yeni kuşumuz uçamıyor

jazzman1983

iyikus.com Üyesi
merhaba arkadaşlar,
yeni aldığımız erkek kuşumuz uçamıyor tam. çok az havalanıp yere iniyor. ilk kafesin üstüne bırakmıştık, dişiler uçunca peşlerinden gidecekti ama yere indi, havalanamadı. aktif aslında, ötüyor, yem yiyor vs yani hasta değildir. 6-8 ay arası sanırsam. kanatlardaki tüyleri tek tek düşüyor sanki ki tüyleri bebeksi yumuşacık. dişiler yanına yere inip uçtukca gayret gösteriyor ama ancak şöyle 4-5 cm yükseliyor iniyor. kanatları onu taşımıyor sanki ama şişman vs değil aslında. sık sık kafesten çıkartacağız onu dişilerle beraber kanatları güçlensin diye. vitamin b de veriyoruz zaten tüyleri için ve her gün meyve veriyorum ki azar azar kemirmeye başladı ancak pek alışamadı. kanatları güçlendirmek için daha ne yapabiliriz? ya tüyleri fazla döküldü yada kanatları yeteri kadar güçlü değil

Çözüm
pek daha alışık olmadığı için bize daha iyi çekemiyorum...yaklaştığımda kaçıyor hemen...başka birşey kullanmıyorum şu an...her gün meyve sebze veriyorum, yem vs tabii ki birde
Kuşun bir kaç ana tüyu eksik tüy rahatsızlığı nedeniyle de olabilir bakımsız kaldığı için de tüy kalitesi oldukça düşük
Tüy için BT -amin Forte veya Tollayamin Forte öneririm
Her gün sebze meyve vermeyiniz haftada bir iki kez yeterlidir bu süre içinde salmayin
zaman olarak sorun yok...dediğim mümkün olduğu kadar her gün kafesten çıkartırız..bence de ya tüy ya kas olarak sorun var gibi geldi, çok aktif hastalık belirtisi yok...acaba büyük tüy değişimine girdi de düşündüm bir ara

Ekli dosyalar

• IMG_20230517_133740-min.jpg
    IMG_20230517_133740-min.jpg
    353.2 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20230517_133710-min.jpg
    IMG_20230517_133710-min.jpg
    356 KB · Görüntüleme: 21
zaman olarak sorun yok...dediğim mümkün olduğu kadar her gün kafesten çıkartırız..bence de ya tüy ya kas olarak sorun var gibi geldi, çok aktif hastalık belirtisi yok...acaba büyük tüy değişimine girdi de düşündüm bir ara
Kuşun kanatlarının gözükecegi bir resim rica etsem bu arada o vitamin ise yaramaz başka hangi takviyeleri kullanıyorsunuz

pek daha alışık olmadığı için bize daha iyi çekemiyorum...yaklaştığımda kaçıyor hemen...başka birşey kullanmıyorum şu an...her gün meyve sebze veriyorum, yem vs tabii ki birde

Ekli dosyalar

• IMG_20230517_143742-min.jpg
    IMG_20230517_143742-min.jpg
    396.8 KB · Görüntüleme: 23
Kuşun bir kaç ana tüyu eksik tüy rahatsızlığı nedeniyle de olabilir bakımsız kaldığı için de tüy kalitesi oldukça düşük
Her gün sebze meyve vermeyiniz haftada bir iki kez yeterlidir bu süre içinde salmayin

Son düzenleme:
Çözüm
Kuşun bir kaç ana tüyu eksik tüy rahatsızlığı nedeniyle de olabilir bakımsızlık kaldığı için de tüy kalitesi oldukça düşük
ilk tüy değişime girmiş diye düşünüyorum bende....yada gerçekten daha önce bakılmadığı için bu kadar dökülmüş tüyleri...benim dişiler ilk çok dövüyordu...ama bugün hep beraber kafesin dışında olunca onlar da onunla beraber yerde gezdiler, yalnız bırakmadılar...bazen sanki uçmaya öğretmeye çalışıyorlarmış gibi onu dürtüp uçtular yanından...zaten uçamadı hiç, dişiler yanından uçtuklarında denedi her seferinde ama daha çok kocaman sıçramalar yapıyormuş gibi oldu...biraz bekleyelim o zaman tüyleri düzelsin....meyve sebze azaltırım daha, ben alışsınlar diye veriyordum...pek elemiyorlar zaten...şimdiye kadar dişilerden biri az bir elma yedi, başka yiyen yok...vitamin için araştırıp alırım, öneri için teşekkürler

ilk tüy değişime girmiş diye düşünüyorum bende....yada gerçekten daha önce bakılmadığı için bu kadar dökülmüş tüyleri...benim dişiler ilk çok dövüyordu...ama bugün hep beraber kafesin dışında olunca onlar da onunla beraber yerde gezdiler, yalnız bırakmadılar...bazen sanki uçmaya öğretmeye çalışıyorlarmış gibi onu dürtüp uçtular yanından...zaten uçamadı hiç, dişiler yanından uçtuklarında denedi her seferinde ama daha çok kocaman sıçramalar yapıyormuş gibi oldu...biraz bekleyelim o zaman tüyleri düzelsin....meyve sebze azaltırım daha, ben alışsınlar diye veriyordum...pek elemiyorlar zaten...şimdiye kadar dişilerden biri az bir elma yedi, başka yiyen yok...vitamin için araştırıp alırım, öneri için teşekkürler
Rica ederim 🙂
Tüyler ve kuşlarınız için söylediğim takviyeler gerekli alırsanız entrobacta almayı unutmayın güvenilir site ararsanız Akyol kardeşler veya Gtpet. com dan alabilirsiniz

aldım takviye, tüy oluşmaya da başladı ama dökülüyor, ucunda da kanlı tüp var sanki...kanaması yok, ama tüy sanki tutmuyor yerinde...bu tüy değişiminden olabilir ve kendiliğinden düzelir mi yoksa başka birşey mi yapmamız gerekecek

aldım takviye, tüy oluşmaya da başladı ama dökülüyor, ucunda da kanlı tüp var sanki...kanaması yok, ama tüy sanki tutmuyor yerinde...bu tüy değişiminden olabilir ve kendiliğinden düzelir mi yoksa başka birşey mi yapmamız gerekecek
Uçamaz çünkü uçuş tüyleri yok☹️İpek hocanın yazdığı B viti aldınız değil mi Bt amin veya Tollyamin çok güzel toparlıyor

Bir de şimdiki halinin görselini ekleyin isterseniz değişim var mı diye

daha yeni alabildim, hafta başında elime geçecek. oturduğum yerde bulmaya çalıştım ama satan yer bulamadım. uçurtmuyoruz zaten, dişileri saldığımızda kafesin kapısı açık kalıyor ama çıkmıyor zaten, seyrediyor. dişiler de rahat rahat yanına gidip geliyor. kapısı kapandı mı dişiler strese giriyor, yanına gidemedikleri için. ucu kanlı görünce acaba başka bir hastalık mı var acaba diye korktum sadece. dişilerimizin bir tanesi de çok etkilenmişti tüy değişiminden, göbeği ve başı çok az tüylü kalmıştı, kel kalacaktı neredeyse. ama oluşan tüyün kanlı uçla böyle geri dökülmesini hiç görmedim onlarda

Son hâlini hem görsel kanatları gözükecek şekilde paylaşırsınız
Kanlı tüyleri de ve kuşun başka bir sıkıntısı varmı yemesi içmesi kafes içinde ki hâlleri
Güncel dışkı resmini de ekleyin bakalım tekrardan

ekkledim birkaç resmin.gördüğünüz gibi ara ara tüy öyle yan düşüyor sonra tamamen düşüyor. hareketli maşallah, tırmanır, şarkı söyler, oyun oynar, yemi yer suyunu içer, elimize de yavaşça alıştı. yani hasta gibi durmuyor hiç, diğerler ne kadar dinlenirse vs o da aynı, onlara göre daha çok şarkı söylüyor

Ekli dosyalar

• IMG_20230603_141645-min (1).jpg
    IMG_20230603_141645-min (1).jpg
    307.5 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20230602_170620-min (2).jpg
    IMG_20230602_170620-min (2).jpg
    397.5 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20230603_155701-min.jpg
    IMG_20230603_155701-min.jpg
    343.3 KB · Görüntüleme: 11
ekkledim birkaç resmin.gördüğünüz gibi ara ara tüy öyle yan düşüyor sonra tamamen düşüyor. hareketli maşallah, tırmanır, şarkı söyler, oyun oynar, yemi yer suyunu içer, elimize de yavaşça alıştı. yani hasta gibi durmuyor hiç, diğerler ne kadar dinlenirse vs o da aynı, onlara göre daha çok şarkı söylüyor

evet, tamamen uyuyor kuşumuzun durumuna..olsun uçmasın..bizde ona böyle güzel bir hayat sunarız, yerde gezsin hoplasın☺️çok tatlı oğluşumuz
Düşünceniz beni mutlu etti ☺️bu süre zarfında BT -amin Forte veya Tollayamin Forte yi düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederim
Eşleme yapmak doğru değil bilginiz olsun

Bt amin forte aldım, düzenli olarak suya ekliyorum. eşleme yapmaya düşünmedik zaten, o nedenle sorun değil. üzüldüm hastalığına, dişilerimizle uçamayacak diye ama onlar da yerde onu hiç yalnız bırakmıyor, sarı dişimiz oğluşumuzu yakalayıp kafese koymadan kendisi kafese gitmiyor, bana onun nerede olduğunu gösteriyor. güzel anlaşıyor 3ü beraber ve mutlular☺️böyle devam🥰

Ekli dosyalar

• IMG-20230526-WA0000-min.jpeg
    IMG-20230526-WA0000-min.jpeg
    261.9 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20230526_160139-min.jpg
    IMG_20230526_160139-min.jpg
    389.8 KB · Görüntüleme: 7
Maşallah çok tatlislar. Sizinle de güzel güzel poz vermişler 😊 tam olarak hastalık demek doğru olmaz ama genelde o tüyler hep öyle büyüyebilir 😔