yumurta sorunu

Merve B.

Veteran
bir komşunun çift muhabbetleri vardı ama yumurtladıkları zaman yumurtaların hepsini kırıyorlardı.ben çok rahatsız ettikleri için olduğunu düşündüm ve uyardım zaten bi süre sonra erkek öldü dişi bir müddet yalnız kaldı. yakın zamanda bir erkek alındı ve çiftleşip yumurta yaptılar rahatsız etmeye fırsatları bile olmamış sadece yumurtladığını görmüşler o kadar ancak dişi yumurtayı yine kırmış neden yaparlar acaba kendisi internette okuduğunu söyledi bir kuluçka daha bu şekilde olursa dişinin değiştirilmesi gerekiyormuş diye bende aynı şeyi düşünüyorum dişi bakıcı kan gibi gelmedi bana ne yapmamız gerekir fikir verir misiniz

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yumurta kırmanın birkaç sebebi var. Dediğiniz gibi sık rahatsız edilmesi öncelikli. Diğer sebepler yumurtanın boş olması, ihtiyacı olan besinleri karışayamıyor olması. Örneğin kalsiyum gibi. Bunun için kalamar kemiği ve yumurta maması sıklıkla verilmeli. Genel sebepler bunlar. Bakıcı olmayabiliyor ayriyeten kimi dişiler. Ama kırma sebebi bakım ve beslenmesiyle ilgili genel olarak. Üzüldüm bu durum için :(

Son düzenleme:
Oyla 0

Merve B.

Veteran
bende dedim sık rahatsız ediosunuz ya da yumurta boştur diye yumurtanın boş olup olmadığını anlamalarına vakit olmadı ki dediler söyleyim ben takviyede bulunsunlar bakalım ne olacak

Oyla 0

Merve B.

Veteran
onu da bi aktarayım dönüş yapmalarını bekliyorum yeni bir bilgi alınca tekrar size danışacağım

Oyla 0

Merve B.

Veteran
kalamar ve gaga taşı yokmuş alacaklar vitaminli suyu içmediklerini söyledi bende 4-5 saat suyu çekip sonra vitaminli su veya sirkeli su vermesini tavsiye ettim şimdi erkek yuvaya girip dişiyi sokmuyormuş öpüyolar birbirlerini ama bu eş tuttuklarının göstergesi değildir sanıyorum çiftleşme olduğuna denk gelmemiş eğer o görmeden olduysa bilmiyorum

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
kızgınlık yumurtası yapıyor olabilir dişi. Kalamar ve gaga taşı eksik olması birçok şeyi açıklıyor aslında. Yeni yumurta ihtiyacını karşılamak için tüketmesi gerekiyor birşeyler. Bunu da yumurtasından yana kullanıyor. İçmediklerini düşünebilir ama içerler vitaminli suyu. 1 dolu suluğa 5-6 damla damlatması yeterli olur. Sirkeli su 15 günde 1 kez

Oyla 0

Merve B.

Veteran
bende kızgınlık diye düşünüyorum bana eş tutmamış ve çiftleşmiyorlar gibi geldi ama bakalım gaga taşı kalamar falan bi eklesin bide böyle deneyelim bakalım bende içtiklerini görmüyorsundur dedim kafesin dışındaki tül ıslanıyor diyor alıp oraya atma gibi durumları olur mu ki kuşların içtikten sonra pek denk gelmedim ben ama

Oyla 0

Merve B.

Veteran
bilemedim ben onlara bildiğim her şeyi söyledim :) yıkanması da dahil ama suluk ağzı küçükmüş :) daha da bişey gelmiyor aklıma eksiklerini bir tamamlasın bakalım ne olacak sonucu yazarım son durumları yine

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Eksiklerini tamamladılar kuşların.Bu sefer hiç rahatsız da edilmediler.Ama dişi yine yumurtayı kırdı.Sanırım dişi de sorun var. Değiştirmeyi düşünüyorlar.Çünkü ne denerseler olmuyor.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hiç tahmin edemeyeceğimiz sebepler olabilir. Her kuş iyi bakıcı, anaç olamıyor ne yazık ki. Belki erkek kırıyordur?

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Biz de aynısını dedik :) Demek ki herkes anne olamıyor diye :) Sanmam bu ikinci erkek. Erkek kırıyor olsa ilk olan erkekte kırılmazdı.İlk eşi varken de kırılıyordu.Yeni eşi gelince de kırılıyor.İki erkekte tesadüf olamaz sanırım :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Facebook üzerinden ilan açabilirsin bence. Takas yapmak isteyen ya da almak isteyen olacaktır muhakkak. Tabi sizin kararınız

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Kuş benim olsa çoktan açmıştım bile :) Söylerim kendilere onların kararı artık.Ben bildiklerimi anlattım. Bir de birşey sormak istiyorum.Ben sularına sirke katmasını söylemiştim.Vitaminli suyu içmezlerken sirkeli suyu çok çabuk tüketmişler. O da sürekli bu şekilde vermiş.Çok vermesinin zararlı olduğunu azaltmasını söyledim.Doğru mu yaptım bilmem ama bu davranışın sebebi ne olbilir?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok sık verilmemesi lazım. Eğer elma sirkesini kendileri yapıyorsa sorun değil ama marketten alınıyorsa haftada 1 ya da 2 kez verilebilir. Oda sularına 3-4 damla sadece.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Marketten alma.O suyu daha çabuk tüketme sebebi ne olabilir peki.Çok soru sordum ama bilgi olması açısından :)Kusura bakmayın.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Banyo yapıyor olabilir kuşlar. Eğer suyu içiyorlarsa komple dışkısına yansırdı bu durum. Bir hastalık belirtisi olabilir bitiriyor olması. Bir açıdan da elma sirkesi vücuttaki toksinleri atar. Mikrop bakteri ve virüslerle savaşmak için doğal antibiyotiktir. Kaslardaki yorgunluğu alır. Hastalıklara karşı direnci arttırır ve gıda zehirlenmelerini en aza indirir. Karındaki ph dengesini düzenler.Bağırsaklardaki zararlı bakterileri azaltır ve kabızlığı önler.

Fazlası çok zararlıdır. Mümkün oldukça az verilmelidir. 10-15 günde 1 / 2-3 damla

Oyla 0