Yeni erkek kuş

GülşahKandemir

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Bugün öğlen civarı tek kalan dişi kuşum için erkek bi muhabbet kuşu aldım. Dişi kuşum çok saldırgandır ama nedense diğer çiftimin erkek kuşuna çok ilgili. Bu yüzden tek kaldığı için kuş aldım. Fakat çok fena saldırıyor yeni gelen kuşuma. Başta öpüyodu kaşıyodu sonradan saldırganlaşmaya başladı. Yeni aldığım erkek 6 aylık. Dişi ondan biraz büyük. Üretici bana sorun olmayacağını söyledi yaşta. 2 ay zamanda birbirlerine alışırlar dedi. Şuan ayrı kafeslerde. Bu yeni aldığım erkek kuş sanırım kalabalık bi yerden geldiği için hala alışamadı yem yemiyor. Sadece diğer kuşlarım yerken yediğini gördüm o da mamadan. Zamanla ortama alışır mı dersiniz? Yemi illaki yer herhalde.

Merhaba arkadaşlar. Bugün öğlen civarı tek kalan dişi kuşum için erkek bi muhabbet kuşu aldım. Dişi kuşum çok saldırgandır ama nedense diğer çiftimin erkek kuşuna çok ilgili. Bu yüzden tek kaldığı için kuş aldım. Fakat çok fena saldırıyor yeni gelen kuşuma. Başta öpüyodu kaşıyodu sonradan saldırganlaşmaya başladı. Yeni aldığım erkek 6 aylık. Dişi ondan biraz büyük. Üretici bana sorun olmayacağını söyledi yaşta. 2 ay zamanda birbirlerine alışırlar dedi. Şuan ayrı kafeslerde. Bu yeni aldığım erkek kuş sanırım kalabalık bi yerden geldiği için hala alışamadı yem yemiyor. Sadece diğer kuşlarım yerken yediğini gördüm o da mamadan. Zamanla ortama alışır mı dersiniz? Yemi illaki yer herhalde.
İlk günler olur anlasmazlik yaralanma olmadığı sürece sorun yok. Ancak ben erkeğin gerek yaş gerek boyut olarak daha büyük olmasını tavsiye ederim. Dişiler zor eş seçip beğeniyor erkeğin daha baskın olması lazım yoksa rahat vermez erkeğe. Evdeki hazır erkeğimile bile dişi alırken boyut olarak daha ufak yaş olarakta yakın ya da erkekten küçük tercih ediyorum

Oyla 0
İlk günler olur anlasmazlik yaralanma olmadığı sürece sorun yok. Ancak ben erkeğin gerek yaş gerek boyut olarak daha büyük olmasını tavsiye ederim. Dişiler zor eş seçip beğeniyor erkeğin daha baskın olması lazım yoksa rahat vermez erkeğe. Evdeki hazır erkeğimile bile dişi alırken boyut olarak daha ufak yaş olarakta yakın ya da erkekten küçük tercih ediyorum
Üretici beyin 200 e yakın kuş ürettiğini görünce söylediklerine güvendim bende. Anlaşamazlarsa yapacak bir şey yok o halde. Bu arada bu hayanın neden bişey yemediğini merak ediyorum. Dal darısı,maması,yemi herşeyi olmasına rağmen yemiyor kursak boş. Su içtiğini gördüm. Ayrıca kanatları kocaman uzun olmasına rağmen uçamıyor yükseğe alçakta uçsbiliyor sadece

Oyla 0
Merhabalar, dişi biraz daha büyük demişsiniz, araların da kaç ay fark var peki? Ufak farklılıklar pek önem arz etmese de daha büyük farklılıklar önerilmiyor.
.
Aynen öyle, kalabalık yerden gelmekten ziyade, yeni bir ortama girdiği için bu davranışlar. Elbette zamanla yeni yuvasına alışacaktır. 1 ya da 2 hafta içerisin de değişimi görebilirsiniz. Yemini de diğer ürünlerini de tüketecektir ve davranışları aktifleşecektir eğer herhangi bir hastalık durumu sözkonusu değilse.
.
Yeni alınan kuşları bir müddet, 1 ya da 2 hafta gibi bir süreyle ayrı kafeste karantina da tutmanız sağlıklı olacaktır. Bu süre zarfın da kuşunuzun dışkısını ya da herhangi hastalık belirtisi olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Ve yanlış giden birşeyler olduğunu düşündüğünüz de buradan sorununuzu dile getirebilirsiniz=) Bu önlem yararlı ve olması gereklidir.
.
Bu ayrı kalma süreci, diğer dişi kuşunuzla olan alışma sürecini de olumlu yönde etkileyecektir. Karantina sürecinden sonra tekrar birleştirme yaptığınız da durumu tekrar değerlendirebiliriz.
.
Tüm bunlara ilaveten aşağıda ki linki inceleyebilirsiniz. Kafanıza takılan başka sorun varsa eğer çekinmeden sorabilirsiniz.
.
Thread 'Yeni alınan Kuşlar Neden Karantinaya Alınmalıdır?' Yeni alınan Kuşlar Neden Karantinaya Alınmalıdır?
.

Oyla 0
Üretici beyin 200 e yakın kuş ürettiğini görünce söylediklerine güvendim bende. Anlaşamazlarsa yapacak bir şey yok o halde. Bu arada bu hayanın neden bişey yemediğini merak ediyorum. Dal darısı,maması,yemi herşeyi olmasına rağmen yemiyor kursak boş. Su içtiğini gördüm. Ayrıca kanatları kocaman uzun olmasına rağmen uçamıyor yükseğe alçakta uçsbiliyor sadece
Kuşun ilk 2 gün yemedigini görebilirsiniz yabancılıktan kaynaklı alışacaktır. Merak etmeyin. Kuşun isterseniz resmi atın kanatları muhtemelen tüy dokumunden kaynaklıdır. Birde dişi ile hızlı eşleşmesi için bir öneride bulunayım. Erkek tuydeyse tüyden çıkmasını bekleyin. Vitamini mi varsa probiyotigini verin mamasını vs iyice bakımını yapın kuş kendine gelsin kizissin. Ondan sonra birleştirmeyi deneyin baskınlık kurma ihtima artar

Oyla 0
Aslın da eş seçimin de şöyle bir yöntem de önerilir; kuşunuzu satın almayı düşündüğünüz yere götürüp, karşı cinsin yoğun olduğu salma bir kafese saldırabilirsiniz. Bir müddet gözlem yaptığınız da eş seçme durumunu kendisi yapacaktır büyük ihtimalle.
.
Malesef eş tutma durumu kolay birşey değildir. Kuşlarınız ilk günde de eş tutabilir. 2 hafta sonra da...Ya da hiç tutmayabilir.
.
Yukarı da söylediğim biraz bu durumları es geçiyor.
.
Aldığınız yere eş tutmamaları durumun da değişim talep edebilirsiniz ilerleyen zamanlar da.
.
Ayrıca aşağıda ki linkleri de inceleyebilirsiniz.
.
Thread 'Muhabbet Kuşu Eş seçimi' https://iyikus.com/konular/muhabbet-kusu-es-secimi.26/
.
Thread 'Yeni Kuş Seçimi ve İlk Yapılması Gerekenler' Yeni Kuş Seçimi ve İlk Yapılması Gerekenler
.
Thread 'Pet Shoptan Kuş Nasıl Seçilir?' Pet Shoptan Kuş Nasıl Seçilir?

Oyla 0
Aslın da eş seçimin de şöyle bir yöntem de önerilir; kuşunuzu satın almayı düşündüğünüz yere götürüp, karşı cinsin yoğun olduğu salma bir kafese saldırabilirsiniz. Bir müddet gözlem yaptığınız da eş seçme durumunu kendisi yapacaktır büyük ihtimalle.
.
Malesef eş tutma durumu kolay birşey değildir. Kuşlarınız ilk günde de eş tutabilir. 2 hafta sonra da...Ya da hiç tutmayabilir.
.
Yukarı da söylediğim biraz bu durumları es geçiyor.
.
Aldığınız yere eş tutmamaları durumun da değişim talep edebilirsiniz ilerleyen zamanlar da.
.
Ayrıca aşağıda ki linkleri de inceleyebilirsiniz.
.
Thread 'Muhabbet Kuşu Eş seçimi' Muhabbet Kuşu Eş seçimi
.
Thread 'Yeni Kuş Seçimi ve İlk Yapılması Gerekenler' Yeni Kuş Seçimi ve İlk Yapılması Gerekenler
.
Thread 'Pet Shoptan Kuş Nasıl Seçilir?' Pet Shoptan Kuş Nasıl Seçilir?
Dediğiniz gibi çok önerilen bir yöntem ama ben şahsen tanımadığım temizliğine güvenmediğim bir kişinin salmasına kusumu sokmak istemem. Arkadaş aldığı üreticiyi nekadar tanıyor kafesi temiz mi bilmiyorum ama aynı yaşlarda ya da az küçük, boyut olarakta erkekten daha küçük dişi eğer erkekte çok pasif ve korkak bir kuş değilse büyük ihtimal eş tutar.

Oyla 0
Evet o da başka bi sorunsal. Ben açıkçası hazır eş almadığım durumlar da salmam da renk ırk farketmeden eş tutan hangisiyse onları ayırdım. Hiçbir kuşuma zorla ya da bekleyerek, dayatarak eş tutturmadım. Bu durumu da pek sevmiyorum.
.
Kuşların irilik farklarının pek manası olduğunu düşünmüyorum ben. Keza, oldukça baskın ve agresif olan, salmada ki diğer tüm kuşları hizaya sokan dişi kuşum, erkekler arasın da en pasifini kendine eş olarak seçmişti mesela=))
.
Bir çok hayvan da eş seçimi doğal süreçlerin de farklılık gösterse de, benzer niteliklerdedir. Pasif olması ya da dişiden boyut olarak daha küçük olması birşeyi değiştirmedi. Diğer kuşlardan daha sağlıklı, tüylerinin parlaklığı, rengi, ötüşü, ötüş frekansı vs. Daha iyi olanın seçim de en önemli rollerde olduğu kanaatindeyim.
.
Velhasıl, başka bir amaç yoksa eğer eş tutma da erkeğin dişiden iri olmasının pek anlamı yok eş tutma da. Elbette farklı düşüncelerle harmanlanabiliriz=)

Oyla 0
Arkadaşla öncelikle amacımın üretmek olmadığını söyleyim. Erkek kuşla dişi kuşumun arasında 4 ay var. Öyle sanıyorum çünkü dişi kuşumuz eve gelip kondu ama yavruydu belliydi. Bir yaşında diye düşünüyorum. Yemek yemediği için biraz endişeleniyorum. Dışkısı beyaz çıktı. Yem yediğinde yeşil çıktığını biliyorum. Bi sağlık sorunu yok gibi. İlk geldiğinde dışkıları normaldi iyidi. Tebin bi tane beyaz dışkı gördüm sadece.
Bu arada bende kuşumu salmanın içine atıp seçmesi taraftarı değilim. Daha önce aynı üreticiye sormuştum kuşumu atsam salmaya kendisi seçse olur mu diye. O da bana güvenmediğinden sanırım olmaz dedi. Kuşumda sorun olabilirmiş diye. Bende kuşlarımı riske atamam dedi. Haklıda. Üretici bey kuşlarına iyi bakıyo gibi. Sadece ikinci kez gidişim.

Oyla 0
Fotoğrafınıda bırakayım şuraya

Ekli dosyalar

• _20201006_233110.JPG
    _20201006_233110.JPG
    824.2 KB · Görüntüleme: 18
  • _20201006_233025.JPG
    _20201006_233025.JPG
    806.1 KB · Görüntüleme: 18
Oyla 0
Yavru kuşunuz birde tüyde. 5 aylık civarı bir kuş gibi görünüyor. Probiyotik destekli bir vitamin takviyesi hazırlayın. Haftada 2 gün verin mutlaka. Henüz eşleşme evresinden olmadığından kavga olması beklendik bir durum. Birde ortama alışması gerekiyor. Ayrı kafeslerde tutmanız iyi olmuş. Hayırlı olsun :)

Oyla 0
Yavru kuşunuz birde tüyde. 5 aylık civarı bir kuş gibi görünüyor. Probiyotik destekli bir vitamin takviyesi hazırlayın. Haftada 2 gün verin mutlaka. Henüz eşleşme evresinden olmadığından kavga olması beklendik bir durum. Birde ortama alışması gerekiyor. Ayrı kafeslerde tutmanız iyi olmuş. Hayırlı olsun :)
Teşekkürler. Şuan tek sorun yemi kırıp içindekini yiyememesi

Oyla 0