Yumurtaaaa

Merve B.

Veteran
Akşam beşten sonra dışarı çıktım.Birşey yoktu.Biraz önce geldim.Kafesin dibinde yumurta vardıNe zaman yaptı bilmiyorum ama alıp yuvalığa koydum şimlik oluşur mu bilmiyorum.Ama şeker yatıyor üzerine şuan.

Ben istiyorum ama eşim istemiyor.Bişey olunca çok üzülüyosunuz dio.Belki alırım bi şekilde.Ne gibi ani sorunlar mesela?

Oyla 0
Yani 2. bir kuluçka şansı olmayabilir, ani ölümler olabilir ve soyundan gelen yavru olmadığından bir bağı kalmıyor.

Oyla 0
Neden su 3-4 gün duruyor onu anlamadım. Su tüketimi kuluçkalı kuş için oldukça az. Vitamin ağır geldiği için içmemiş olabilirler.

Oyla 0
Normalde günlük veya iki güne bir değiştiriyorum.Bu sefer hem elim değmedi bu aralar fazla yoğunum evde bile duramıyorum.Hem de ölçmek için değiştirmedim.Fazla gibi geldi içmeleri o yüzden.Normal su koyduğum da unutuyordum bu kez vitaminliyr denk geldi.Aynen normali da çok içiyor bide dışardan da içti için böyle.

Oyla 0
Vitaminli su 12 saatten fazla durması kuşlar için çok sakıncalı :( Daha dikkatli olmak lazım. Yumurtalar ne alemde.

Oyla 0
Aynen biliyorum da işte bazen de takip edemeyince edilmiyo.Biri 5 inde çıkıcak nasipse geçen baktım baya doluydu ama bulut tam baktırmadı.Kalp atışı vs var mıydı bilmiyorum.

Oyla 0
Çıkmaya yakın kuşlarda görülmüyor. İlk 7-8 gün kalp atışı gözlemleniyor

Oyla 0
İlk yavrum bugün çıktııııı.Az önce sesini duydum baktım aman tanrım.Ama daha bugün 19.günü erken mi yoksa normal mi?Bi de bundan sonrakiler 2şer gün arayla mı çıkmalı.Bunu 5ine bekliyorduk ya mesela yoksa2.yumurta 5ine kırılsa normal mi kafamda deli sorular napcam ben şimdiii.??

Oyla 0
Geç bile çıkmış. 18. günde çıkıyorlar genelde. Gözün aydın sevindim. Çok rahatsız etme şuan için. Çok stres yapabilir. Bazen 1 gün arayla çıkan, erkenci bebekler olabiliyor ama normalde 1 gün arayla 2. gün çıkıyor. Kimi zamanda 3. güne aksayabiliyor (nadir). Çıkış tarihini not et mutlaka.

Yumurta maması yapmanı öneririm haftada 2-3 kez. Birde ilk gün probiyotik verilmesi tavsiye ediliyor suya yoksa çok önemli de değil. Bunun haricinde ek bir şeye gerek yok. Normal diyetinde beslenmeli kuşlarınız. Aynı yem, aynı mama tarifi vs vs

Oyla 0
Oo bende diyorum erken çıktıAynen yazdım bir yere.Peki kaç gün geçikince müdahale gerekiyor.Şimdi koydum yumurtayı mamayı hazırlıyorum.Probiyotik yok ama maya ile yapıyordum.Olursa ondan koyayım suyuna.Multi vitamin var birde

Oyla 0
Teşekkürler bu aradaHeycandan unuttum demeyi.Bi de besleyip beslemedini kontrol etmek gerekmez mi?

Oyla 0
Oo bende diyorum erken çıktıAynen yazdım bir yere.Peki kaç gün geçikince müdahale gerekiyor.Şimdi koydum yumurtayı mamayı hazırlıyorum.Probiyotik yok ama maya ile yapıyordum.Olursa ondan koyayım suyuna.Multi vitamin var birde
Ne olur ne olmaz maya koymayın şimdilik. Normal yumurta maması yapsanız yeter. Havuçlu vs. Yumurta gününde çıkmazsa bi kontrol gerekiyor. Kulağınıza ymurtayı yaklaştırıp hafif kemirme sesi geliyor mu ya da cik cik seslerini dinleyin. Geliyorsa yavru büyük olasılık yaşıyor ve çıkmaya hazırlanıyordur. O gün çıkmaz ise ertesi gün tekrar kontrol etmeniz lazım. 20. güne çıkma eğilimi yok ise hala yumurtayı hafifçe çatlatıp kabuğu soyabilirsin. Genelde yumurta ortasında oluyor gaga kısmı bu nedenle oradan kırmak gerekir. Minik minik parçalar alarak genişletmelisiniz.

Besleyip beslemediğini kontrol etmeniz de gerekir lakin genelde ilk gün pek yem kusmazlar. Çok az bir sarı leke oluyor ilk 3-5 gün kursakta. Bir mercimek büyüklüğü kadar yaklaşık. Yarın ya da bu akşam bir bakın derim. Hareketli mi, gözleri ne renk (siyah mı şeffaf mı), kursakta sarartı var mı?
2701

Oyla 0
Hocam şimdi baktım ilk yavrumun kursağı dolu ama bi şokla karşılaştım ikinci yavruda çıkmışO daha yeni çıkmış galiba onun kursağı boş ama iyi durumda.

Oyla 0