
 2. Kuşunuzun suyunu hergün mutlaka değiştirmelisiniz. Aralıklarla vitamin takviyesi yapmanız faydalı olacaktır. Bunun için petshoplarda satılan vitaminler yeterlidir. Eğer kuşlarınız sebze & meyve yemeye alışıklarsa bunlarıda verebilirsiniz.
 3. Haftada 2-3 gün ek gıdaları verebilirsiniz :havuç (rende), elma(kabuğu soyulmuş dilim), yeşillik, brokoli, lahana, muz, ıspanak, armut, portakal (yeşillikleri kurulayın, yoksa kuş ishal olur.)
 4. Kuşun Protein ihtiyacı için haftada bir haşlanmış yumurta verin. Soğuduktan sonra verin. Yine dolaptan çıkardığınız meyve ve sebzeyi soğuk olarak ikram etmeyin.
 5. Kanaryanızın kafesinde ayrı bir kap içersin de mineralli kuş kumu mutlaka bulunsun. Bu kum hem kuşun mineral ihtiyacını karşılayacak, hemde kuşun yedikleri besinleri sindirmesine yardımcı olacaktır. Bu kumu PetShop'da bulabilirsiniz.
 6. Kuşunuzun bulunduğu odayı havalandırın ve oda güneş görsün. Yalnız Kuş cereyan ve aşırı sıcağa maruz kalmamalı.
 7. Kanaryanın ömrü 9-10 senedir. İyi bakılan bir kanarya 12-13 yıl yaşayabilir.
 8. Kuşlar erken uykuya geçtikleri için rahatsızlığı önlemek için hareketin olmadığı bir odaya konulabilir. Geç saatlere kadar ışığın ve gürültünün olduğu odalarda kuş iyi dinlenemiyor ve gün içinde uyuklayarak geçiriyor.
 9. Kafes ne kadar büyük olursa (dikey değil yatay uzunlamasına kafesler tercih edin) kuş o kadar rahat edecektir.
  YML-Premium-Bird-Breeding-Cage-No-Divider-a245b14b-662f-4406-b1e1-24f3ffaae7ee_600.jpg
 10. Kuşunuza iç paraziti önlemek için, bir litre suya bir buçuk diş sarımsak koyun ve bu sarımsağı bir gün boyunca bekletin. Ardından kuşunuzun suluğuna bu suyu koyun. Ertesi gün mutlaka suyu değiştirin ve normal su doldurun. Bu yöntemi ayda bir deneyebilirsiniz. Kanaryalarınıza tuz içeren gıdalar vermemelisiniz. Sarımsak iyi bir parazit önleyici olsa da direk verilmemelidir.
Kanaryalarınız onlara ilgi göstermenizden hoşlanır. Onlarla muhabbet etmeyi unutmayınız. Umarım sağlıklı ve uzun ömürlü kanaryalar yetiştirirsiniz. Kanaryalarla ilgili kafanıza takılanları yeni bir konu açarak sorabilirsiniz.

İyi forumlar
 
Üst Alt